Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 7x02 - Stormborn

Πήγαινε κάτω 
+2
filareti
felia
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
MariaS
Κουρούνα
MariaS


Αριθμός μηνυμάτων : 6879
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 12:49 am

Ναι ναι, οταν αναφέρουν την Οπρα ας πούμε και το μεταφράζουν σαν ''Στεφανίδου''
Ξέρεις, η Οπρα της Ελλάδος dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 1:01 am

xezoulina έγραψε:
Παράθεση :

Υ.γ: Το ξερω πως ειμαι φρικουλο και ψειριζω αυτα που βλεπω. Δεν χρειαζεται να μου το πειτε. Ειναι χρονια η παθηση [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio

περα απ' τη πλακα ειναι λογικο να τα ψειριζεις εφοσον ασχολεισαι με το γραψιμο και το storytelling...απλα το βλεπεις και σε ενοχλει...οπως μπορει να ενοχλησει εμενα ενα κακο γραφικο ή κατι κακομονταρισμενο/σκηνοθετημενο...αν ασχολεισαι με κατι απλα δεν γινεται να μην πεσει το ματι σου  Laughing

Iσχυει.

Αλλα εκτος αυτου με ξερεις. Σε σειρες, ταινιες, μουσικη κτλ ειμαι υπερβολικα παρατηρητικη. Κολλαω στην λεπτομερεια παντα.
MariaS έγραψε:
++++++
Οπως και με την μετάφραση, όταν βλέπεις ένα λαθάκι, όσο μικρό, δεν σε ενοχλεί?
Έίμαι τόσο ψειρας στην μετάφραση που πλεον δεν κατεβάζω καν ελληνικούς υπότιτλους, παρα μόνο για την μανα μου gelio

ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ!!!!

Απλα...οχι. Δεν παιζει. Τερμα οι υποτιτλοι γιατι η τα νευρα μου κροσσια η θα γελαω για κανα μισαωρο και μετα αντε να δεις αυτο που θες. Δεν γινεται φιλε. Απλα δεν γινεται Laughing


xezoulina έγραψε:
xaxaaxaxa εγω πεθαινω οταν τα γραφουν σκατα ειδικα μεταφρασεις εκπομπων που βαζουν αντιστοιχες Ελλαδας dunato gelio dunato gelio

MariaS έγραψε:
Ναι ναι, οταν αναφέρουν την Οπρα ας πούμε και το μεταφράζουν σαν ''Στεφανίδου''
Ξέρεις, η Οπρα της Ελλάδος dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio

dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 1:12 am

Παράθεση :
Αλλα εκτος αυτου με ξερεις. Σε σειρες, ταινιες, μουσικη κτλ ειμαι υπερβολικα παρατηρητικη. Κολλαω στην λεπτομερεια παντα.

καλα κανεις κι εγω ετσι ειμαι..κατα τ αλλα αν κατι δεν με ενδιαφερει μπορει να περασει διπλα μου ιπποποταμος και να μην νιωσω τπτ dunato gelio dunato gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 1:13 am

xezoulina έγραψε:
Παράθεση :
Αλλα εκτος αυτου με ξερεις. Σε σειρες, ταινιες, μουσικη κτλ ειμαι υπερβολικα παρατηρητικη. Κολλαω στην λεπτομερεια παντα.

καλα κανεις κι εγω ετσι ειμαι..κατα τ αλλα αν κατι δεν με ενδιαφερει μπορει να περασει διπλα μου ιπποποταμος και να μην νιωσω τπτ dunato gelio dunato gelio

Mια απο τα ιδια. Υπαρχουν φορες που εχω παει σινεμα και εχω δωσει πιο πολυ προσοχη στο ποπ κορν παρα στη οθονη dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης
Eleni7


Αριθμός μηνυμάτων : 43347
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Ιωάννινα

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 1:49 am

Guys ουτε που μπορω να υπολογισω ποσες σειρες εχω δει. Ε, για καμια δεν μπορω να ισχυριστω οτι δεν ειχε τρυπες, ευκολιες, κλισεδακια, κενα. Και γενικοτερα δεν πιστευω οτι ειναι ευκολο να δημιουργηθει μια τετοια σειρα. Αν κατσω προσεκτικα και σκεφτω μερικα πραγματα, θα σας βρω κενα σε αριστουργηματα. Δεν εχει να κανει με ποια σκοπια το βλεπεις (ενας φυσικος πχ παιζει να μην ξαναδει ποτε ταινιες ή σειρες επειδη σε ορισμενα stunts παιζει να καταρριπτονται ολοι οι νομοι του Νευτωνα ταυτοχρονα). Στην τελικη αυτο που μετραει ειναι τι σε κραταει σε μια σειρα και κατα ποσο εχεις την διαθεση να προσπερασεις και να αδιαφορησεις για καποιες σεναριακες ευκολιες. Απλο ειναι, μην κανετε τη ζωη σας δυσκολη χωρις λογο. Πχ μου αρεσει το GoT. Το θεωρω σειραρα. Ε, δεν προκειται να με ξενερωσει το τι εγινε στο Ντορν και ποιος ειναι αρχοντας εκει. Μισω το Λοστ, ε ναι, θα κατσω να σιχτηρισω ακομη και για το πως ανοιγοκλεινει τα βλεφαρα η Εβαντζελιν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 2:04 am

Eνταξει ρε συ. Ο καθενας κρινει αυτο που βλεπει συμφωνα με τα γουστα του. Και η καθε σεναριακη τρυπα μπορει να επηρρεασει τον οποιονδηποτε διαφορετικα.
Το ποσο και αν θα αδιαφορησει κανεις για τις σεναριακες τρυπες η οχι εξαρταται και απο το δεσιμο που μπορει να εχει με την σειρα και με το πως διασκεδαζει με αυτα που βλεπει γενικοτερα.

Γι αυτο ειπα πως γι μενα το GoT δεν ειναι η σειραρα για παραδειγμα. Και αυτο που θα δω θα το σχολιασω οπως κανω και με καθε αλλη σειρα που βλεπω. Αυτο δεν αλλαζει πως για σενα η σειρα θα παραμεινει απο τις καλυτερες που εχεις δει ουτε και προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη η να σε επηρρεασω. Απλα αναλυω την δικη μου αποψη.

Απο κει και επειτα μερικες σειρες μπορει καποιος να τις δει και χαλαρα. Ετσι βλεπω εγω το GoT πλεον για παραδειγμα. Την θεωρω απολαυστικη σαν σειρα εως ενα σημειο και επειδη δεν εχω δεθει ιδιαιτερα παραβλεπω καποια πραγματα και ειναι απο τις σειρες που δεν με πορωνει αλλα την βλεπω πλεον χαλαρα.

Εκτος αυτου υπαρχουν και οι κριτικες για αυτο που βλεπεις. Για σειρες, ταινιες, βιβλια κτλ.

Για μενα η σειρα αυτη ειναι ακριβη παραγωγη και φαινεται. Εχει μερικους καλους ηθοποιους και φοβερα πλανα. Κουστουμια κτλ. Απολαμβανεις να βλεπεις εικονα. Μερικες φορες δινουν ιδιαιτερους διαλογους. Και το genre ειναι ιδιαιτερο.
Αυτο για μενα πλεον αρκει για να ειμαι casual viewer.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης
Eleni7


Αριθμός μηνυμάτων : 43347
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Ιωάννινα

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 12:19 pm

Παράθεση :
Γι αυτο ειπα πως γι μενα το GoT δεν ειναι η σειραρα για παραδειγμα. Και αυτο που θα δω θα το σχολιασω οπως κανω και με καθε αλλη σειρα που βλεπω. Αυτο δεν αλλαζει πως για σενα η σειρα θα παραμεινει απο τις καλυτερες που εχεις δει ουτε και προσπαθω να σου αλλαξω γνωμη η να σε επηρρεασω. Απλα αναλυω την δικη μου αποψη.

Ε προφανως ο καθενας εχει τα δικα του γουστα. Δεν το συζηταμε αυτο. Αυτο το πραγμα λεω βασικα. Οτι αναλογα με τα γουστα σου κι τις προτιμησεις σου, μπορεις να παραβλεψεις και ορισμενα πραγματα. Σε ολες τις σειρες γινεται. Ακομη και σε σειρες πιο ποιοτικες του GoT.

Πχ το Leftovers ισως ειναι η καλυτερη σειρα που εχω δει. Ε, υπαρχει κοσμος που λεει οτι ειναι μαλακια. Ειναι κατανοητο καθως ειναι σειρα με ιδιαιτερα στοιχεια. Αν δε σου κανει κλικ, θα βρεις 150 αρνητικα. Θα πεις "τι καθομαι και βλεπω". Ετσι παει. Καθαρα θεμα γουστου ειναι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 6:06 pm

Βεβαια το να παρατηρεις με προσοχη την πλοκη μιας σειρας και να βλεπεις και τα κενα που εχει δεν ειναι πως ψαχνεσαι για τα αρνητικα. Αυτο το κανω εγω σε ολες τις σειρες που βλεπω ακομα και αυτες που λατρευω.

Απο κει και επειτα το πως θα σε επηρρεασουν αυτα που παρατηρησεις αναλογα με το δεσιμο που εχεις με μια σειρα ειναι αλλο θεμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MariaS
Κουρούνα
MariaS


Αριθμός μηνυμάτων : 6879
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 8:37 pm

Παράθεση :
Πχ το Leftovers ισως ειναι η καλυτερη σειρα που εχω δει. Ε, υπαρχει κοσμος που λεει οτι ειναι μαλακια. Ειναι κατανοητο καθως ειναι σειρα με ιδιαιτερα στοιχεια. Αν δε σου κανει κλικ, θα βρεις 150 αρνητικα. Θα πεις "τι καθομαι και βλεπω".
Χμ, δεν ξέρω αν συμφωνω. Ξέρεις οτι δοκίμασα να την δω την σειρά αλλά δεν μου ''έκατσε''. Δεν σκέφτηκα όμως οτι είναι μαλακία. Είναι τόσο ιδιαίτερη σειρά που για να την εκτιμήσεις πρέπει να κολλήσεις, και δεν δεν ήταν καθόλου του στυλ μου. Καταλαβαίνω όμως ΓΙΑΤΙ σου αρέσει. Οπως και το Westworld, που ο αδερφός μου χάνει τα μυαλά του. Δεν μπόρεσα να το βγάλω αλλά βλέπω τα καλά του στοιχεία. Κάποιες σειρές είναι αντικειμενικά καλές.
Δοκίμασα πχ να δω και το Witches of East End και δεν έβγαλα μισό επεισόδιο. Εκει ναι, είπα πως είναι μαλακία και νευρίασα dunato gelio dunato gelio dunato gelio
Παράθεση :
Βεβαια το να παρατηρεις με προσοχη την πλοκη μιας σειρας και να βλεπεις και τα κενα που εχει δεν ειναι πως ψαχνεσαι για τα αρνητικα. Αυτο το κανω εγω σε ολες τις σειρες που βλεπω ακομα και αυτες που λατρευω.
Δεν σε έχω δει να το κάνεις με το Sense8 Laughing Laughing Laughing
Ενταξει ρε παιδιά, πάντα κάπου θα είμαστε υποκειμενικοι και με την καλή και με την κακη έννοια. Βάλτε μου εμένα πχ, το 100 η το Shameless αυτες τις μέρες για να δείτε τοπ κωμωδία, επι 40 λεπτά θα βρίζω. dunato gelio dunato gelio dunato gelio
Αλλά σε σειρές που λατρεύουμε όλοι παραλείπουμε κάποια πράγματα, και δεν είναι απαραίτητα ψεγάδια της σειράς, είναι και θέμα προτιμήσεων και προσδοκιών έτσι? Αν εσύ βλέπεις πχ μια σειρά στο χαλαρό, γιατι γουστάρεις τρελά έναν χαρακτήρα και στον φάνε ή στον χαλάσουν, λογικό ειναι μετα να πεις και το goodbye, αλλα ο φαν της σειράς δεν θα νοιαστεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 4 EmptyΣαβ Ιουλ 29, 2017 9:01 pm

MariaS έγραψε:

Παράθεση :
Βεβαια το να παρατηρεις με προσοχη την πλοκη μιας σειρας και να βλεπεις και τα κενα που εχει δεν ειναι πως ψαχνεσαι για τα αρνητικα. Αυτο το κανω εγω σε ολες τις σειρες που βλεπω ακομα και αυτες που λατρευω.
Δεν σε έχω δει να το κάνεις με το Sense8 Laughing Laughing Laughing

Νομιζεις Laughing

Σπόιλερ:

Αλλα οπως ειπα εξαρταται και ποσο δεμενος εισαι με μια σειρα. Τα 'αρνητικα' δεν υπερτερουν των θετικων στο Sense8 για μενα γιατι ειναι μια απο τις λιγες σειρες που εχω δει που εχει πολυ δυνατα δεμενη πλοκη αλλα μου δινει και αλλα πραγματα εκτος του genre, της ακριβης παραγωγης και του σεναριου που δεν τα βρισκω σε αλλες σειρες. Βλεπε diversity. Να μην σχολιασουμε το θεμα GoT και diversity βεβαια Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
7x02 - Stormborn
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» 7x02 Selfish

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Εδώ καιγόμαστε :: Game of Thrones-
Μετάβαση σε: