Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Volver/ Γύρνα Πίσω

Πήγαινε κάτω 
+2
LadyOscar
SophiaSonia21
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα
SophiaSonia21


Αριθμός μηνυμάτων : 824
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Εδώ, εκεί, παρά πέρα...

Volver/ Γύρνα Πίσω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Volver/ Γύρνα Πίσω   Volver/ Γύρνα Πίσω EmptyΠεμ Απρ 29, 2010 4:31 am

Του Πέδρο Αλμοδόβαρ, με την Πενέλοπε Κρούζ κ την Κάρμεν Μάουρα στους κεντρικούς ρόλους. Γλυκόπικρη - κ καθαρά γυναικεία ταινία (τι πρωτοφανές : P) - με έντονο το στοιχείο του μπλακ χιούμορ κ αρκετές δόσεις μελοδράματος κ υπερφυσικού. Τρείς γεννιές γυναικών (γιαγιά/κόρη/εγγονή) αντιμετωπίζουν τα δικά τους προβλήματα που όμως κάπως συνδέονται όλα μεταξύ τους. Μέσα σ'όλα, μία νεκρή που επιστρέφει από τον τάφο της, μία αδερφή τρία πουλάκια κάθουντο, μία καλόκαρδη αλλά ενοχλητική φίλη κ ένα πτώμα που πρέπει να θαφτεί. Γι'ακόμη μία φορά ο Αλμοδόβαρ θέτει το ζήτημα της κακοποίησης ανηλίκου σαν όμως κάτι μακρυνό ενώ αυτή τη φορά καταφέρνει ν'αντισταθεί κ δε μας δείχνει τραβεστί κ ομοφυλόφιλους. Η αγαπημένη μούσα του, Πενέλοπε Κρουζ, εξαιρετική από κάθε άποψη, ενώ η Μάουρα βρίσκει ακριβώς στον στόχο όπως πάντα. Σε γενικές γραμμές, μία υπέροχη ταινία που δεν χορταίνεις.


To trailer





Κ ένα εκπληκτικό τραγούδι που παίζει στην ταινία κ υποτίθεται ότι το τραγουδάει η Κρούζ. - Με την υπέροχη φωνή της flamengo/τραγουδίστριας Estrella Morente.


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/SophiaSonia21?feature=mhw5
LadyOscar

LadyOscar


Αριθμός μηνυμάτων : 1426
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2010

Volver/ Γύρνα Πίσω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Volver/ Γύρνα Πίσω   Volver/ Γύρνα Πίσω EmptyΚυρ Μάης 02, 2010 3:37 pm

Κατά την προσωπική μου γνώμη, από τη στιγμή που ο Αλμοδόβαρ αποφάσισε να στραφεί στα μελό τα καλύτερα έργα του είναι η Καυτή σάρκα και το Όλα για τη μητέρα μου. Το Γύρνα πίσω και το πιο πρόσφατο (Ραγισμένες αγκαλιές) ήταν πολύ πολύ απλοικά απο άποψη σεναρίου. Έβγαζαν πάντως ένα τρυφερό συναίσθημα (μητρική αγάπη το πρώτο και έρωτα το δεύτερο) και λόγω των πολύ καλών ηθοποιών αυτό μεταφερόταν στον θεατή.
Μακράν το χειρότερο μελό του Αλμοδόβαρ για μένα είναι η Κακή εκπαίδευση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
elina

elina


Αριθμός μηνυμάτων : 3067
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Ηλικία : 35

Volver/ Γύρνα Πίσω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Volver/ Γύρνα Πίσω   Volver/ Γύρνα Πίσω EmptyΚυρ Μάης 02, 2010 8:57 pm

Βαριέμαι την Πενέλοπε Κρουζ.... Εγώ τη θεωρώ ατάλαντη.
Επίσης είναι ένα χιλιοπαιγμένο θέμα για τον Αλμοδόβαρ, πάντα καταλήγει στην γυναικεία οπτική του θέματος με το οποίο ασχολείται και τις περισσότερες φορές πάντα αφορά τις σχέσεις μεταξύ γυναικών.
Για σινεφίλ καθαρά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα
SophiaSonia21


Αριθμός μηνυμάτων : 824
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Εδώ, εκεί, παρά πέρα...

Volver/ Γύρνα Πίσω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Volver/ Γύρνα Πίσω   Volver/ Γύρνα Πίσω EmptyΔευ Μάης 03, 2010 2:26 am

Θα συμφωνήσω για την "Κακή Εκπαίδευση". Λες κ προσπαθούσε να σε κάνει επιτηδευμεύνα κ με ενοχλητικό τρόπο να πλαντάξεις. Κάτι που δεν κατάφερε. Το "Ολα για τη μητέρα μου" ήταν αρκετά συμπαθητικό αλλά σε κάποια σημεία είχα βαρεθεί πολύ.


Σχετικά με την Κρουζ έχω να πω ότι όχι απλά δεν την βρίσκω ατάλαντη αλλά δεν χορταίνω να την βλέπω να παίζει, την θεωρώ από τα ελάχιστα άτομα που έχουν υπερπροβληθεί κ το αξίζουν. Στο Vicky-Cristina-Barcelona έχει μία σκηνή που φωνάζει γιατί
Σπόιλερ:
κ πρέπει να την έχω δεί πάνω από 20 φορές. Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/SophiaSonia21?feature=mhw5
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

Volver/ Γύρνα Πίσω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Volver/ Γύρνα Πίσω   Volver/ Γύρνα Πίσω EmptyΔευ Μάης 03, 2010 2:30 am

SophiaSonia21 έγραψε:


Σχετικά με την Κρουζ έχω να πω ότι όχι απλά δεν την βρίσκω ατάλαντη αλλά δεν χορταίνω να την βλέπω να παίζει, την θεωρώ από τα ελάχιστα άτομα που έχουν υπερπροβληθεί κ το αξίζουν. Στο Vicky-Cristina-Barcelona έχει μία σκηνή που φωνάζει γιατί
Σπόιλερ:
κ πρέπει να την έχω δεί πάνω από 20 φορές. Razz

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] κατι τετοιες στιγμες εκνευριζομαι που ο φιρφιρικος δεν εχει βαλει το εμοτικον που προσκιναει!!!

Συμφωνω Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Α [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Τη θεωρω αξιοπρεπεστατη ηθοποιο, παρα πολυ ιδιαιτερη στο παιξιμο της και στο Vicky-Cristina-Barcelona ηταν αψογη...

ξερω ποια σκηνη λες Σοφια κι ηταν οντως γαματη.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Elite_insolence

Elite_insolence


Αριθμός μηνυμάτων : 134
Ημερομηνία εγγραφής : 20/05/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : χλοερός

Volver/ Γύρνα Πίσω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Volver/ Γύρνα Πίσω   Volver/ Γύρνα Πίσω EmptyΠαρ Μάης 21, 2010 12:15 am

Αχ το "Γύρνα πίσω"!Τί ταινιάρα!Με είχε πιάσει μια μούρλα κ είχε πάρει κ έβλεπα ταινίες συγκεκριμένου σκηνοθέτη για να έχω σφαιρική άποψη. Razz

Αυτή την είχα δει στο σινεμά όταν βγήκε.Η Κρουζ μου άρεσε κ μου αρέσει πάρα πολύ!Πάντως από Αλμοδόβαρ λάτρεψα κ το "Γυναίκες στα πρόθυρα νευρικής κρίσης".*προσκύνημα*
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LadyOscar

LadyOscar


Αριθμός μηνυμάτων : 1426
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2010

Volver/ Γύρνα Πίσω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Volver/ Γύρνα Πίσω   Volver/ Γύρνα Πίσω EmptyΠαρ Μάης 21, 2010 11:55 pm

To "γυναίκες στα πρόθυρα νευρικής κρίσης" και το "Kika" είναι οι πιο χαρακτηριστικές ταινίες της περιόδου κατά την οποία ο Αλμοδόβαρ, εντελώς ακομπλεξάριστος, έγραφε παλαβές, εσκεμμένα κακόγουστες κωμωδίες όπου το σεξ είχε τον πρώτο ρόλο. Προσωπικά θεωρώ το πρώτο καλύτερο, γιατί η kika είχε ξεφύγει εντελώς σε κάποια σημεία αν και ακόμα θυμάμαι πόση εντύπωση μου έκανε το ότι σε αυτήν την ταινία (παραγωγής 1993!!) η Αμπριλ έχει reality show και μάλιστα πολύ σκληρό!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

Volver/ Γύρνα Πίσω Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Volver/ Γύρνα Πίσω   Volver/ Γύρνα Πίσω EmptyΣαβ Μάης 22, 2010 12:12 am

Elite_insolence έγραψε:
Πάντως από Αλμοδόβαρ λάτρεψα κ το "Γυναίκες στα πρόθυρα νευρικής κρίσης".*προσκύνημα*

Ειχα κατσει να το δω,ορμωμενη κυριως απο τον τιτλο...αλλα δεν μπορω να πω οτι ειχα ξετρελαθει,νομιζω πως περνουσα καποια σημεια στο φαστ scratchΤωρα βεβαια αυτο μπορει να με εκανε να χασω κομβικα σημεια.
Αυτο ηταν πριν απο αρκετα χρονια...τι σε ειχε ξετρελανει ρε αδερφι?
Γενικα τον Αλμοδοβαρ ειχα αποφασισει εκεινη την περιοδο να τον εξερευνησω ως σκηνοθετη,αλλα ακομα στην αποφαση εχω μεινει..καποτε σκοπευω να προχωρησω στην πραξη lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Volver/ Γύρνα Πίσω
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» El Ultimo Matrimonio Feliz/Para Volver A Amar
» Οι συντελεστές της σειράς... πίσω από τις κάμερες + extra πληροφορίες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: