Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Ποιες νουβέλες προτείνετε;

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΣαβ Απρ 02, 2011 10:10 pm

Καλό να υπάρχει αυτό το τόπικ... Βασικά γιατί ψάχνω εγώ dunato gelio

Τελειώνω το Καρτέλ και το Novia para dos. Βασικά για Καρτέλ μου φαίνεται θα δω στο καπάκι τη δεύτερη σαιζόν geek Αν και μου λένε ότι είναι καλό να αφήσω να περάσει κάποιο διάστημα. Κάποιοι λένε ότι θα μου χαλάσει το φινάλε.

Θέλω κάτι μικρό κατά προτίμηση και όχι κάτι το φοβερό. Κάτι χαλαρό που να μην κολλήσω. Γιατί αν θέλω να κολλήσω έχω 3 υποψήφιες dunato gelio dunato gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
lorizza

lorizza


Αριθμός μηνυμάτων : 624
Ημερομηνία εγγραφής : 01/05/2010

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΤρι Απρ 05, 2011 1:55 pm

Το El Encantador πιστεύω πως θα σου αρέσει πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΤετ Απρ 06, 2011 3:31 pm

Αυτό δεν το είχα καθόλου υπόψιν μου γιατί κόπηκε. Αλλά απ'ότι βλέπω στις υπόλοιπες χώρες σκίζει. Στο Εκουαδόρ μάλιστα από το πρώτο κιόλας επεισόδιο έκανε 22.3% έχοντας απέναντι το Las detectivas y el Victor με την Paola Rey που έκανε... 11.1% και το Mi Pecado με την ελεεινή Perroni που έκανε 11%. Και για τις 2 τελευταίες έχω ακούσει πολύ καλά λόγια... και στη χώρα τους έκαναν επιτυχία.

Δεν ξέρω... Ίσως δω στο καπάκι το Καρτέλ 2. Αυτό θα το έχω στα υπόψιν πάντως. Κάποια στιγμή θέλω να ξαναπιάσω και το Por que diablos. Να το απολαύσω επιτέλους σε καλή ποιότητα στο KMplayer και όχι στο youtube.

Μου έχουν μείνει πάντως 15 επεισόδια στο Καρτέλ και 20 στο Novia para dos lloradera
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
lorizza

lorizza


Αριθμός μηνυμάτων : 624
Ημερομηνία εγγραφής : 01/05/2010

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΠαρ Απρ 22, 2011 10:44 pm

Μικραίνουν όλο και περισσότερο τα επεισόδια των νουβελών που βλέπω το RCN και η Caracol και με έχουν εκνευρίσει. Το Confidencial ευτυχώς τελειώνει και την Pola θα την αφήσω στην άκρη μέχρι να τελειώσει κι αυτή. Συνεχίζω για την ώρα με το A Mano Limpia και το Amar Y Temer που δεν τα χάνω. Και θέλω άλλη μια. Εσείς τι βλέπετε ή τι θα δείτε? Ρωτάω για να πάρω καμιά ιδέα. Κάτι βραζιλιάνικο θα ήθελα αλλά και να δω κι άλλο κολομβιανό δεν θα με πείραζε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΣαβ Απρ 23, 2011 2:40 am

Εγώ για την ώρα θα δω Capo και θα ξαναπιάσω το Por que diablos. Έλεγα να δω και Καρτέλ 2... αλλά δεν λέει. Και μόνο που η δεύτερη σαιζόν είναι μυθοπλασία... Και ειλικρινά δεν μπορώ να δω Καρτέλ με πρωταγωνιστή τον Pepe. Tον Cadavid τον εκτιμώ, τον συμπαθώ, τον θαυμάζω κτλπ αλλά πρωταγωνιστή τον Pepe απλά ΔΕΝ. Πριν δω τη σειρά νόμιζα πως Cardona-Cadavid-Diaz είναι και οι τρεις πρωταγωνιστές. Αλλά καμιά σχέση... ο Cadavid και ο Diaz δεν παίζανε καν σε όλα τα επεισόδια. Ο Cadavid παίζει να μην ήταν ούτε στα μισά. Πέρα από τον Martin όλοι οι άλλοι πότε ήταν πότε δεν ήταν.

Η αδερφή μου πάντως σχεδόν με έψησε να ξαναδώ το 1... ήθελε να το δούμε μαζί gelio Αλλά είδε διάρκειες επεισοδίων και προς το παρόν άλλαξε γνώμη dunato gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΚυρ Ιουν 05, 2011 2:18 am

Επαναφέρω το τόπικ γιατί έχω να κάνω 2 νέες προτάσεις dunato gelio

A MANO LIMPIA και LA SAGA!

To A mano limpia εμένα μ'αρέσει πολύ περισσότερο. Για την ακρίβεια έχω κατενθουσιαστεί. Ειδικά μετά την ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΡΑ που είδα πριν λίγο. Μόνο η χήρα και ο diablo είχαν τόσες εξελίξεις στα πρώτα επεισόδια αλλά τολμώ να πω πως αυτά εδώ μ'αρέσουν περισσότερο. Όχι γιατί είναι καλύτερα, σε καμιά περίπτωση, αλλά γιατί είναι πιο ανάλαφρα χωρίς να χάνουν σε δράση και ενδιαφέρον. Τα άλλα 2 είχαν θάνατο στα πρώτα επεισόδια. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι αυτή η σειρά θα ξετρέλαινε το πορνοδορινάκι και θα την έβρισκε ενδιαφέρουσα η Πουτσίλβ. Ίσως και η Χεζούλω αλλά αυτή είναι άσχετη. Τη Μπουρδελίνα δεν τη πιάνω διότι πριν λίγους μήνες αρνούνταν να δει diablo και τώρα είναι πωρωμένη. Με ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά μπορώ να πω ότι θα άρεσε στην Αθηνά το πρώτο επεισόδιο αλλά το δεύτερο θα το έκλεινε πριν τη μέση γιατί θα καταλάβαινε ότι είναι νεανική gelio

H Saga είναι για περισσότερο και για λιγότερο κόσμο ταυτόχρονα. Από τη μια είναι καθαρόαιμο δράμα, με ψαγμένους διαλόγους, φιλοσοφικές αναλύσεις κτλπ που δεν τραβάει πολύ κόσμο από την άλλη, σε αντίθεση με το A mano limpia, προσεγγίζει όλες τις ηλικίες. Σε όσους άρεσε το Alguna vez tendremos alas ή το Νησί το θεωρώ δεδομένο πως θα τους άρεσε, αν όχι πολύ περισσότερο, σίγουρα εξίσου και η Saga. Το ότι είναι εποχής μπορεί να επηρεάσει θετικά όσους θέλουν να βλέπουν σειρές εποχής όχι όμως αρνητικά όσους τις αποφεύγουν. Γιατί δεν εστιάζει σε θέματα της εποχής. Είναι όλο πάνω στους χαρακτήρες. Αρκετές αντιλήψεις ή επιλογές τους βέβαια επηρεάζονται από την εποχή αλλά η σειρά από το 30 ξεκινάει γιατί διηγείται την ιστορία 5 γενιών.

Και μιας και είπα γι'αυτές τις 2, ας πω και για τις άλλες γιατί βαριέμαι gelio Razz

La Viuda de la Mafia: Με εξαίρεση τη vagvard, τη Ρούλα και τη Νάγια σε όλα τα υπόλοιπα μέλη θα φαινόταν τουλάχιστον ενδιαφέρουσα. Όσα μέλη δεν είναι συνηθισμένα σε λατινοαμερικάνικο καθημερινό σήριαλ στην αρχή πιθανόν να στράβωναν με τους ρυθμούς της σειράς. Όσοι είναι συνηθισμένοι και δεν απαιτούν να γυρίζει όλη η σειρά γύρω από ρομάντζο, δεν θα είχαν πρόβλημα. Και όσοι κατεβάζουν κιόλας επειδή είναι πολύ φαν του είδους, το πιθανότερο είναι πως θα γινόταν η σειρά από τις αγαπημένες τους. Βασικά πέρα από την Αθηνά όλοι όσοι κατεβάζουμε την έχουμε δει και όντως είναι από τις αγαπημένες ή και η αγαπημένη μας, οπότε... gelio

Por que diablos: Ισχύει ότι και για τη χήρα με τη διαφορά ότι ο πρωταγωνιστής είναι ανήλικος. Όσοι δεν τα πάνε καλά με νεανικές σειρές δεν θα είχαν πρόβλημα με τον συγκεκριμένο, παίζει όμως να τους ξένιζε η συμμορία του. Είναι μεγαλύτεροι απ'αυτόν αλλά νέοι. Έχουν χαρακτήρα αλλά ούτε σαν ρόλοι και κυρίως ούτε σαν ηθοποιοί συγκρίνονται μαζί του, σώζεται μόνο η Jazmin.

Mesa para tres: Για τη συγκεκριμένη σειρά για κάποιο λόγο κάθε φορά που τη ξεκινάει κάποιος πιστεύω ότι δεν θα του αρέσει. Ίσως γιατί είναι πιο απλή, δεν έχει συναρπαστική ιστορία όπως οι άλλες και κυρίως γιατί οι ιστορίες ουσιαστικά είναι 2. Και η δευτερεύουσα αξιοπρεπής αλλά γέμισμα. Οπότε αν δεν αρέσει η 1 η βασική, δεν αρέσει όλη η σειρά.

El Cartel: Όσοι έχουν δει το Sin tetas no hay Paraiso μπορούν άνετα να δουν και αυτή τη σειρά. Δεδομένο πως θα τους αρέσει και πολύ περισσότερο. Είναι μακράν η πιο αψεγάδιαστη καθημερινή σειρά και σε αυτό βοηθάει το ότι έχει μόνο 48 επεισόδια. Για τους άλλους εξαρτάται από το πόσο ενδιαφέρουσες βρίσκουν ιστορίες για τη μαφία. Η συγκεκριμένη έχει σαν επιπλέον ατού πως είναι αληθινή.

Todos quieren con Marilyn: Ενδιαφέρουσα για όλους αλλά θα μπορούσαν να το δουν ΜΟΝΟ όσοι είναι συνηθισμένοι στο καθημερινό. Οι άλλοι θα απελπίζονταν από την αργή πλοκή. Ενέσεις θα βάραγαν. Όσοι βλέπουμε τακτικά έχουμε δει και πιο αργές σειρές 100%.

Rosario Tijeras: Ισχύει ότι και για το Καρτέλ με τη διαφορά πως η ιστορία είναι εμπνευσμένη από αληθινά γεγονότα. Η απόδοση τους όμως είναι όσο πιο ελεύθερη θα μπορούσε να είναι. Δεν είναι στο επίπεδο του Καρτέλ, έχει πολλά περιττά αλλά όχι κακά επεισόδια αλλά σε κρατάει σε μεγαλύτερη εγρήγορση απ'το Sin tetas no hay Paraiso.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
kally

kally


Αριθμός μηνυμάτων : 1154
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2010

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΚυρ Ιουν 05, 2011 5:14 pm

To la saga den einai baru opws to alguna vez tendremos alas kai to nhsi omws. Einai grhgoro kai polu kalutero. Ta alla duo dramatopoioun polu tis katastaseis kai einai arges oi ekselikseis.

To a mano limpia to latreuoun oi neoi to blepoun omws kai megaluteroi. Giati einai oikogeneiaka dramata kuriws kai to koinwniko fainomeno pou thigei einai para polu endiaferon.

Emena den mou aresan oute to sin tetas no hay paraiso oute to Rosario Tijeras. To cartel omws m aresei. Einai toso teleioi oi hthopoioi pou xairesai na to blepeis. Kai einai pragmatika h istoria tou emporeiou narkwtikwn. Ta upoloipa den me peithoun san alhthines istories.

To la viuda de la mafia einai ontws gia perissotero kosmo. Sxedon kanenas den exei na pei kakh koubenta. To por que diablos moiazei pio idiaitero alla den uparxei sxedon kanenas pou tha pei kakh koubenta gia ton Manolo eidika san Juan Diablo. Kai ama aresei autos aresei olh h seira. To mesa para tres to upotimoun polloi gia to erwtiko trigwno alla den sarwse tuxaia stis thletheaseis. Den einai sapounopera opws alles seires me tetoia thematikh einai dramedy.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΚυρ Ιουν 05, 2011 7:27 pm

Εμ γι'αυτό είπα παραπάνω sfirizi Μέχρι εκεί που έχω δει τουλάχιστον είναι κλάσεις ανώτερο και από τα δύο. Αλλά ακολουθούν τα ίδια πρότυπα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΚυρ Ιουν 05, 2011 8:56 pm

Παράθεση :
Με ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά μπορώ να πω ότι θα άρεσε στην Αθηνά το πρώτο επεισόδιο αλλά το δεύτερο θα το έκλεινε πριν τη μέση γιατί θα καταλάβαινε ότι είναι νεανική

Χαχαχαχαχα ναι η αλήθεια είναι πως με τις νεανικές σειρές δεν τα πάω και πολύ καλά... Ούτε με τα νεανικά ζευγάρια. Δεν μπορώ αυτή την "ελαφρότητα" που τα διακατέχει. Ούτε οι ναρκονουβέλες με τραβάνε σαν είδος, το Sin Tetas το είχα δει γιατί παίχτηκε εδώ αλλά κάτσω να κατεβάσω σειρά με τέτοια θεματική πολύ δύσκολα. Τη Viuda όμως θέλω να τη δω και θα το κάνω κάποια στιγμή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Ποιες νουβέλες προτείνετε; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιες νουβέλες προτείνετε;   Ποιες νουβέλες προτείνετε; EmptyΚυρ Ιουν 05, 2011 9:20 pm

Το Sin tetas ούτε εγώ θα το κατέβαζα. Μ'άρεσε η σειρά αλλά μ'άρεσαν κυρίως τα 5 τελευταία επεισόδια. Τα άλλα αν και ενδιαφέροντα ήταν βαρετά.

Η ναρκονουβέλα για μένα για να αξίζει τον κόπο χρειάζεται ή προσωπικές υποθέσεις (χήρα, protegidos) ή κάποιον πολύ ιδιαίτερο ήρωα ή ηρωίδα (Rosario Tijeras) ή να ναι πραγματικά αληθινή ιστορία και ενδιαφέρουσα (Καρτέλ). Το Sin tetas no hay Paraiso δεν είναι τίποτα απ'αυτά. Η ιστορία πάνω κάτω είναι αληθινή αλλά συνέβη το 80. Η ιστορία της σειράς στη Κολομβία σήμερα δεν είναι επίκαιρη. Το ίδιο ισχύει και για τον Κάπο. Αυτός όμως αντί για 23 επεισόδια έχει 75 και δεν βλέπεται. Και πάνω απ'όλα να μην ξοδεύεται σε ατέλειωτες σκηνές με πιστολίδια, βασανιστήρια θυμάτων κτλπ. Λογικό να υπάρξουν κι αυτά αλλά όχι σε κάθε επεισόδιο ούτε και όλο το επεισόδιο. Κι αυτό είναι κάτι που το κατάλαβαν μόνο στη χήρα και στο Καρτέλ. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον αντιμετωπίζεται καθαρά σαν εμπορικό είδος όταν οι ιστορίες των σειρών αυτών χρειάζονται πολύ ιδιαίτερο χειρισμό. Τις έχουν ζήσει πολύ άνθρωποι και αξίζουν σεβασμό. Δεν γίνεται να παρουσιάζουν σκηνές βίας σαν ψυχαγωγικό θέαμα όπως στο LRDS.

Οι νεανικές άμα είναι καλογραμμένες εμένα μ'αρέσουν. Τα νεανικά ζευγάρια ακόμα περισσότερο. Όχι όμως περισσότερο από τα ενήλικα. Μ'αρέσουν εξίσου και γι'αυτό το αγαπημένο μου είναι το Juan Diablo-Angela γιατί είναι μείξη αυτών των δύο. Απλά οι νεανικές σειρές να μην είναι ελαφρές ή και χαζές. Και να τις αντιμετωπίζουν όπως και των ενηλίκων. Να μην βάζουν μέσα κουλαμάρες ούτε προχειρότητες επειδή θεωρούν ότι οι νέοι δεν προσέχουμε τέτοια πράγματα.

Αυτό που θέλω πάντως εγώ να χει μια σειρά είναι ή κάποιο ακραίο κοινωνικό φαινόμενο ή πολύ ίντριγκα (τη πραγματική ίντριγκα όμως, όχι αυτό που πουλάει η televisa σαν ίντριγκα) είτε σασπένς.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
 
Ποιες νουβέλες προτείνετε;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ποιες νουβέλες προτείνετε;
» Προτείνετε μίνι σειρές!
» Βραζιλιάνικες νουβέλες
» Ποιες τηλενουβέλες και ποιους ηθοποιούς προτιμάτε?
» Ποιες τηλενουβέλες θα θέλατε να δείτε στην ελληνική tv ή στο internet;

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Λατινοαμερικάνικες σειρές-
Μετάβαση σε: