Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά

Πήγαινε κάτω 
+4
dorinaki
GIOTA
filareti
mkostas
8 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠεμ Αυγ 26, 2010 6:46 pm

Το ανοίγω με αφορμή μια συζήτηση που ανοίξαμε στον σχολιασμό επεισοδίων της χήρας.

Υπάρχει γενικότερα μια αντίληψη ότι μια τηλενουβέλα, ακόμα κι αν είναι καλή, είναι κατώτερη από οποιαδήποτε εβδομαδιαία σειρά. Ειδικά με αμερικάνικη καλή σειρά δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Λίγο το ότι είναι καθημερινές και σαν καθημερινές ξέρουν οι περισσότεροι τη Τόλμη και γοητεία και τα Ατίθασα νιάτα, λίγο το ότι οι αμερικάνικες είναι μυθοποιημένες... λίγο η μεταγλώττιση... Σίγουρα μετράει και το ότι οι τελευταίες επιτυχίες ήταν μεξικάνικες cult νουβέλες και πολλοί θεωρούν ότι τηλενουβέλες και λάτιν σειρές γενικότερα είναι ότι ήταν η παρακατιανή Μαρία της γειτονιάς και η Μαριμάρ. Που ακόμα κι έτσι να το δεις δηλαδή... και οι Αμερικάνοι δεν είχαν το εβδομαδιαίο Melrose Place; Γιατί ήταν καλύτερο από τη Μαριμάρ; Η αδερφή μου που τα έχει δει και τα 2 λέει ότι ήταν καλύτερο γιατί το πιο ακραίο ξεκατίνιασμα στη Μαριμάρ ήταν ότι έσυρε μία από το μαλλί στο πάτωμα ενώ στο Μέλροουζ βουτούσαν στις πισίνες με τα νυφικά και ρίχνανε μπουνιές και κλωτσιές.

Γενικά εγώ πιστεύω ότι για κάθε σειρά, ανεξάρτητα από ποια χώρα είναι, σε ποιο είδος ανήκει, πόσες φορές την εβδομάδα παίζεται κτλπ, ισχύει το ίδιο. Μπορεί να είναι καλή, μπορεί να είναι μέτρια, μπορεί άθλια, μπορεί και κορυφαία. Και σε όλες τις χώρες υπάρχουν σειρές που ανήκουν σε όλες τις κατηγορίες. Ακόμα και αυτοί που συμφωνούν και δεν είναι προκατειλημμένοι θεωρούν αδύνατον μια εξαιρετική λάτιν σειρά να είναι καλύτερη από μια εξαιρετική αμερικάνικη απλά και μόνο γιατί θεωρούν αδύνατον μια σειρά που παίζεται κάθε μέρα να ανταγωνιστεί μια εβδομαδιαία. Κάτι με το οποίο διαφωνώ απόλυτα. Εσείς τι πιστεύετε; Και ρωτάω γενικά. Και όσους έχουν δει και τα 2 ή έχουν δει μόνο το ένα από τα 2 αλλά έχουν μια ιδέα, σωστή ή λανθασμένη από πράγματα που έχουν ακούει κτλπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠεμ Αυγ 26, 2010 11:27 pm

Λοιπον εγω να πω τη γνωμη μου,αλλα δηλωνοντας οτι δεν ξερω σχεδον τιποτα απο τηλενουβελες.Ακομα κι οταν ειχαν γινει μοδα στην Ελλαδα τις ψιλοσνομπαρα-για την ακριβεια τις σνομπαρα ακριβως γιατι ειχαν γινει μοδα διαφορες βλακειες Razz και δεν ηθελα να κατσω να τις δω.
Ειχα δει βεβαια κατι λιγα επεισοδια απο κανα δυο λατινο-ισπανοφωνες καθημερινες και θεωρουσα οτι ηταν αρκετα καλες.Αλλα γενικα εχω μια προκαταληψη απεναντι τους.Στην αρχη οταν μου ελεγε διαφορες λεπτομερειες ο χανος για το ποσο τις παρακολουθει ,νομιζω οτι φρικαρα λιγο lol!
Αλλα μετα ακουγοντας και λιγα παραπανω για τις υποθεσεις και λοιπα,ενισχυεται η αποψη οτι η καθε δουλεια ειναι στο χερι των συντελεστων αν θα γινει καλη η οχι.Και λογικα θα υπαρχουν και τηλενουβελες που μπορουν να συναγωνιστουν εβδομαδιαιες σειρες.Αλλα κυριως οι καλες τηλενουβελες τις κακες εβδομαδιαιες σειρες.Καλως η κακως,ενα καθημερινο συνηθως φθειρεται περισσοτερο.Συν οτι θυμαμαι ολα τα μεξικανικα με τα βασανα που τυχαιναν σε μια πτωχη πλην τιμια κοπελα και με ξαναπιανει η προκαταληψη μου gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 12:08 am

Παράθεση :
Καλως η κακως,ενα καθημερινο συνηθως φθειρεται περισσοτερο.
Θα σχολιάσω κυρίως αυτό. Ποια σειρά φθείρεται περισσότερο; Αυτή που συνεχίζει για 4η, 5η και 16η χρονιά ενώ έπρεπε να τελειώσει στη 1η ή στη 2η ή μια καθημερινή;

Οι τηλενουβέλες έχουν ακριβώς αυτό το θετικό. Λόγω της καθημερινής τους προβολής τελειώνουν σε έναν χρόνο. Φυσικά αυτό δεν σημαίνει πως δεν φθείρονται. Εξαρτάται τη σειρά. Είναι σειρές πχ που πρέπει να τελειώσουν στα 100 επεισόδια και κάνουν 200. Αυτές, ναι, θα φθαρούν. Είναι και οι σειρές όμως που οι σεναριογράφοι έχουν αποφασίσει εξ αρχής πόσα επεισόδια θα κάνουν, μένουν σταθεροί στην απόφασή τους οπότε η ιστορία είναι φτιαγμένη ακριβώς έτσι ώστε να ολοκληρωθεί στον αριθμό επεισοδίων αυτό. Αυτό συμβαίνει με τις κολομβιανές νουβέλες. Η διάρκειά τους είναι 120 επεισόδια κατά κανόνα. Θα δεις κάποιες επιτυχημένες να κάνουν περισσότερα ή ακόμα και λιγότερα. Και αυτό είναι και μια εγγύηση. Άμα δεις μια σειρά στην αρχή και σ'αρέσει, ξέρεις ότι πολύ δύσκολα θα σε απογοητεύσει στη πορεία. Είναι σχεδόν δεδομένο πως στη πορεία θα σ'αρέσει περισσότερο.

Οι καλές τηλενουβέλες έχουν μια ιστορία με αρχή μέση και τέλος. Για τις καλές αμερικάνικες σειρές δε νομίζω πως μπορεί να το πει κανείς αυτό. Για να έχουν ιστορία με αρχή μέση και τέλος θα πρέπει να ολοκληρωθούν σε 1 το πολύ σε 2 χρόνια. Διαφορετικά ο τηλεθεατής θα κουραστεί να βλέπει την ίδια ιστορία για χρόνια. Αναγκαστικά θα υπάρξουν αλλαγές, ανανεώσεις. Μικρές ή μεγάλες. Που μπορεί αντικειμενικά να είναι και επιτυχημένες αλλά δεν παύουν να είναι αλλαγές. Σε πολλούς θα κακοφανεί. Και γι'αυτό η Ρία πχ μου έλεγε "οι τηλενουβέλες έχουν τόσα επεισόδια όσα και οι αμερικάνικες επειδή είναι καθημερινές". Και είναι κάτι που ισχύει. Αλλά άλλη η γραφή ενός καθημερινού, άλλη ενός εβδομαδιαίου. Το εβδομαδιαίο πρέπει να έχει επεισόδιο τόσο γεμάτο που θα σε καλύψει μέχρι την επόμενη εβδομάδα που θα δεις το επόμενο επεισόδιο. Που στην Αμερική μπορεί να χρειαστεί να σε καλύψει και μέχρι τον επόμενο μήνα. Στο καθημερινό θα πρέπει να σε καλύψει μέχρι την επόμενη μέρα. Δεν είναι ανάγκη να συμβούν τόσα πολλά και να τρέξει τόσο η ιστορία ώστε να χρειαστεί να την γαμήσουν για να προχωρήσει. Παρόλα αυτά αν συμπυκνώσεις 5 επεισόδια σειρών όπως η χήρα, το por que diablos ή και το la dama de troya που είναι πολύ κατώτερο σε 1, θα είναι επεισόδιο με περισσότερες εξελίξεις από επεισόδιο μιας μέσης εβδομαδιαίας σειράς.

Το La viuda de la mafia και το pura sangre για παράδειγμα δεν έχουν ούτε μία ανούσια σκηνή. Και πρόκειται για σειρές με τελείως διαφορετική ιστορία αλλά και σχετικά διαφορετικού επιπέδου. Μπορεί κανείς να το πει αυτό για αμερικάνικη σειρά; Ακόμα και για τις καλύτερες διαβάζω να λένε "αυτή η ιστορία δεν θα έπρεπε να υπάρξει", "αυτός ο χαρακτήρας δεν θα έπρεπε να μπει", "αυτός ο χαρακτήρας θα έπρεπε να φύγει".

Στις περισσότερες κολομβιανές και βραζιλιάνικες αλλά και κάποιες άλλων χωρών - ακόμα και Μεξικού, είναι εξ αρχής γραμμένο μεγάλο μέρος της ιστορίας. Στη Κολομβία τα κανάλια απαιτούν να έχει γραφτεί ολόκληρη πριν δοθεί το ok και μετά θα γίνουν μόνο κάποιες μικρές αλλαγές ή προσθήκες. Σχεδόν έχει κλειδώσει εξ αρχής. Οπότε δεν προκύπτει και όλος αυτός ο χαμός με τα ships, τα slash και τα κοκαλάκια σε όλες τις πλευρές όσον αφορά τα γκομενικά αλλά και άλλου είδους ιστορίες. Ο σεναριογράφος έχει το πλάνο του εξ αρχής και σπάνια το αλλάζει. Σε μια αμερικάνικη αυτό δεν μπορεί να συμβεί εκ των πραγμάτων. Δεν ξέρουν καν αν θα βγάλουν τη χρονιά, τι ιστορία να γράψουν; Και αν πάλι τη βγάλουν και έχουν σταθερά νούμερα, δεν ξέρουν πόσες σαιζόν θα κάνουν. Οπότε και πάλι, τι ιστορία να γράψουν;

Μια εβδομαδιαία σειρά που θα τελειώσει σε 1 χρόνο επειδή πάτησε πόδι ο σεναριογράφος -που αναρωτιέμαι αν έχει γίνει ποτέ-, λογικά σε ποιότητα θα ξεπερνάει αν όχι όλες, σίγουρα τις περισσότερες καθημερινές. Αλλά πολύπλοκοι χαρακτήρες, ακόμα και αν δεν είναι σε γεμάτη ιστορία, προλαβαίνουν να ξεδιπλωθούν, να εξελιχθούν και να ολοκληρωθούν σε 20 επεισόδια; Και αν ναι, θα δεθεί μαζί τους ο τηλεθεατής τόσο όσο δέθηκε μ'αυτούς που τους έβλεπε για 100+ επεισόδια και μάλιστα επί καθημερινής βάσεως; Στη Κολομβία υπάρχουν σειρές που έχουν τόσα ή και λιγότερα επεισόδια. Καθημερινές βέβαια αλλά mini. Μόνο μία τόσο μικρή έχει μείνει. Το sin tetas no hay paraiso. Το έβαλε ο alpha με τίτλο Χωρίς αυτά δεν υπάρχει παράδεισος. Αυτό όμως ήταν αληθινή ιστορία, προσωποκεντρική με πολλά κομμάτια που προσπεράστηκαν για να ολοκληρωθεί σε τόσα επεισόδια. Και αν δεν είχε γίνει τόσες φορές remake, δεν θα είχε μείνει τόσο.

Από αμερικάνικες μου έχουν κινήσει το ενδιαφέρον το the wire και το dexter αλλά έχουν ήδη χρόνια κι ακόμα δεν έχουν τελειώσει... Αυτό αρκεί για να μην μπω στη διαδικασία να τις ξεκινήσω. Να κολλήσω και μετά να γίνουν πατάτες; Αν ακόμα δεν έχουν ήδη γίνει; Όπως έγινε το lost πχ; Αυτό θεωρείται απ'τα κορυφαία... Μπορεί όμως να συγκρίνει κανείς σειρά με τέρατα καπνού που έτρωγαν κόσμο και που στο τέλος οι τηλεθεατές δεν κατάλαβαν ποια απ'όλες τις πραγματικότητες ήταν η πραγματική με σειρές όπως το La viuda de la mafia και το todos quieren con marilyn; Δε νομίζω.

Τις ελληνικές πάντως τις ξεπερνάνε 100% gelio Ακόμα και οι εποχής. Που καθημερινό εποχής για όσους δεν έχουν δει, δεν υπάρχει σαν όρος. Και όμως έχει υπάρξει πολλές φορές με επιτυχία και έρχεται και μία καινούργια που όσοι έχουν δει επαρκή αποσπάσματα έχουν ήδη δεδομένη τη καλλιτεχνική της επιτυχία. Εδώ οι τίτλοι αρχής:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
GIOTA

GIOTA


Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2010
Ηλικία : 40

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 2:44 am

Να πω την αληθεια δεν μπορω να κρινω τις τηλενουβελες σε σχεση με τους αμερικανους γιατι δεν εχω δει τηλενουβελα..Δεν ξερω καν την διαφοροποιηση των σειρων γιατι ολες τις νοτιοαμερικανικες τις βαζω στο ιδιο τσουβαλι..
Η μεταγλωτιση που γινεται στην Ελλαδα κανει τις σειρες τραγικες και το μονο που εχω δει ειναι καποια επεισοδεια οταν ημουν πολυ πιο μικρηαπο τη Μιλαγκρος..Αν λεγεται τηλενουβελα αυτο βεβαια.. γιατι μαλλον προς κωμωδια παει..
Τωρα για τις αμερικανικες επειδη ειμαι φαν και παρακολουθω ανελλιπώς σαν τζανκι δεν θα ειμαι αντικειμενικη ..Οπως και με το σκεπτικο των εβδομαδιαιων σε συγκριση με καθημερινες..Η πρωτη και η τελευταια φορα που ειδα καθημερινο ηταν τα Μυστικα οποτε παλι δεν μπορω να κρινω αλλα βαση των προτιμήσεων μου θα πω οτι κουραζομαι αφανταστα απο το καθημερινο..Στο καθημερινο πολλα πραγματα επαναλαμβανονται σε πολλα επεισοδεια ωστε αν καποιος χασει ενα επεισοδειο να μην μεινει πισω..Εγω αυτο το βαριεμαι..Πιστευω κιολας οτι παρολο που εχουν πολλες σεζον οι αμερικανοι δεν κανουν κοιλια στις σειρες τους..Απο τις παρα πολλες που εχω δει πολυ λιγες βγηκαν μαπα στην πορεια..Το dexter ας πουμε που λες οσο παει και καλυτερευει και ο τελευταιος κυκλος ηταν ο πιο καλος..
Το the wire το βλεπω τωρα ειμαι στον πρωτο κυκλο οποτε δεν μπορω να μιλησω εκ του ασφαλους..Το λοστ για μενα ειναι κορυφαια σειρα με πεντε γαματους κυκλους και τον τελευταιο κυκλο απαισιο γιατι προσπαθησαν να μπαλωσουν καποια πραγματα απο τις αποριες του κοσμου..Για μενα αυτη η σειρα ειχε το κακο να την παρακολουθει κοσμος και κοσμακης και οι παραγωγοι της αναγκαστηκαν να χωρψυουν στο ρυθμο των τηλεθεατων..Ο 6ος κυκλος για αυτο το λογο εγινε ετσι..Η σειρα ηταν Sci fi και ο καθε πικραμενος ηθελε λογικες απαντησεις..Παντως να πω οτι το τελευταιο επεισοδειο λεει καθαρα τι γινεται και δεν καταλαβαινω προς τι το μπερδεμα..
Τωρα κατι σειρες τυπου Μελροουζ δεν εχω δει ποτε γιατι Βαριεμαι αυτου του ειδους τα ξεμαλλιασματα..Προτιμω τα πιο στυλατα οπως σε μια σειρα που ειδα προσφατα τη ROME cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 2:50 am

Τηλενουβέλα ήταν και η Μιλάγκρος. Από τις χειρότερες κατά τη γνώμη μου. Αυτή όχι, δεν είχε ιστορία με αρχή μέση και τέλος. Δεν είχε ούτε καν ιστορία με αρχή. Βασιζόταν στο χιούμορ και τη χημεία των πρωταγωνιστών. Οι περισσότερες αργεντίνικες κωμωδίες έτσι είναι. Αλλά ακόμα κι έτσι πολλές φορές βγάζουν πολύ γέλιο. Ακόμα και σε φάσεις που το παραχέζουν με τα κωμικά σκηνικά.

Μην κρίνεις όμως τα καθημερινά από τη Χεζέμ ρε, θα σου κάνουν μήνυση δεκάδες δημιουργοί και θα τρέχεις μετά. Σαν να μην έφταναν οι μηνύσεις της ακρίδας gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
GIOTA

GIOTA


Αριθμός μηνυμάτων : 396
Ημερομηνία εγγραφής : 13/04/2010
Ηλικία : 40

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 3:27 am

Μα επειδη εχω δει μονο τη χεζεμ ειπα οτι δεν μπορω να κρινω..
Τραυματικη εμπειρια..Ας οψεται εκεινο το τρειλερ με συνδυασμο Μπουγιουρη και Καραισκακη!!
Τουλαχιστον μου εμειναν τα φορουμακια!!



mkostas έγραψε:
θα σου κάνουν μήνυση δεκάδες δημιουργοί και θα τρέχεις μετά. Σαν να μην έφταναν οι μηνύσεις της ακρίδας gelio

μυνήστε με μυνήστε με
σε δίκες ξεφτιλίστε με..."( που λεει και ο Λαζοπουλος..)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dorinaki
Πορνίδιο
dorinaki


Αριθμός μηνυμάτων : 5608
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 28

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 3:39 am

Σχετικοάσχετο..
Εεεεεεεεεε οχι και ο 5ος γαμάτος(Οι 4 κύκλοι όμως ναι)....Που γυρισανε 20 κατι χρόνια πίσω και εμπλεξα τα μπουτια μου με τις τόσες μαλ^κιες....Αν και στον πέμπτο υπάρχει μια από τις πιο γαματες σκηνές ever..La fleur [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 2:53 pm

Α απο ολα εκεινα που παιζονταν εκεινη την περιοδο στην Ελλαδα κι ειχαν γινει καπως μοδα,η Μιλαγκρος πρεπει να ηταν το μονο που δεν εβρισκα τοσο καλτ. gelio
Δε θυμαμαι ακριβως γιατι ομως και ουτε την παρακολουθουσα κανονικα για να ξερω αν εχω δικιο.

Τωρα για τις σειρες γενικα,εγω με βαση τη μικρη μου εμπειρια θεωρω ως γενικο κανονα οτι τα καθημερινα φθειρονται περισσοτερο.Αλλα δεν εχω δει αρκετα για να ξερω αν υπαρχουν κι αυτα που δεν κανουν κοιλια και ειναι αληθεια οτι σε εβδομαδιαιες σειρες μπορει να γινουν αλλαγες που αλλονται ταιριαζουν κι αλλοτε ξενιζουν, αν οι σειρες συνεχιστουν πολυ καιρο- βλεπε λοστ.

Παρεπιπτοντως εγω παντως δε συμφωνω απολυτα για το λοστ.Αν μπορουσαν να δωσουν λογικες απαντησεις θα ηταν το καλυτερο.Παντα υποννοουνταν οτι θα υπηρχαν καποιες επιστημονικες η λογικες απαντησεις, δεν πλασαριστηκε ποτε σαν η απολυτη επιστημονικη φαντασια-κι αν το θεωρουσα καθαρα επιστημονικη φαντασια δε θα το εβλεπα ποτε κατα πασα πιθανοτητα.Απο κει και περα,εγω δεν περιμενα να εξηγηθει ολο αυτο το μπερδεμα απολυτα λογικα και με επιστημονικες εξισωσεις,οποτε δε συμμεριζομαι ουτε οσους φρικαραν με το τελος.
Βασικα οι πρωτοι 4 κυκλοι ηταν καλυτεροι οντως...αλλα τον 6ο ακομα δεν τον εχω δει ολοκληρο.Σκοπευα να τον δω μαζι σας,αλλα... sfirizi (Γιωτα σου δινω αλλη μια αφορμη να ξεχεσεις μερικους μερικους gelio ) Ελπιζω να ψησω δυο φιλες μου πριν αρχισει η εξεταστικη τους. ooxi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 4:26 pm

Cult δεν ήταν αλλά δεν είχε σενάριο.

Απ'όσες παίχτηκαν τότε ξεχωρίζω το Perro amor, την Αλόντρα που ήταν εποχής και μ'άρεσε πολύ και η Πακίτα. Υπήρχαν και κάποιες άλλες που ήταν αξιοπρεπείς αλλά για μένα αδιάφορες. Αργότερα ακολούθησαν κάποιες καλύτερες αλλά είχε αρχίσει να περνάει η μόδα. Απλώς υπήρχε κακή εικόνα γιατί οι μεγάλες επιτυχίες ήταν η Μαρία, η Μαριμάρ, η Εσμεράλντα, η Παουλίνα, η Πακίτα και η Ροζαλίντα. Μόνο η Πακίτα ήταν καλή αλλά ο τίτλος μοιάζει με όλες τις άλλες και για κάποιους μπήκε στο ίδιο πακέτο. Αλλά γενικώς την παρακολουθούσε άλλο κοινό, είχε ψυχολογικό θρίλερ, μυστήριο κτλπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
elina

elina


Αριθμός μηνυμάτων : 3067
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Ηλικία : 35

Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά   Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά EmptyΠαρ Αυγ 27, 2010 6:28 pm

Βασικά σε αυτό που λες Κώστα έχεις απόλυτο δίκιο....
Αν μια σειρά έχει σενάριο και σκηνοθεσία και ηθοποιούς και για να μην τα πολυλογώ αν είναι προσεγμένη τότε τι σημασία έχει αν είναι εβδομαδιαία ή τηλενουβέλα?

Βασικά ο διαχωρισμός ταιριάζει περισσότερο στους ηθοποιούς. Ποιοι έχουν μεγαλύτερη καριέρα.... οι ηθοποιοί από τις σειρές ή των τηλενουβελών?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τηλενουβέλες VS Εβδομαδιαίες σειρές γενικά
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 10Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Σειρές που προβλέπονταν να είναι εβδομαδιαίες αλλά έγιναν καθημερινές
» Γενικά ''Χαριποτερικα'' Σχόλια
» TVD Fanfics (Γενικα....και ειδικα...)
» Οι καλύτερες τηλενουβέλες που έχουν γίνει!
» Σχολιασμός επεισοδίων - Γενικά για την σειρά.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Γενικές συζητήσεις-
Μετάβαση σε: