Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 4x03: Breaker of Chains

Πήγαινε κάτω 
+2
katroulina
felia
6 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΔευ Απρ 21, 2014 10:21 pm

Γιατι βαζεις tags μεσα στο θεμα του επεισοδιου;  Laughing 


# Εμενα με ενοχλησε η σκηνη με τον Τζειμι ασχετα απο τα βιβλια που δεν τα εχω διαβασει κιολας.

Με ενοχλησε οσο αφορα την εξελιξη του χαρακτηρα του. Δεν γινεται απο την μια να σωζει την Μπριεν απο βιασμο, να κανει αναφορες και απο την αλλη να κανει αυτο ακριβως στην Σερσει. Με ενοχλησε σαν σκηνη γιατι δεν ειχα κρινει ετσι τον χαρακτηρα του. Τον ειχα ικανο για πολλα ολα δεν τον ειχα για βιαστη. Μετα βεβαια μπηκα στο tumblr και ειδα πολλους να οργιαζουν και να κανουν συγκρισεις με τα βιβλια.

Απο τα βιβλια προσωπικα εγω το μονο που ξερω οσο αφορα αυτο το θεμα ειναι αυτα που ειχα διαβασει στην wiki για την Rhaella την γυναικα του Mad King και τις αναφορες που ειχε κανει ο Jaime και το πως αντιλαμβανεται το ολο θεμα γενικοτερα.

Το αποσπασμα της συγκεκριμενης σκηνης παντως (Σερσει/Τζειμι) οσο αφορα τα βιβλια (το ποσταραν στο tumblr και το διαβασα) και το πως εξελιχθηκε τελικα ειχε οντως διαφοροποιησεις υπο την εννοια πως στο βιβλιο

Σπόιλερ:

Ενω εδω δεν συνεβη ετσι. Και αυτο εχει ενοχλησει πολλους.

Εμενα με ενοχλησε η σκηνη παντως οσο αφορα τον χαρακτηρα του Τζειμι οπως τον ειχα κρινει ως τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΔευ Απρ 21, 2014 11:00 pm

Το σχολιο για τα βιβλια το κανω κυριως γιατι το ανεφερε η Κατ και γιατι τα περισσοτερα σχολια που βλεπω στη συγκριση με εκει βασιζονται.Επισης απο αυτα που βλεπω,πολλοι παραπονιουνται οτι στη σειρα κανουν πιο αντιπαθη τον Τζειμι και πιο συμπαθη τη Σερσει,ενω η πλειοψηφια θελει να θεωρει οτι ο,τι κακο εχει κανει ο Τζειμι το εχει κανει λογω της επιρροης της Σερσει,αλλα αυτο δεν ειναι αληθεια.Και ισως προσπαθησαν να το δειξουν αυτο μεσα απο τη σκηνη,οπως κι αυτο:
Παράθεση :
The moral of the story in this episode is that it really sucks to be a woman in medieval times. Tywin practically ran off with Cersei's only surviving son and her twin brother/lover forced himself on her.
που αν επρεπε να συμφωνησω με κατι που το παιρνει απο αυτην την πλευρα,αυτο θα διαλεγα. Ο Τζειμι παντως οντως την αγαπαει τη Σερσει και οντως ειναι ξεκαθαρα κατα του βιασμου για αυτο και χτυπαει ασχημα ετσι οπως δοθηκε η σκηνη.Η γνωμη μου ειναι οτι θα μπορουσαν να προσθεσουν 3 λεξουλες απο τα βιβλια και τοτε δε θα ηταν τοσο controversial.
Παράθεση :
Το αποσπασμα της συγκεκριμενης σκηνης παντως (Σερσει/Τζειμι) οσο αφορα τα βιβλια (το ποσταραν στο tumblr και το διαβασα) και το πως εξελιχθηκε τελικα ειχε οντως διαφοροποιησεις υπο την εννοια πως στο βιβλιο...
Δεν ξερω αν ποσταραν ολη  τη σκηνη η μονο το αποσπασμα που ειδα να ποσταρουν οι περισσοτεροι,αλλα οπως και να 'χει
Σπόιλερ:

Παντως εμενα την ιδια εντυπωση μου αφηνει η σκηνη και στη σειρα και στα βιβλια κι αυτη ειναι οτι δεν ειναι βιασμος κι οτι αν επεμενε η Σερσει θα σταματουσε ο Τζειμι,αλλα ειναι μια εγωιστικη συμπεριφορα κι ακομα χειροτερη δεδομενου του θανατου του Τζεφρι,δεν ειναι ομως η μονη φορα που η Σερσει δε θελει να το κανουν κι ο Τζειμι επιμενει.Παρ'ολα αυτα δε θεωρω οτι αυτο εξισωνει την κατασταση με τη συμπεριφορα του Ρομπερτ-πρωην βασιλια.Κι αυτο ακριβως με παραξενευει περισσοτερο,οτι υπαρχουν τοσοι ανθρωποι που επιμενουν οτι αυτο που εκανε ο Ρομπερτ στη Σερσει δεν ηταν βιασμος-που ξεκαθαρα ηταν-ενω τωρα με τον Τζειμι ειναι.
Ετσι που ειναι δοσμενη η σκηνη παντως ειναι οντως δυσκολο να αποφανθεις.Δλδ εγω ξεροντας και τους χαρακτηρες θεωρω οτι δεν ειναι.Αλλα ισως αυτο να ειναι παγιδα για το πως αντιμετωπιζονται τετοιες συμπεριφορες...ισως αν εβλεπα τη σκηνη χωρις να εχω ξαναδει ποτε τη σειρα να προβληματιζομουν αν τη βιαζει η οχι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΔευ Απρ 21, 2014 11:31 pm

Κοιτα για μενα ηταν βιασμος και εχω δει την σειρα απο το πρωτο επεισοδιο εως τωρα. Ισως επειδη ειμαι καθετη σε τετοια θεματα. Κατανοω την διαστροφικη σχεση που εχουν οι δυο τους και την θεση της γυναικας στον μεσαιωνα αλλα οι σεναριογραφοι εδω εδωσαν την σκηνη με εναν συγκεκριμενο τροπο. Ασχετα απο το αν στην off screen συνεχεια της σκηνης η Σερσει συμμετειχε η οχι. Μπορουμε να κρινουμε μονο αυτο που εδειξαν.

Και δεν εχει καμια σχεση η συγκριση με τον Ρομπερτ εδω περα. Kακοποιηση και το ενα, κακοποιηση και το αλλο. Ουτε αν ο ενας την κακοποιουσε λιγοτερο ειναι καλυτερος η αν ο ενας την αγαπαει τον εξιλεωνει.

Το προβλημα μου εμενα ειναι η συσταση και η σκιαγραφηση των χαρακτηρων. Την θεση της γυναικας στον μεσαιωνα την εχουν κανει σαφη 4 σεζον τωρα. Δεν χρειαζομασταν αυτη την σκηνη για να το κατοχυρωσουν.

Και δεν γινεται να εχεις τον Τζειμι να πεταει μολις λιγα επεισοδια πριν ατακες του τυπου:

If I was a woman i’d make them kill me before raping me.

Και να χτιζεις τον χαρακτηρα του μεσα στην 3η σεζον με τετοιον τροπο ωστε να τον βαζεις σε μια πιο θετικη πορεια (προσοχη εγω προσωπικα ακομα δεν τον συμπαθω) και να τον δειχνεις να εχει μια ξεκαθαρη σταση σε αυτο το θεμα (βλεπε πως εσωσε την Μπριεν απο τον βιασμο) και μετα να τον δειχνεις να βιαζει την αδερφη του διπλα στο πτωμα του γιου τους.

Το προβλημα μου κυριως εμενα ειναι αλλο.

Οι σεναριογραφοι του GoT και οι υπευθυνοι του HBO εχουν αυτη την καταστροφικη μανια να θελουν να δειξουν ποσο προκλητικη ειναι η σειρα και να δειξουν σκηνες απλα για να σοκαρουν που το κανουν με λαθος τροπο. Και εδω με ενοχλησε ακομα περισσοτερο γιατι εναντιωνεται (για μενα και την δικη μου κριση παντα) στον τροπο που ειχαν παρουσιασει τον χαρακτηρα του Τζειμι ως τωρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΔευ Απρ 21, 2014 11:48 pm

Παράθεση :
Ισως επειδη ειμαι καθετη σε τετοια θεματα.
Και γω. Για αυτο και με παραξενευει να βρισκομαι στην αντιθετη πλευρα,αλλα τι να πω ετσι το βλεπω.Και δεν ειναι οτι συμπαθω ιδιαιτερα τον Τζειμι και πεφτω στην παγιδα να παω να τον δικαιολογησω.
Παράθεση :
Και δεν εχει καμια σχεση η συγκριση με τον Ρομπερτ εδω περα. Kακοποιηση και το ενα, κακοποιηση και το αλλο. Ουτε αν ο ενας την κακοποιουσε λιγοτερο ειναι καλυτερος η αν ο ενας την αγαπαει τον εξιλεωνει.
Σαφως και δεν ειχα καμια προθεση να εννοησω κατι τετοιο,ελπιζω να μη φαινεται ετσι. Οπως επισης δε λεω και τιποτα για το τι μπορει να εγινε η οχι μετα,ισα ισα στο σχολιο για το αν η Σερσει στο τελος συμμετειχε η οχι,απανταω οτι αυτο δεν εχει τελικα σημασια.

Παράθεση :
Οι σεναριογραφοι του GoT και οι υπευθυνοι του HBO εχουν αυτη την καταστροφικη μανια να θελουν να δειξουν ποσο προκλητικη ειναι η σειρα και να δειξουν σκηνες απλα για να σοκαρουν που το κανουν με λαθος τροπο.

Αυτο ειναι αληθεια. Απο πιο σοβαρες σκηνες οπως αυτη που γινεται ολος ο ντορος με Σερσει και Τζειμι,μεχρι πιο απλες οπως αυτη με τον Ομπεριν.Εμενα αρχιζει να με ενοχλει ολο και περισσοτερο που σε καθε επεισοδιο βλεπουμε να εστιαζουν μονο στα πη%$@&* του. Ναι,χαιρεται τη ζωη και το σεξ,αλλα ειναι πολυπλευρος χαρακτηρας με πολυ περισσοτερα ενδιαφεροντα που θα αξιζε να δουμε.

Παράθεση :
Γιατι βαζεις tags μεσα στο θεμα του επεισοδιου;  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Πρωτον γιατι εχω παρει μερικες μερικες απο φοβο. Laughing Δευτερον γιατι στη δευτερη εικονα κατι απο μερικους μπορει να θεωρηθει και σποιλερ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kalymera_george
παχυδερμο καλαμάρι
kalymera_george


Αριθμός μηνυμάτων : 1097
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Ηλικία : 40

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΤρι Απρ 22, 2014 12:09 am

Τα δύο αδέρφια έχουν μια διαστροφική σχέση είτε υπήρξε βιασμός είτε όχι για μένα ήταν too much που υπήρχε εκεί το πτώμα του δεκατριάχρονου (στα βιβλία τέτοια ηλικία είχε το μαλακιστίρι) γιου τους ακόμα κι για αυτούς, τους τόσο πωρωμένους χαρακτήρες ήταν υπερβολικό το σέξ στον εν λόγω χώρο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://vampirediaries.do-forum.com/forum.htm
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΤρι Απρ 22, 2014 12:17 am

Ε ναι καλα οσο να πεις μια και δυο και τρεις υπερβολες τις εχει.Ειναι διαστροφικη η σχεση τους δεν τιθεται θεμα,οσο κι αν το δικαιολογουν στους εαυτους τους. Και ολα τα αλλα να βγαζαμε και να κρατουσαμε μονο την αιμομειξια παλι ειναι,μην κοιτας που εχουν δει τοσα τα ματακια μας στη σειρα που κοντευουμε να το ξεχασουμε-που λεει ο λογος What a Face Και για τον εν λογω χωρο αντιδρουσε ακομα πιο εντονα η Σερσει,ενω οχι ο Τζειμι που φαινεται δεν τον ενιωθε τοσο σαν γιο του τον αποθαμενο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΤρι Απρ 22, 2014 2:30 am

O αποθαμενος στην σειρα παντως ηταν 17. Το ειχε πει η Σερσει σε μια κουβεντα της με τον Τυριον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης
Eleni7


Αριθμός μηνυμάτων : 43347
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Ιωάννινα

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΤετ Απρ 23, 2014 3:20 am

Το ειδα και εγω. Δεν με ξετρελανε ιδιαιτερα. Φουλ της υπερβολης η σκηνη Σερσει-Τζειμι μπροστα στον μακαριτη. Δεν ξερω αν ηταν στα βιβλια και κυριως πως ηταν. Παντως ετσι οπως παρουσιαστηκε ηταν 100% βιασμος. Αν εννοουσαν αλλο και κανανε μαλακια τοτε QQ τους. Οταν η γυναικα λεει "Οχι" τοτε σημαινει "Οχι". Δεν ζηταει την βοηθεια του κοινου. Παντως προτιμω να ειναι βιασμος ας βγαζει τον Τζειμι OOC παρα να υπονοουν οι συγγραφεις οτι τελικα δεν ηταν βιασμος, κατι δεν καταλαβαμε καλα και "ολα οκ". Καλυτερα OOC παρα λαθος μηνυματα προς πασα κατευθυνση.

Το μονο πραγματικα ουσιαστικο για κατ'εμε ειναι το γεγονος οτι εν τελει ορθα με ειχε βαλει σε υποψιες ο γελωτοποιος απο το 4x02. Δεν ηταν φυγαδευση της στιγμης, οντως ενεργουσε κατοπιν εντολων. Τωρα εδω τα ενδεχομενα ειναι 2. Το εξης 1. Ο Μικροδαχτυλος ηξερε. Να το εκανε μου φανταζει λιγο δυσκολο. Οπως ειχε πει και ο Βαρυς στο προηγουμενο η δουλεια τους περιοριζεται μονο στο οτι ξερουν πολλα και τα διαδιδουν αναλογα. Σπανιως αναλαμβαλουν ρολους στα σημαντικα γεγονοτα επειδη ειναι αναλωσιμοι και χωρις πλατες. Οποτε θεωρω οτι δεν ηταν αυτος απο πισω. Γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να μην μαθευτει απο τους αλλους ρουφιανους της αυλης (αν δεν το ξερουν ηδη) και αυτοματως ο ιδιος αποκτα ημερομηνια ληξης. Δεν τον θεωρω τοσο χαζο. Απλα ηξερε απο πριν τι θα γινει και εστειλε τον γελωτοποιο για να εκπληρωσει εστω και αργα την υποσχεση που ειχε δωσει στην Σταρκαινα. Τωρα πως ηξερε και γιατι ηξερε, μαυρη ειν' η νυχτα στα βουνα.

Το ποιος ειναι απο πισω πιασ' το αυγο και κουρευτο. Ακομη και ο Ταιγουιν μπηκε στους υποψηφιους μετα το κηρυγμα στον μικρο αλλα και το σεναριο του Τυριον.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΤετ Απρ 23, 2014 7:57 am

Eleni7 έγραψε:
Το ειδα και εγω. Δεν με ξετρελανε ιδιαιτερα. Φουλ της υπερβολης η σκηνη Σερσει-Τζειμι μπροστα στον μακαριτη. Δεν ξερω αν ηταν στα βιβλια και κυριως πως ηταν. Παντως ετσι οπως παρουσιαστηκε ηταν 100% βιασμος. Αν εννοουσαν αλλο και κανανε μαλακια τοτε QQ τους. Οταν η γυναικα λεει "Οχι" τοτε σημαινει "Οχι". Δεν ζηταει την βοηθεια του κοινου. Παντως προτιμω να ειναι βιασμος ας βγαζει τον Τζειμι OOC παρα να υπονοουν οι συγγραφεις οτι τελικα δεν ηταν βιασμος, κατι δεν καταλαβαμε καλα και "ολα οκ". Καλυτερα OOC παρα λαθος μηνυματα προς πασα κατευθυνση.



Προς το παρον επειδη δεν προλαβαινω θα σχολιασω αυτο.

Ηταν βιασμος ναι 100%. Αλλα εμενα με ενοχλει το ΟOC γιατι καταστρεφει ολο τον χαρακτηρα (ανεξαρτητα συμπαθειας η αντιπαθειας κτλ κτλ...αναφερομαι στο χτισιμο του).
Στα βιβλια
Σπόιλερ:
εδω ομως το εδωσαν 100%. Το θεμα ειναι πως σε συνεντευξη του ηθοποιου που παιζει τον Τζειμι αλλα και του σκηνοθετη ειπαν πως δεν ηταν ετσι ακριβως και μετα ηταν συναινετικο και ^%$#@$$^%#$%^$#

ΓΕΝΙΚΩΣ ΣΚΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ! Γιατι και τα κανανε #$@%$$# και δεν ξερουν τι λενε και δινουν και ΟΟC που αναθεμα και εαν εχω χειροτερο σε σειρα ΕΙΔΙΚΑ σε σειρες τυπου GoT.

Και το ιδιο εκαναν και στον Σαντορ ετσι! Μολις δυο επεισοδια πριν ηταν "ειμαι δολοφονος μπλα μπλα μπλα ΑΛΛΑ ΚΛΕΦΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ" και δυο επεισοδια μετα να σου η μεταλλαξη.

Συφιλιαζομαι με τετοιες %$#@$%# ρε φιλε πως να το κανουμε τωρα  Laughing

Τα υπολοιπα το απογευμα που θα γυρισω  Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης
Eleni7


Αριθμός μηνυμάτων : 43347
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Ιωάννινα

4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 4x03: Breaker of Chains   4x03: Breaker of Chains - Σελίδα 2 EmptyΤετ Απρ 23, 2014 1:06 pm

Βρε και εμενα με ενοχλει το OOC. Δεν το συζηταω. Αλλα εγινε. Και απο το να βγουν να πουν "Το ηθελε" κτλ (κλασικη ατακα σε τετοιες περιπτωσεις) και να μου αναψουν τα λαμπακια προτιμω το OOC.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
4x03: Breaker of Chains
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Εδώ καιγόμαστε :: Game of Thrones-
Μετάβαση σε: