Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 7x02 - Stormborn

Πήγαινε κάτω 
+2
filareti
felia
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιουλ 27, 2017 4:36 am

Εμενα με ενοχλησαν οι τρυπες και το οτι δεν ειχε καθολου λογικη αυτο που εκαναν και οπως εξελιχθηκε το ολο θεμα. Αλλιως ναι. Αδιαφορο ηταν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιουλ 27, 2017 3:28 pm

Αυτο ακριβως ειναι που βρισκω απογοητευτικο εγω,οτι τοσο γαματη ιστορια περασε ως αδιαφορη. No Πραγματι υπηρχαν ηδη πολλες ιστοριες και χαρακτηρες,αλλά αυτο για μενα ειναι κομματι της γοητειας του ολου συμπαντος,η πολυπλοκοτητα,αλλιως να μεναμε σε αυτα που ξεραμε και παπαλα. Με μενα ειναι και που ποτε δε με συγκινουσε ο Βορρας σαν περιοχη κι ολα τα αλλα τα εβρισκα πιο ενδιαφεροντα. Δεν ξερω αν φταιει οτι ειμαι παιδι του ηλιου ή απλα ηθελα κι αλλα μερη Laughing
Βασικα ολο το νταβαντουρι της υποθεσης αρχιζει μολις ερχονται νεα και ανθρωποι απο το Νοτο,πριν μια οικογενεια στο σπιτι της βλεπαμε,σιγα Sleep dunato gelio

Παράθεση :
Δηλαδή, δεν με νοιάζει που δεν μου έδειξε παραπάνω γι'αυτό το στόρι, γιατί είναι σαν να μην προσπάθησε ποτέ ουσιαστικά να μου τραβήξει την προσοχή εκεί.

Γιατι λεω και γω οτι ειναι αχρηστοι? Το βαζεις που το βαζεις,κανε μια προσπαθεια να δειξεις κατι της προκοπης.
Επιπλεον,διαβασα οτι ο ηθοποιος που επαιζε τον Ντοραν,ο οποιος ειναι καλος και γνωστος,αρχικα ηταν να εμφανιστει σε πολυ περισσοτερα επεισοδια και μετα κοψανε το στορι. Δεν καταλαβαινω με ποια λογικη,με το που τον εξαφανισανε δοθηκε περισσοτερος χωρος στις αλλες που εκαναν αρνητικη εντυπωση στους περισσοτερους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιουλ 27, 2017 5:20 pm

Eleni7 έγραψε:
Δεν εχω διαβασει τα βιβλια (ακομη) για να ξερω τι παιζει με το Ντορν. Στη σειρα παντως ψιλοαδιαφορο φανηκε (περα απο τα 2 κομματια που αναφερει η Ελενα), οποτε και εγω δεν ασχοληθηκα παραπανω. Ουτως ή αλλως νομιζω οτι δεν υπηρχε και χωρος-χρονος να ασχοληθουμε ΚΑΙ με αυτο. Ολα αυτα τα χρονια επαιζαν πολλοι χαρακτηρες, πολλες περιοχες κτλ που ηδη ειχαν κανει κλικ.

Ακριβώς αυτά.

felia έγραψε:
Εμενα με ενοχλησαν οι τρυπες και το οτι δεν ειχε καθολου λογικη αυτο που εκαναν και οπως εξελιχθηκε το ολο θεμα. Αλλιως ναι. Αδιαφορο ηταν.

Πιστεύω πως το γεγονός ότι γνωρίζεις ήδη το στόρι από τα βιβλία επηρεάζει την οπτική σου, θέλοντας και μη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Ιουλ 27, 2017 10:45 pm

Παράθεση :

felia έγραψε:
Εμενα με ενοχλησαν οι τρυπες και το οτι δεν ειχε καθολου λογικη αυτο που εκαναν και οπως εξελιχθηκε το ολο θεμα. Αλλιως ναι. Αδιαφορο ηταν.

Πιστεύω πως το γεγονός ότι γνωρίζεις ήδη το στόρι από τα βιβλία επηρεάζει την οπτική σου, θέλοντας και μη.

Δεν εχω διαβασει τα βιβλια Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιουλ 28, 2017 12:05 pm

felia έγραψε:
Παράθεση :

felia έγραψε:
Εμενα με ενοχλησαν οι τρυπες και το οτι δεν ειχε καθολου λογικη αυτο που εκαναν και οπως εξελιχθηκε το ολο θεμα. Αλλιως ναι. Αδιαφορο ηταν.

Πιστεύω πως το γεγονός ότι γνωρίζεις ήδη το στόρι από τα βιβλία επηρεάζει την οπτική σου, θέλοντας και μη.

Δεν εχω διαβασει τα βιβλια Laughing

Και δεν το λες τόσες μέρες dunato gelio
Νόμιζα ότι τα 'χεις διαβάσει, γιατί δείχνεις να ξέρεις τι παίζει κ στα βιβλία Laughing Εκτός κ αν είναι από ό,τι μαθαίνεις στο ίντερνετ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιουλ 28, 2017 7:54 pm

Silv έγραψε:
Παράθεση :

Δεν εχω διαβασει τα βιβλια Laughing

Και δεν το λες τόσες μέρες dunato gelio

Νομιζα πως το ξερες Laughing

Παράθεση :
Νόμιζα ότι τα 'χεις διαβάσει, γιατί δείχνεις να ξέρεις τι παίζει κ στα βιβλία Laughing Εκτός κ αν είναι από ό,τι μαθαίνεις στο ίντερνετ.

Εχω κανει ενα περασμα απο την wiki των βιβλιων η αληθεια ειναι και μια φιλη μου που ειναι κολλημενη με τα βιβλια τα συζηταει συνεχεια και μου εχει δειξει και τα αποσπασματα που της ζητησα για τον Rhaegar και την Lyanna. Βαλε μεσα και τα ατελειωτα ποστ στο tumblr και φορουμ. Αλλιως αν ο Μαρτιν δεν ολοκληρωσει την σειρα δεν προκειται να τα ξεκινησω Laughing

Απλα εμενα με εχει απογοητευσει σε συγκεκριμενα θεματα η σειρα...και οπως ειπα ασχετα απο τα βιβλια. Ετσι κι αλλιως ομως εγω ποτε δεν συνδεω τηλεοπτικα προιοντα με τα βιβλια ειτε τα εχω διαβασει ειτε οχι. Τα διαχωριζω τελειως στο μυαλο μου καθε φορα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιουλ 28, 2017 10:46 pm

felia έγραψε:
Απλα εμενα με εχει απογοητευσει σε συγκεκριμενα θεματα η σειρα...και οπως ειπα ασχετα απο τα βιβλια. Ετσι κι αλλιως ομως εγω ποτε δεν συνδεω τηλεοπτικα προιοντα με τα βιβλια ειτε τα εχω διαβασει ειτε οχι. Τα διαχωριζω τελειως στο μυαλο μου καθε φορα.

Ok, η ένσταση μου ήταν μόνο στο κατά πόσο (συνειδητά ή ασυνείδητα) επηρεάζεστε από τα βιβλία κ γι'αυτό τελικά ξενερώνετε με τη σειρά.

Κατά τα άλλα, η μία μπορει να ενθουσιάζεται κι η αλλη να απογοητεύεται, λογικό Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MariaS
Κουρούνα
MariaS


Αριθμός μηνυμάτων : 6879
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιουλ 28, 2017 10:54 pm

Σε αυτό που λές έχεις δικιο. Δεν έχω καμια σχέση με τα βιβλία και η ολη ιστορία με την Ντορν δεν με απογοήτευσε, απλά ποτε δεν μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Φανταζομαι καποιος που ξέρει την ιστορια και είχε κάποιες προσδοκίες....λογικό να απογοητεύτηκε Laughing Laughing Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιουλ 28, 2017 11:04 pm

Eμενα παιδια δεν με απογοητευσε απλως. Με εκνευρισε γιατι θεωρω πως σεναριακα εδωσαν πραγματα που δεν ειχαν λογικη και βαση με βαση αυτα που η σειρα ειχε δειξει μεχρι στιγμης.

Δεν γινεται να δειχνουν για παραδειγμα στο τελος της 6ης σεζον την συμπαρασταση των Οικων Τυρελ και Μαρτελ στην Ντανι οταν αυτο δεν εχει βαση.
Γενικα οταν βλεπω τετοια πασαλλειμματα σε σειρες εκνευριζομαι Laughing 

Δηλαδη καλυτερα να κρατησεις κατι αδιαφορο παρα να το τραβηξεις απο τα μαλλια για να δωσεις και καλα το shock effect.

Οταν οι διαδοχοι του Βορρα επεσαν μετα τον Red Wedding ειχαμε ολη την ιστορια της Σανσα με τους γαμους της με τον Τυριον και τον Ραμσει βασισμενους πανω στο concept διαδοχης. Μιλαμε για 7 βασιλεια και μεσαιωνικους πολεμους. Ανεξαρτητα και απο την θεση των γυναικων η σειρα απο το πρωτο επεισοδιο εβαλε καποιες βασεις.

Δεν γινεται να δειχνεις την Ντορν ακεφαλη και η γκομενα του Ομπεριν και μερικα εξωγαμα χωρις αναγνωριση που δεν εχουν καμια ουσιαστικη εξουσια να μπορουν να κρατησουν ολοκληρη την Ντορν αφου δολοφονησαν ολους τους νομιμους διαδοχους και να μην γινεται καν αναταραχη και επανασταση και η Ελαρια ειδικα που δεν εχει καμια συνδεση με την βασιλικη οικογενεια να λυνει και να δενει. Απλα δεν γινεται.
Ομοιως και με τους Τυρελ. Απο την στιγμη που ολοι οι αντρες και η Μαρτζορι πεθαναν και η Ολενα (που ειναι χηρα και δεν ειναι Τυρελ γονιδιακα) δεν μπορει επισημα να ειναι η κεφαλη του Οικου και να εχει τοση επιρροη.

Κτλ κτλ. Αυτα εμενα με εκνευριζουν. Το αδιαφορο το δεχομαι. Το να με απογοητευουν αδιαφοροντας για την νοημοσυνη μου με εκνευριζει Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 7x02 - Stormborn   7x02 - Stormborn - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιουλ 28, 2017 11:29 pm

felia έγραψε:
Δεν γινεται να δειχνεις την Ντορν ακεφαλη και η γκομενα του Ομπεριν και μερικα εξωγαμα χωρις αναγνωριση που δεν εχουν καμια ουσιαστικη εξουσια να μπορουν να κρατησουν ολοκληρη την Ντορν αφου δολοφονησαν ολους τους νομιμους διαδοχους και να μην γινεται καν αναταραχη και επανασταση και η Ελαρια ειδικα που δεν εχει καμια συνδεση με την βασιλικη οικογενεια να λυνει και να δενει. Απλα δεν γινεται.
Ομοιως και με τους Τυρελ. Απο την στιγμη που ολοι οι αντρες και η Μαρτζορι πεθαναν και η Ολενα (που ειναι χηρα και δεν ειναι Τυρελ γονιδιακα) δεν μπορει επισημα να ειναι η κεφαλη του Οικου και να εχει τοση επιρροη.

Έχεις δίκιο, το ψειρίζεις όμως. Ο πολύς κόσμος δεν πρόκειται να τα αναρωτηθεί αυτά. Ενδεχομένως δεν τον νοιάζει καν. Ποιος νοιάζεται γιατί έγινε η διαδοχή έτσι στη Ντορν κ στον οίκο Τυρελ; Στην τελική, η σειρά μπορεί ανά πάσα στιγμή να σου πετάξει καμιά απλοϊκή εξήγηση στα γρήγορα. Αλλά δεν ενδιαφέρει αυτό το ευρύ κοινό, παρά μόνο πώς αυτό επηρεάζει τις εξελίξεις των βασικών ιστοριών.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
7x02 - Stormborn
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» 7x02 Selfish

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Εδώ καιγόμαστε :: Game of Thrones-
Μετάβαση σε: