Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Προτείνετε μίνι σειρές!

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Προτείνετε μίνι σειρές! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Προτείνετε μίνι σειρές!   Προτείνετε μίνι σειρές! EmptyΚυρ Ιαν 15, 2012 6:29 pm

Όταν λέω μίνι εννοώ μικρές πραγματικά. Να μη φτάνουν τα 10 επεισόδια ή έστω να μην τα ξεπερνάνε κατά πολύ. Σειρές δηλαδή που μπορεί να δει κανείς μέσα σε ένα Σαββατοκύριακο ας πούμε. Γιατί στη Λατινική Αμερική λένε μίνι και σειρές πολύ μεγάλης διάρκειας λόγω καθημερινής προβολής.

Οι δυο καλύτερες που έχω δει εγώ είναι το Operacion Jaque και το Porque te quiero, te mato. Εξαιρετικές σειρές και οι δύο, 3 45λεπτα επεισόδια η πρώτη (στο internet κυκλοφορούν σαν 2 70λεπτα) και 5 45λεπτα η δεύτερη και καταφέρουν να σου μείνουν τόσο όσο σειρές μεγάλης διάρκειας. Ή και περισσότερης.

Το Operacion Jaque ξεκίνησε σαν ντοκιμαντέρ και τελικά έγινε αλλά νομίζω μετά τη σειρά. Αφορά την Ingrid Betancourt, Κολομβογαλλίδα πολιτικό που την απήγαγαν αντάρτες μαζί με πολλούς άλλους πολιτικούς και μη. Η συγκεκριμένη ήταν κρατούμενη στη ζούγκλα επί 6 χρόνια. Η ομάδα ανταρτών που την απήγαγε είναι η FARC, η ίδια που πριν λίγο καιρό σκότωσε πάρα πολύ κόσμο στη Κολομβία. Η σειρά δείχνει αυτά τα γεγονότα ακριβώς. Καταπληκτική παραγωγή, πολύ ακριβή και προσεγμένη, απίστευτη φωτογραφία, πολύ καλή σκηνοθεσία και μουσική επιμέλεια και πάρα πολύ καλό καστ. Πρωταγωνίστρια η Marcela Mar που μετά από μια ερμηνεία κατώτερη των δυνατοτήτων της στο Pura sangre και μια σειρά κατώτερη του ταλέντου της στον Κάπο, έπαιξε έναν σούπερ ρόλο που θύμισε στο κοινό γιατί τη λάτρεψε τόσο στο Todos quieren con Marilyn.

To Porque te quiero, te mato σαν παραγωγή δεν είναι καν συγκρίσιμο μέγεθος με το Operacion Jaque. Φαίνεται το low budget, φαίνεται ότι δεν είχαν πολύ χρόνο για το γύρισμα και πως δεν πρόσεξαν όσο έπρεπε τη posproduccion, αλλά ισχύει απόλυτα αυτό που λένε ότι όταν υπάρχει καλό σενάριο, καλοί ηθοποιοί και σκηνοθέτης που ξέρει να τα αναδείξει, δε χρειάζεται τίποτα άλλο για να βγει μια καλή σειρά. Και η συγκεκριμένη είναι εξαιρετική. Πολύ ενδιαφέρουσα, με αρκετές δυνατές στιγμές μέσα στα 5 της επεισόδια και ένα συγκλονιστικό τελευταίο επεισόδιο που δε σε αφήνει να ξεκολλήσεις από την οθόνη ούτε ένα δευτερόλεπτο. Θέμα της είναι η ενδοοικογενειακή βία, είναι βασισμένη σε αληθινή ιστορία και χωρίς να την αλλοιώσει έχει καταφέρει να σκιαγραφήσει εξαιρετικά κάθε έναν από τους χαρακτήρες και να αποδώσει τα γεγονότα όπως πρέπει ώστε να έχουν τηλεοπτικό ενδιαφέρον. Είναι μία από τις 11 μίνι σειρές του Confidencial, θεωρείται από τις συγκλονιστικότερες. Αύριο ξεκινάει να προβάλλεται στην Αμερική με αγγλικούς υπότιτλους, από το ίδιο κανάλι που έδειξε το Καρτέλ.

Θα κοιτάξω να δω αν υπάρχουν προτεινόμενες μίνι σειρές στη Χιλή... Έχει πολλές ενδιαφέρουσες σειρές αυτή η χώρα αλλά επειδή διαβάζω πως καμιά δεν καταφέρνει να καθηλώσει μέχρι τέλους και δε ξέρω και κανέναν ηθοποιό, δε ψήνομαι ποτέ να αρχίσω. Μια μίνι ίσως να ταν καλή ευκαιρία. Και για κάποια βραζιλιάνικη... Που πιάνω ελάχιστα πορτογαλικά αλλά κάτι μικρό ίσως και να μπορούσα να το δω. Γιατί εγώ όχι τρεις, αλλά ούτε μία σειρά θα μπορούσα να δω χωρίς να ξέρω τη γλώσσα όπως ένα ανήλικο μέλος του φόρουμ sfirizi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
dorinaki
Πορνίδιο
dorinaki


Αριθμός μηνυμάτων : 5608
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 28

Προτείνετε μίνι σειρές! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτείνετε μίνι σειρές!   Προτείνετε μίνι σειρές! EmptyΚυρ Ιαν 15, 2012 6:48 pm

Xesouuuu ooxi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

Προτείνετε μίνι σειρές! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτείνετε μίνι σειρές!   Προτείνετε μίνι σειρές! EmptyΚυρ Ιαν 15, 2012 7:01 pm

Κι εγώ έχω δει μία, παρ' ότι δεν ξέρω τη γλώσσα. ooxi
Βέβαια, εγώ είμαι πανέξυπνη, οπότε δεν πιάνομαι... to kapelo tou gianni
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Προτείνετε μίνι σειρές! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτείνετε μίνι σειρές!   Προτείνετε μίνι σειρές! EmptyΚυρ Ιαν 15, 2012 7:12 pm

Σιγά τι είδες εσύ, ρε. Πόσα λεπτά έβλεπες απ'το κάθε επεισόδιο; dunato gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
dorinaki
Πορνίδιο
dorinaki


Αριθμός μηνυμάτων : 5608
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 28

Προτείνετε μίνι σειρές! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτείνετε μίνι σειρές!   Προτείνετε μίνι σειρές! EmptyΚυρ Ιαν 15, 2012 7:18 pm

Xχαχαχαχαχαχαχαχαχα dunato gelio Αχ μπράβο μωρή Πουτσίλβ με έκανες και γέλασα dunato gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

Προτείνετε μίνι σειρές! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτείνετε μίνι σειρές!   Προτείνετε μίνι σειρές! EmptyΚυρ Ιαν 15, 2012 8:14 pm

Eίδες, Πουτσινάκι? Για σενα φροντίζω εγώ.. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

Προτείνετε μίνι σειρές! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτείνετε μίνι σειρές!   Προτείνετε μίνι σειρές! EmptyΚυρ Ιαν 15, 2012 11:49 pm

Ας μείνει ασχολίαστο παρακαλώ ότι απάντησα στον έναν μόνο και θυμήθηκα να απαντήσω στον άλλον μετά από 100 ώρες... Laughing gelio

mkostas έγραψε:
Σιγά τι είδες εσύ, ρε. Πόσα λεπτά έβλεπες απ'το κάθε επεισόδιο; dunato gelio

Εχμμμ... Βασικά...

Ας μη σου πω καλύτερα... gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Προτείνετε μίνι σειρές! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτείνετε μίνι σειρές!   Προτείνετε μίνι σειρές! EmptyΔευ Ιαν 16, 2012 6:42 am

Παράθεση :
Ας μη σου πω καλύτερα...
dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Προτείνετε μίνι σειρές! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Προτείνετε μίνι σειρές!   Προτείνετε μίνι σειρές! EmptyΔευ Ιαν 16, 2012 2:45 pm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
 
Προτείνετε μίνι σειρές!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Ποιες νουβέλες προτείνετε;
» Ποιες νουβέλες προτείνετε;
» Σειρές που έρχονται!
» Οι χειρότερες σειρές
» Υλικό από σειρές.

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Λατινοαμερικάνικες σειρές-
Μετάβαση σε: