Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 4x03: Breaker of Chains

Πήγαινε κάτω 
+2
katroulina
felia
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Απρ 24, 2014 2:32 pm

Ήταν ένα πιο μέτριο επεισόδιο θεωρώ. Δεν τρελάθηκα και έκλεισε και πολύ απότομα.

Εμετική η σκηνή Σέρσι και Τζέιμι. Πραγματικά εμετός, δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο γι'αυτό.

Είδαμε επιτέλους Ντενέρις, η οποία όμως γενικά δεν μου προκαλεί ενδιαφέρον μιας και στις σκηνές της γίνονται απλά πάντα τα ίδια πράγματα. Για ακόμη μια φορά με ξένισε ο αλλαγμένος ηθοποιός. Απορώ πως τους ήρθε να αλλάξουν τον ξυρισμένο, ξανθό, μακρυμάλλη, με έναν αξύριστο, μελαχρινό με σχετικά κοντό μαλλί. Καμία προσπάθεια να βρουν έναν που να μοιάζει? Πιστεύω πως πραγματικά ο αδελφός μου που φέτος το βλέπει από Ελσίνκι και δεν έχει εμένα για διευκρινίσεις, δεν θα έχει καταλάβει πως αυτός δεν είναι νέο πρόσωπο στη σειρά.

Είναι λυπηρό αυτό που συμβαίνει στο Τύριον. Το μίσος της Σέρσι γι'αυτόν την κάνει να μην μπορεί να δει το εμφανές, ότι δλδ δεν έπαιζε αν ήθελε να σκοτώσει τον Τζόφρυ να το έκανε τόσο εμφανώς. Δεν είναι ηλίθιος ο Τύριον και αυτό το ξέρουν όλοι.

Η Σάνσα ευτυχώς ξέφυγε την κατάλληλη στιγμή από τα δόντια του λύκου. Αν μη τι άλλο πρόλαβε να δει το σίχαμα να υποφέρει λίγο. Βέβαια αυτό που υπέφερε δεν ήταν τίποτα μπροστά σ'αυτά που του άξιζαν. Μέρες ολόκληρες έπρεπε να βασανίζεται πριν τον σκοτώσουν και μόνο τότε θα ήμουν ικανοποιημένη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 4 EmptyΠεμ Απρ 24, 2014 2:44 pm

filareti έγραψε:


Παντως εμενα την ιδια εντυπωση μου αφηνει η σκηνη και στη σειρα και στα βιβλια κι αυτη ειναι οτι δεν ειναι βιασμος κι οτι αν επεμενε η Σερσει θα σταματουσε ο Τζειμι,αλλα ειναι μια εγωιστικη συμπεριφορα κι ακομα χειροτερη δεδομενου του θανατου του Τζεφρι,δεν ειναι ομως η μονη φορα που η Σερσει δε θελει να το κανουν κι ο Τζειμι επιμενει.Παρ'ολα αυτα δε θεωρω οτι αυτο εξισωνει την κατασταση με τη συμπεριφορα του Ρομπερτ-πρωην βασιλια.Κι αυτο ακριβως με παραξενευει περισσοτερο,οτι υπαρχουν τοσοι ανθρωποι που επιμενουν οτι αυτο που εκανε ο Ρομπερτ στη Σερσει δεν ηταν βιασμος-που ξεκαθαρα ηταν-ενω τωρα με τον Τζειμι ειναι.
Ετσι που ειναι δοσμενη η σκηνη παντως ειναι οντως δυσκολο να αποφανθεις.Δλδ εγω ξεροντας και τους χαρακτηρες θεωρω οτι δεν ειναι.Αλλα ισως αυτο να ειναι παγιδα για το πως αντιμετωπιζονται τετοιες συμπεριφορες...ισως αν εβλεπα τη σκηνη χωρις να εχω ξαναδει ποτε τη σειρα να προβληματιζομουν αν τη βιαζει η οχι.
Συμφωνώ. Δεν θυμόμουν την σκηνή από τα βιβλία,αλλά έβλεπα το επεισόδιο με την κολλητή μου και όταν ήρθε η σκηνή την ρώτησα αν έγινε όντως αυτό και είπε ναι. Και στη δική της συνείδηση δλδ υπήρχε αυτή η σκηνή, η Σέρσι να μην θέλει αλλά να τον φιλάει πίσω και γενικά να κάνουν σεξ. Απλά στο επεισόδιο ήταν πιο έντονη η άρνησή της. Όμως γενικώς θεωρώ πως αν όντως δεν ήθελε η Σέρσι -όλοι ξέρουμε τι γυναίκα είναι- δεν θα το άφηνε να γίνει. Η άρνησή της κατ'εμέ είχε να κάνει με το μέρος που όλο αυτό έγινε και απλά ξερνάω και που το σκέφτομαι να σας πω την αλήθεια. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν συγχωρείται αυτό που εν τέλει έδειξαν. Γτ εμείς που διαβάσαμε τα βιβλία μπορεί να ξέρουμε τι πραγματικά ήθελε ο Μάρτιν να δείξει, όμως εδώ πρόκειται για σειρά που βλέπει και κόσμος που δεν έχει διαβάσει βιβλία και δεν έχει καμιά δουλειά να ψάχνει τι γράφτηκε. Ο θεατής κρίνει αυτό που βλέπει και με ξενερώνει αυτό που έδειξαν κυρίως γτ πάει τον Τζέιμι 10 βήματα πίσω.


Κατά τα άλλα συμφωνώ με αυτό απόλυτα
felia έγραψε:


Οι σεναριογραφοι του GoT και οι υπευθυνοι του HBO εχουν αυτη την καταστροφικη μανια να θελουν να δειξουν ποσο προκλητικη ειναι η σειρα και να δειξουν σκηνες απλα για να σοκαρουν που το κανουν με λαθος τροπο. Και εδω με ενοχλησε ακομα περισσοτερο γιατι εναντιωνεται (για μενα και την δικη μου κριση παντα) στον τροπο που ειχαν παρουσιασει τον χαρακτηρα του Τζειμι ως τωρα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 4 EmptyΠαρ Απρ 25, 2014 2:36 pm

felia έγραψε:
Ασχετο. Μονο εμενα με χαλαει η φωνη του Μικροδαχτυλακια; Στην πρωτη σεζον ηταν μια χαρα αλλα σιγα σιγα ο ηθοποιος την αλλαξε. Δεν μπορω ρε φιλε γελαω με αυτο το γρασο στην φωνη  dunato gelio  dunato gelio  dunato gelio  dunato gelio
Το εχω ξανακουσει αυτο,αλλα εγω απο μονη μου δεν εχω προσεξει την αλλαγη. Γενικα μ'αρεσει οπως μιλαει ο Μικροδαχτυλος αν και ισως ταιριαζει περισσοτερο σε ορισμενα ειδη,κομμενη και ραμμενη για μονολογους του στυλ''only the ladder is real'' ειναι η φωνη του afro .
Ξαναειδα τις αρχικες σκηνες τωρα. Καλη ατμοσφαιρα το τοπιο στην ομιχλη αν και ηλιο δεν ειχε πριν?Παντως ρε σεις η ευκολια με την οποια το εσκασαν η Σανσα με το γελωτοποιο με κανει να σκεφτομαι παλι οτι θα ηταν πιο εξυπνο οι Σταρκ να ειχαν προσπαθησει να φυγαδευσουν  κρυφα τους δικους τους(τη Σανσα ειδικα) .Αλλα θα μου πεις ποιος εχασε το μυαλο για να το βρουν οι συμπαθεις κατα τα αλλα βορειοι Laughing
Επισης ειμαι περιεργη να δω τι θα κανει ο Νταβος...ειναι ο μονος που συμπαθω απο το στρατοπεδο του Στανις (αυτος και το κοριτσακι).
Και συμφωνω οτι η αλλαγη του ντααααααριο gelio σε εντελως διαφορετικη εμφανιση μπερδευει. Βασικα συμφωνω με οσους λενε οτι τουλαχιστον ο παλιος ειχε αυτο το περιεργο,ξεχωριστο στυλακι που υποτιθεται εχει.Ο καινουριος δειχνει πολυ νορμαλ-συνηθισμενος(ηθικο διδαγμα :στο game of thrones νορμαλ=κακο dunato gelio )
Και μιας και λεμε για φωνες,η φωνη της Ντανιερις οταν μιλαει βαλυριανα δεν ακουγεται πολυ περιεργη?Ειδικα σ'αυτο το επεισοδιο μου φανηκε υπερβολικο αυτο το κομματι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
4x03: Breaker of Chains
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Εδώ καιγόμαστε :: Game of Thrones-
Μετάβαση σε: