Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 The Borgias (2011)

Πήγαινε κάτω 
+7
katroulina
Eleni7
mkostas
filareti
Τέρψη
fayvl
felia
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
dorinaki
Πορνίδιο
dorinaki


Αριθμός μηνυμάτων : 5608
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 28

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠεμ Ιουν 06, 2013 8:03 pm

Ρεεε γαμωτοο τα καλυτερα χανωωωωωωωωωωωωωωωω grrrrr
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MariaS
Κουρούνα
MariaS


Αριθμός μηνυμάτων : 6879
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠεμ Ιουν 06, 2013 8:21 pm

Παράθεση :
Η σεξουαλικη προτιμηση ενηλικων ελευθερων υγιων
ανθρωπων δεν μπορει ΠΟΤΕ και για κανεναν λογο να χαρακτηριστει
διαστροφη. Ουτε μπορουμε να την κρινουμε και δεν ειναι και η θεση
κανενος να το κανει.

Το να εισαι straight, bi, gay, το να εισαι
αγαμος η να θεωρεις πως η πολυγαμια ειναι τροπος ζωης, το να εισαι
μονογαμικος η ακομα και παρθενος ετων 100 δεν ειναι διαστροφη.

Ειναι αποφασεις και σεξουαλικες προτιμησεις και συμπεριφορες ενηλικων ανθρωπων.

Το
θεμα δεν ειναι να τις δεχτεις εσυ η οχι. Αν διαφωνεις εσυ η οχι. Αλλα
διαστροφη σιγουρα δεν ειναι. Το αν ειναι κοινωνικα αποδεκτο η οχι σε μια
κλειστοφοβικη κοινωνια ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα μην ξεχναμε πως σε
πολλα ανεπτυγμενα κρατη πλεον ο γαμος μεταξυ των ομοφυλοφιλων
επιτρεπεται αρα δεν μπορει να χαρακτηριστει μια τετοια σεξουαλικη
προτιμηση -εκει τουλαχιστον- υπο το κοινωνικο η οποιοδηποτε αλλο πρισμα
διαστροφη.
The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329The Borgias (2011) - Σελίδα 30 967329
ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΜΟΥ ΚΑΤΩ ΝΑ ΧΤΥΠΟΥΣΑ!
Δεν μπορείς απλά να μου πεις πως είναι φυσιολογικό το να ερωτευτείς κάποιον που τον γνωρίζεις απο μωρό και ''είχατε την ατυχία να γεννηθείτε αδέρφια'', ενώ είναι διαστροφή να ερωτευτείς κάποιον που έχει τα ίδια γεννητικά όργανα με εσένα! Γιατί αυτό είναι. Ενα σώμα. Δεν υπάρχει τίποτα το ανήθικο. Και οπως είπε η ΘΕΑΡΑ Φέλια, μπορεί να μην είναι κοινωνικά αποδεκτό (ακόμα, θέλω να ελπίζω), αλλά είναι απολύτως ανθρώπινο και σεβαστο. Και νομίζω πως, παροτι ισχυρίζεσαι πως δεν μπερδεύεις την μυθοπλασία με την πραγματικότητα, το κάνεις. Εφερες στο προσκήνιο ένα ευαίσθητο ακόμα θέμα, που είναι επίκαιρο όσο δεν πάει. Αυτή την στιγμή,δίνονται αγώνες σε χώρες του ''Ελεύθερου κόσμου'' για να καθιερωθούν τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων, να σωθεί η αξιοπρέπεια τους, και το δικαίωμα τους στην ζωή και την ελευθερία, και αυτό εσύ το συγκρίνεις με εναν έρωτα που συνέβη σε μια άλλη εποχή, με άλλα ήθη, άλλες συνήθειες και συνθήκες.
Εν ολίγοις...???????
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fayvl

fayvl


Αριθμός μηνυμάτων : 420
Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2013
Τόπος : Καπου στον 19 αιωνα της Ωστεν

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠαρ Ιουν 07, 2013 11:51 am

Καταρχην δεν ειπα ΠΟΤΕ η αιμομιξια είναι αποδεκτη και η ομοφυλοφιλια δεν είναι αγαπητη Μαρια. οι αποψεις μου ως προς το θεμα αιμομιξια στην πραγματικη ζωη ειναι απολυτα ξεκαθαρες! ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑ, ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΕ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ!

Φελια θα σε παρακαλουσα να κανεις το ιδιο. Όπως ειπα ΠΟΛΥ ΞΕΚΑΘΑΡΑ μεταξυ συναινουντων ενηλικων επιτρεπονται τα παντα!

Κανεις το ιδιο «λαθος» για το οποιο με κατηγορεις!

Θελεις να μιλησουμε σε διαφορετικο, θεωρητικο επιπεδο?? Ποιος σου ειπε ότι η αιμομιξια είναι είναι/δεν είναι/διαστροφη? Επειδη το λες εσυ/εγω, ή οι περισσοτεροι ανθρωποι πανω σε αυτό τον πλανητη? Ποιος σου ειπε ότι η ομοφυλοφιλια είναι/δεν είναι διαστροφη? Επειδη το λεω, εγω/εσυ/πολλοι? Ποιος τα εχει ‘ταμπελοποιησει αυτά?

Το τι είναι και τι δεν είναι «διαστροφη» εμεις το κανονιζουμε, και τα χρηστα ηθη της κοινωνιας οπου ζουμε.

Σε πολλες κοινωνιες, και σημερα και στο παρελθον, η αιμιμιξια είναι απολυτως αποδεκτη,διοτι παντως τελείται (ως επι το πλειστον) από ατομα διαφορετικου φυλου. Σε παρα πολλες κοινωνιες σημερα και στο παρελθον, η ομοφυλοφιλια, θεωρειτε ακρως χειροτερη από την αιμομιξια. Ακριβως γιατι τελειται από ατομα ιδιου φιλου. ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ για τετοιες ΥΠΟΨΙΕΣ. OΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ. ΟΛΑ. Κάποιοι θεωρουν την ομοφυλοφυλια, πολύ χειροτερη από την αιμομιξια και τουμπαλιν. ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ. Καταληγετε όμως να βαζετε την ταμπελα διαστροφη εκει που εσεις επιθυμειτε. Διαστροφη το ένα, δικαιωμα το άλλο. Και τα δυο, είναι δικαιωματα. ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ Η ΟΧΙ. ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ Η ΟΧΙ. ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΕΞΗΓΩ.

Περα από την ελευθερια του καθενος, υπαρχουν όμως καλως ή κακως και μερικες « κοινωνικες νορμες» Σ ε αυτές αναφερθηκα. Με βαση αυτές, ο Θεος, Ο Βουδας, Ο Αλλαχ ή ο,τι άλλο θελετε, εχει θεωρησει ότι το ‘ζευγαρι’ αποτελειτε από έναν ανδρα κ μια γυναικα που δεν συγγενευουν μεταξυ τους. Όλα τα υπολοιπα θεωρουνται διαστροφη. Από την κοινωνια.

Οσο για το θεμα παιδια, αφησε το σε παρακαλω Φελ. Είναι το πιο ευαισθητο θεμα από όλα. Μπροστα στο συμφερον ενός παιδιου, το οποιο είναι ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ, δεν εχουν θεση οποιουδηποτε ειδους εγωισμοι. Το παιδι πανω απο ολα εχει δικαιωμα να εχει τον πατερα και τη μητερα του κοντα του. Δεν με ενδιαφερει αν προκειται για ζευγαρι ετεροφυλοφιλων, ομοφυλοφιλων, για αιμιμικτικο, τρανσεξουαλ ή οτιδηποτε αλλο. Τα προσωπικα δικαιωματα ως προς την ελευθερια της σεξουαλικης επιλογης (οποια κ αν είναι αιμιμικτικη,ή ομοφυλοφιλικη η, ο,τι άλλο) σταματουν εκει που αρχιζουν τα δικαιωματα ενός παιδιου.
Όπως λες τα αιμομικτικα παιδια εχουν γεννετικες ανωμαλίες. «Γιατι πολυ απλα αυτο ειναι οντως κατι αφυσικο και η ιδια η φυση το δειχνει με τον οποιονδηποτε συνδυασμο dna.» Συμφωνω. Και σου απαντω ότι η φυση δεν δινει καν κατι με «διαταραγμενο» dna στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια, καθως δεν υπαρχει φυσικος τροπος να τεκνοποιησουν. ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ?? Όπως ειπε και η μαρια….

«Πολλες φορες η αιμομιξια οδηγει σε φαινομενα παιδοφιλιας.

Πολλες φορες οι σχεσεις αιμομιξιας ξεκινανε απο ψυχολογικα προβληματα του ατομου ως προς το ιδιο του το προσωπο η ως προς τους γονεις του.»
Σωστο Φελ. Αλλαξε τωρα τη λεξη «αιμομιξία’ και βαλε σε παρακαλω τη λεξη «ομοφυλοφιλια», η οποια όχι μονο αρκετες φορες οδηγει, αλλα ξεκιναει από κακοποιηση σε παιδικη ηλικια. ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ?

Όλα εχουν δυο πλευρες. Ειτε αρέσει αυτό σε κάποιους ειτε όχι. Μην κατηγοριοποιείτε τοσο ευκολα. Μην κατηγοριοποιειτε καθολου. Ανεφερα τη λεξη ‘διαστροφη’ ως κοινωνικη νορμα, καθως από το ποστ μου είναι ξεκαθαρη η οπτικη μου προς το θεμα. Πηρατε αυτή την λεξη, σαν να μην διαβασετε ολο το υπολοιπο, και κατηγοριοποιησατε την «διαστροφη» όπως εσεις επιθυμειτε. Και κατηγοριοποιείτε και τις δικες μου αποψεις, τελειως ανυποστατα.

Εχεις δικιο Φελ, είναι η σειρα μου να πω Ειναι η πρωτη φορα Φελ που γραφεις κατι και οχι απλα δεν συμφωνω (αυτο μπορει να συμβει σε πολλες περιστασεις) αλλα επιπλεον το θεωρω και προσβλητικο. Παρολα ταυτα χρησιμοποιησες μια γενικευση που αναφερεται οχι σε κατι τηλεοπτικο αλλα σε κατι πραγματικο και την θεωρω ιδιαιτερως προσβλητικη, ατοπη και ακαιρη.

Γιατι εσυ αναφερεσε σε μενα προσωπικα και κατηγοριοποιεις τις αποψεις μου, όπως εσυ τις αντιληφθηκες. Αν εγω εκανα ένα ατοπημα μιλωντας γενικα(ενώ όπως ειπα αναφερομουν σε μια κοινωνικη νορμα, κατι που είναι ξεκαθαρο από τον τροπο που εκφραστηκα, και σε τιποτα άλλο) εσυ και η Μαρια διαπραξατε κατι ανεπίτρεπτο. Κρινετε τις αποψεις ενός αλλου μελους. Όχι όπως είναι, αλλα όπως εσεις τις αντιληφθηκατε. Και μαλιστα ενω ειναι ξεκαθαρη η τοποθετηση μου στο ανωτερω τοπικ για τα ανθρωπινα δικαιωματα. Και εξηγω κ πως χρησιμοποηθηκε η λεξη, και με βαση ποια σχολια.Τα οποια σχολια χρησιμοποιησαν πολυ ακομψες το λιγοτερω εκφρασεις. Δεν ειδα εκει καποια εκκληση για σεβασμο σε οσους παρακολουθουν το συγκεκριμενο "αισχος" κατα το μελος εκεινο. Η απαντηση μου σε αυτα τα αστοχα σχολια, ηταν κατι παραπανω απο ευγενικη, βαση και τις ψυχολογικης μου καταστασης, μετα το κοψιμο μιας αγαπημενης σειρας, ενω η κυρια εξεφρασε την υπερμετρη ικανοποιηση της για το κοψιμο, με ξεκαθαρη αγαλλιαση. Δικαιωμα της, αλλα δεν ειδα να ομιλει κανενας για το σεβασμο προς τα δικα μου συναισθηματα στεναχωριας, ωστε να εκφραστει διαφορετικα. Ως προς τα δικα μου δικαιωματα ελευθερης εκφρασης Φελ


Ερχομαι λοιπον να σκεφτω, ειχα δικιο όταν εγραψα «Αλλιως αποκομιζουν την εντυπωση τα ατομα που την παρακολουθουν ότι στηνονται στον τοιχο από τους υπολοιπους(αθελητα το δεχομαι, παντως αυτό αποκομιζουμε)κ πως πρεπει να απολογηθουν για μια σειρα την οποια παρακολουθουν, και να μπουν στον κοπο να δικαιολογησουν την προτιμηση τους. Από τη στιγμη που θα συμβει αυτό, δεν υπαρχει πια ελευθερια του λογου για τα μελη αυτά. Το γιατι είναι ξεκαθαρο, δεν χρειαζεται να το αναλυσω περαιτερω.»

Δεν θελω να το πιστεψω αυτό.

Είναι η τελευταια φορα που αναφερομαι στο θεμα ως κοινωνικο φαινομενο. Αν το εκανα στο τελευταιο ποστ προς το νέο μελος, το εκανα γιατι πρωτη εκεινη, τοποθετησε ένα προιον μυθοπλασιας σε διαστασεις πραγματικης ζωης, γι αυτό και εκφραστηκε ετσι. Δεν εχει δει καθολου τη σειρα. Γι αυτό σε παρακαλω μην μου λες ότι περιοριστηκε στη σειρα. Το αντιθετο εκανε. Το ειδε ως πραγματικη συμπεριφορα, και αντεδρασε. Αυτό προσπαθησα να εξηγησω.

Αν υπαρχει καπιος στο τοπικ αυτό που από την αρχη γραφει σε ολους τους τονους ότι διαχωριζει την πραγματικη επιλογη από μια οποιαδηποτε σειρα, αυτή ειμαι εγω. Και εχω εξηγησει οτι οσον αφορα την πραγματικη διασταση, στο θεμα αιμιμιξια συμφωνουν με τις δικες σας διαφωνουμε ως προς την παρουσιαση της σε ενα συγκεκριμενο τηλ προιον. Μην μου λες λοιπον ότι εγω πρωτη τοποθετω το θεμα σε πραγματικες διαστασεις. ). Σε παρακαλω πολυ αυτο να μην το ξανακανεις. Αυτό το κανετε εσεις (και καλως, εκφραζετε την αποψη σας) αλλα γεγονος παραμενει ότι εκφραζετε την αποψη σας για το θεμα αιμιμιξια αναφεροντας την αντιθεση σας σε πραγματικες διαστασεις, ΓΙ ΑΥΤΟ και οι περισσοτερες κοπελες δεν παρακολουθουν καν τη σειρα. Αρα ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ Κ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΙΡΑ δεν εχουν αποψη. Ωστοσο το σεβαστηκα απολυτα., είναι η αποψη σας, και δικαιουστε να την εκφραζετε.

Γεγονος όμως παραμενει, ότι τα 2/3 των ποστ εδώ μεσα είναι ασχετα με την πλοκη της σειρας. Σχετιζονται με το πώς βλέπετε το θεμα αυτό, ορμώμενες από ένα τηλ ζευγαρι. τα περισσοτερα ποστ μου/ και των υπολοιπων απαντανε σε αυτό το θεμα. Κι αυτό μεσα στα πλαισια της αναλυσης είναι. Το θεμα όμως είναι ότι εχουν πλεον υπερκαλυψει την αναλυση της σειρας. Ειμαστε σε ένα τηλεοπτικο φορουμ, οπου μιλαμε για τηλ σειρες. Δεν είναι εδώ τοπος αναλυσης κοινωνικων θεματων . Δεν είναι γενικο τοπικ. Είναι τοπικ για μια σειρα, και μαλιστα συγκεκριμενη. Και μολις 6-7 ποστ από τις 20 σελ αναφερονται κάθε αυτά στη σειρα. Όλα τα υπολοιπα σχετιζονται με το πώς βλεπουμε ολες μας το συγκεκριμενο θεμα, που επαναλαμβανω, δεν αποτελει παρα ένα πολύ μικρο κομματι της σειρας! Δεν εχουμε μιλησει για κατι άλλο, για τον απλο λογο, ότι μονο εγω και η Τερψη παρακολουθουμε, και συνεπως γραφουμε για τησειρα.

Αυτό που ζητησα λοιπον είναι να μπαινω και να αναλυω τη σειρα. Και χωρις να προσπερνώ ποστ, τα οποια για πολλοστη φορα αναλυουν το θεμα στην πραγματικη του διασταση. Το εκανα αυτό. Παρα πολλες φορες. Δεν εχω να προσθεσω κατι άλλο. Οποιοσδηποτε άλλος μπορει να γραφει ο,τι επιθυμει. Εγω αναλυω τη σειρα κ μονο από δω και μπρος. Το θεμα εχει υπερκαλυφθει, σε σημειο που το τοπικ κοντευει να μετατραπει σε κοινωνικο τοπικ αναλυσεης του συγκεκριμενου φαινομενου. Νομιζω ότι εχω το δικαιωμα να πω ότι θα ηθελα το τοπικ να αναφερεται βασικα στη σειρα, ΕΦΟΣΟΝ ΓΙ ΑΥΤΗ Κ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΑΝΟΙΧΘΗΚΕ. Τα υπολοιπα, εχουν θεση αλλα όχι σε σημειο που να ψαχνω πλεον τα ποστ για να βρω κατι σχετικο με τη σειρα. Εκει εγκειται η αντιθεση μου. Στην υπερκαλυψη. Και μεσα στα πλαισια αυτης απαντησα. Το να λετε ότι εγω τοποθετω το θεμα σε πραγματικη βαση, ενώ το μονο που εκανα ηταν να απαντω στις δικες σας αποψεις, το βρισκω το λιγοτερο ΑΣΤΟΧΟ. Ειπα ο,τι ειχα ναπω.

Συνεχιζω από δω κ μπρος μονο για τη σειρα. Δεν απαντω πλεον σε ποστ που αναλυουν προσωπικες αποψεις, απαντησεις, άλλες συζητησεις κτλ. Μπορειτε απλως, αν δεν ενδιαφερστε να διαβασετε τις αναλυσεις μου να τις προσπερνατε, όπως ειπε και η Φελ Εκτος εάν επιθυμειτε να μετατρεψετε το τοπικ σε γενικη συζητηση, οποτε επιτρεψτε μου να πω ότι δεν θα εχω θεση σε αυτό. Μπηκα για να αναλυσω την αγαπημενη μου σειρα. Τιποτα άλλο.Απο την άλλη, Εαν οι υπυθυνοι κρινουν ότι η σειρα δεν εχει αρκετη κινηση, μπορουν να κλεισουν το τοπικ, δεν υπαρχει προβλημα από την πλευρα μου. Το θεμα κλεινει εδώ, και δεν ξανανοιγει, μιλω παντα για τον εαυτο μου. Θα παρακαλουσα να με ενημερωσετε για την αποφαση σας για το τοπικ, ευχαριστω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠαρ Ιουν 07, 2013 12:43 pm

-Φανη οσο αφορα το αλλο μελος. Δεν ξερουμε αν εχει δει την σειρα η οχι. Δεν αναφερθηκε σε αυτο. Εξεφρασε μια αποψη για μια σειρα. Οτι αποψη και να εχει ειναι δικαιωμα της και δεν εχει κανενας μας το δικαιωμα να της πει τι θα πει και πως θα το πει. Ολα τα περαιτερω ειναι αλλα θεματα και λυνονται με τον λογο.

-Τωρα οσο αφορα ολα τα υπολοιπα. Δεν μπορω να μιλησω για την Μαρια φυσικα. Θα μιλησω για μενα και μονο. Καταρχας εγω δεν μπορω να ειμαι μεσα στο μυαλο σου και να ξερω τι σκεφτεσαι για κοινωνικες νορμες κτλ.

Κατα δευτερον δεν εξεφρασα καποια θεση για το τι πιστευεις εσυ αλλα θεωρησα αστοχη και προσβλητικη την αναφορα σου σε κατι εκτος σειρας. Στο αναφερα και μετα αναλυσα το τι πιστευω εγω και γιατι θεωρω προσβλητικο αυτο που εσυ ειπες. Δεν αναφερθηκα στο τι μπορει να πιστευεις εσυ η οχι. Εχω μονο μια εικονα σου μεσα απο εναν υπολογιστη αλλωστε και τιποτα αλλο.

Στο ποστ σου ξεχωρισες την θεση σου απο την σειρα και μιλησες για κατι πραγματικο χρησιμοποιωντας την λεξη διαστροφη. Και εγω με την σειρα μου μιλησα για κατι πραγματικο και χωρις καν να αναφερομαι σε σενα, περα απο το γεγονος πως θεωρησα και θεωρω προσβλητικο το σχολιο σου. Δεν ειπα αν εισαι υπερ αιμομικτικων σχεσεων η οτιδηποτε αλλο γιατι πολυ απλα δεν σε ξερω προσωπικα. Αυτο δεν αλλαζει πως εσυ πρωτη σε δικο σου ποστ αναφερθηκες στην ομοφυλοφυλια ως πραγματικο φαινομενο και σαν κατι που οριζεται ως διαστροφη.

Οσο αφορα την τεκνοποιηση που αναφερες. Και παρα πολυ ετεροφυλα ζευγαρια δεν μπορουν να τεκνοποιησουν και;

Οσο αφορα την παιδοφιλια αναφερομαι στο τελος στο θεμα της ομοφυλοφιλιας λεγοντας πως οταν ειναι μια αποφαση ενηλικων ΥΓΙΩΝ ανθρωπων που δεν εχει ξεκινησει απο κατι βιαιο και τραυματικο. Νομιζω ημουν σαφης.

Ο λογος που αναφερα την τεκνοποιηση και οτιδηποτε αλλο στο ποστ μου ηταν για να εκφρασω αυτο που ΕΓΩ πιστευω.

Οπως εσυ εχεις δικαιωμα να γραψεις αυτα που πιστευεις ετσι εχουν και ολοι οι υπολοιποι εδω μεσα. Αυτο ειναι γεγονος αδιαμφισβητητο.

Δεν σου απαγορεψε κανενας να μιλησεις και να κανεις το οποιδηποτε σχολιο για την σειρα. Το δικο μου προβλημα προεκυψε οταν μιλησες για θεματα εκτος σειρας με εναν τροπο που προσβαλλει ανθρωπους και οχι φανταστικους χαρακτηρες.

Εσυ χρησιμοποιησες την λεξη διαστροφη. Κολλαω στην λεξη θα μου πεις. Ναι κολλαω και πολυ ασχημα. Δεν μπορω να γνωριζω τι θες να πεις και πως θες να το πεις. Γνωριζω μονο τι γραφεις.

 

Παράθεση :


Θελεις να μιλησουμε σε διαφορετικο, θεωρητικο επιπεδο?? Ποιος σου ειπε ότι η αιμομιξια είναι είναι/δεν είναι/διαστροφη? Επειδη το λες εσυ/εγω, ή οι περισσοτεροι ανθρωποι πανω σε αυτό τον πλανητη? Ποιος σου ειπε ότι η ομοφυλοφιλια είναι/δεν είναι διαστροφη? Επειδη το λεω, εγω/εσυ/πολλοι? Ποιος τα εχει ‘ταμπελοποιησει αυτά?

 

Μιλωντας σε θεωρητικο και πρακτικο επιπεδο ας συμφωνησουμε απλα πως διαφωνουμε λοιπον. Και θα σε παρακαλουσα θερμα σε μελλοντικα ποστ σου οταν κανεις αναφορες εκτος σειρας για τον οποιονδηποτε λογο να εισαι πιο προσεκτικη.

Στεκομαι στις λεξεις ισως. Ναι αλλα στις λεξεις που εσυ χρησιμοποιησες και οι λεξεις εκφραζουν κατι καθαρα. Δεν εξεφρασες ολο το θεωρητικο πλαισιο στο προηγουμενο σου ποστ αλλωστε. Αναφερθηκες αρκετα ξεκαθαρα νομιζω. Ετσι το εξελαβα εγω τουλαχιστον.



Παράθεση :
Κρινετε τις αποψεις ενός αλλου μελους. Όχι όπως είναι, αλλα όπως εσεις τις αντιληφθηκατε

Οχι οπως ειναι λες αλλα οπως εμεις τις αντιληφθηκαμε; Η μηπως οπως εσυ τις εγραψες; Το τι ειναι ξεκαθαρο και το τι οχι ειναι μια πολυ λεπτη γραμμη. Δεν οφειλω προσωπικα εγω να ξερω τι εννοεις πισω απο τις λεξεις. Μπορει να ειμαι χαμηλης ευθυνης και νοημοσυνης αλλα τα ευκολως εννοουμενα δεν ειναι και τοσο εννουμενα σε αυτη την περιπτωση και σιγουρα οχι ευκολως οπως αφηνεις να εννοηθει.

Παράθεση :
Τα οποια σχολια χρησιμοποιησαν πολυ ακομψες το λιγοτερω εκφρασεις. Δεν ειδα εκει καποια εκκληση για σεβασμο σε οσους παρακολουθουν το συγκεκριμενο "αισχος" κατα το μελος εκεινο. Η απαντηση μου σε αυτα τα αστοχα σχολια, ηταν κατι παραπανω απο ευγενικη, βαση και τις ψυχολογικης μου καταστασης, μετα το κοψιμο μιας αγαπημενης σειρας, ενω η κυρια εξεφρασε την υπερμετρη ικανοποιηση της για το κοψιμο, με ξεκαθαρη αγαλλιαση. Δικαιωμα της, αλλα δεν ειδα να ομιλει κανενας για το σεβασμο προς τα δικα μου συναισθηματα στεναχωριας, ωστε να εκφραστει διαφορετικα. Ως προς τα δικα μου δικαιωματα ελευθερης εκφρασης Φελ

Το συγκεκριμενο μελος μιλησε καθαρα για την σειρα. Εξεφρασε αποψη για κατι καθαρα φανταστικο. Δεν περασε την γραμμη να μιλησει σε εσενα προσωπικα. Οποτε εφοσον δεν το εκανε και μιλησε για ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ (που εμφανως εσυ φαινεται να εχεις καποια υπερευαισθησια στο θεμα και μεταφραζεις τις αποψεις που εχει καποιος για μια σειρα ως βολες προς τα εσενα) δεν ειχε λογο καποιος να ανακατευτει και να περιορισει την ελευθερια αποψης της. Οπως και εσυ ησουν ελευθερη να απαντησεις οπως και εκανες. Με την διαφορα πως εσυ πρωτη μιλησες για πραγματα εκτος σειρας που θιγουν και κοσμο επιπλεον. Και ναι για αλλη μια φορα θα σου πω πως κανενας απο οσουν διαβαζουν αυτα που λες δεν μπορει να ξερει πως ακριβως τα εννοεις. Μπορει να ξερει μονο αυτα που γραφεις. Και κανενας δεν σε εμποδιζε η σου στερησε το δικαιωμα να τα γραψεις. Οπως ειπες καποια πραγματα ειναι υποκειμενικα και κανενας δεν σου ειπε να σταματησεις να γραφεις την αποψη σου. Και εγω υποκειμενικα ομως εγραψα την δικη μου για κατι που πιστευω πως προσβαλλει αλλα ατομα αντικειμενικα και οχι απλα υποκειμενικα.

Οσο αφορα για το αν ομιλει κανενας μας με σεβασμο ως προς τα δικα σου δικαιωματα στενωχωριας και ελευθεριας εκφρασης απλα να σου θυμησω πως οσο αφορα στο αλλο μελος που απευθυνθηκε προσωπικα σε εσενα και σε προσβαλλε νομιζω πως ολοι μας σε υποστηριξαμε και αμεσα.



Επιπλεον, αυτο το φορουμ εχει διαχειριστη και συντονιστες. Δεν χρειαζεται να πεις οτι αυτο το τοπικ ειναι για γενικες συζητησεις η για την σειρα. Σιγουρα οταν μια σειρα θιγει το οποιοδηποτε κοινωνικο θεμα θα υπαρξουν και γενικες συζητησεις πανω σε αυτο και περα απο την σειρα. Ειδικα εφοσον το φορουμ ειναι δημοσιο και πολλα μελη εχουν την καλη θεληση να διαβασουν αυτα που γραφεις εσυ (ακομα και αν δεν παρακολουθουν την σειρα αλλα παρακολουθουν με προσοχη αυτα που γραφεις εσυ), εγω και ο καθενας, και να σχολιασουν πανω σε αυτα.

Αν εχεις οποιοδηποτε αλλο θεμα και προβλημα μπορεις να απευθυνθεις στον διαχειριστη. Γι αυτο ειναι εδω αλλωστε.

Το θεμα οπως ειπες και εσυ σταματαει εδω. Και εγω δεν προκειται να απαντησω περαιτερω σε οποιοδηποτε αλλο προσωπικο ποστ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠαρ Ιουν 07, 2013 1:20 pm

Παράθεση :
Σε πολλες κοινωνιες, και σημερα και στο παρελθον, η αιμιμιξια είναι
απολυτως αποδεκτη,διοτι παντως τελείται (ως επι το πλειστον) από ατομα
διαφορετικου φυλου. Σε παρα πολλες κοινωνιες σημερα και στο παρελθον, η
ομοφυλοφιλια, θεωρειτε ακρως χειροτερη από την αιμομιξια. Ακριβως γιατι
τελειται από ατομα ιδιου φιλου. ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ για τετοιες
ΥΠΟΨΙΕΣ. OΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ. ΟΛΑ. Κάποιοι θεωρουν την ομοφυλοφυλια,
πολύ χειροτερη από την αιμομιξια και τουμπαλιν. ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑ.

αρα να δεχτουμε την παιδοφιλια τη κτηνοβασια και τη νεκροφιλια..

βαζεις στο ιδιο τσουβαλι ολα αυτα με την ομοφυλοφιλια?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την katroulina στις Παρ Ιουν 07, 2013 1:32 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠαρ Ιουν 07, 2013 1:28 pm

Δε μπορώ να διαβάσω αυτή τη στιγμή όλα τα κατεβατά, ειδικά της Φανής που είναι τεράστια και με 75675647564765 κύκλους, δε γίνεται. Το θέμα εδώ είναι απλό: είναι εξωφρενικά γελοίο να μπαίνει η αιμομιξία στο ίδιο πακέτο με την ομοφυλοφιλία. Η ομοφυλοφιλία ΕΙΝΑΙ κάτι φυσικό γιατί έχει παρατηρηθεί σε άπειρα είδη ζώων και είναι ζώα φυσιολογικά. Αντίθετα η αιμομιξία έχει παρατηρηθεί κυρίως σε φιλάσθενα ζώα, ζώα που δεν έχουν τρόπο να επιβιώσουν... ΚΑΜΙΑ σχέση! Εκτός αυτού, το σεξ μεταξύ 2 γυναικών 2 αντρών δε κάνει κακό ούτε και στις ίδιες ούτε και σε κανέναν. Μεταξύ 2 αδερφών όμως, το πιθανότερο είναι πως θα βγάλει άρρωστα παιδιά.

Τώρα, το ότι το ζευγάρι στη σειρά είναι κάτι καθαρά αρρωστημένο και ανώμαλο μπορεί να το ξέρει και να το σχολιάσει ο καθένας. Δε μιλάμε για οπτικές γωνίες εδώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
fayvl

fayvl


Αριθμός μηνυμάτων : 420
Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2013
Τόπος : Καπου στον 19 αιωνα της Ωστεν

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠαρ Ιουν 07, 2013 1:38 pm

Ελευθερια εκφρασης Φελ δεν ειναι μονο τo προφανες, δηλ το να μπορει να ποσταρει καποιος κα να μην υπαρχει διαγραφη, ή λογοκρισια. Αυτο ειναι το πρωτο βημα. Η ΟΥΣΙΑ του δικαιωματος αυτου ειναι αυτος που εκφραζεται να νιωθει ελευθερος να το κανει, χωρις να αισθανεται οτι τον περιμενουν στη γωνια, να τον κατακρινουν για την εκφραση του αυτη. Να τον λοιδορησουν. Nα τον προσβαλλουν γιας την επιλογη του χρησιμοποιωντας αγενεις εκφρασεις. Να τον χαρακτηρισουν απο αυτη και μονο, Αυτη ειναι η ουσιαστικη εφανση του δικαιωματος Φελ. Αν δεν υπαρχει αυτη η αισθηση ελευθεριας...τοτε μιλαμε κουφια λογια, επιφανειακα. Και το μελος εκεινο (αθελα του, τονισα τοτε ακριβωσ αυτο, γι αυτο κ ημουν τοσο ευγενικη και υπομονετικη, και δεν αντεδρασα ασχημα) χρησιμοποιωντας ακραιες εκφρασεις, ΦΥΣΙΚΑ και κατ ακολουθια αναφερθηκε και στις διαθεσεις του κοινου που την παρακολουθει. Και το χαρακτηριζεις. Εμμεσα, αλλα το κανεις. Μπορεις να χρησιμοποιησεις πολύ πιο ηπιες εκφρασεις για να δειξεις την αντιθεση σου. Η ελληνικη γλωσσα εχει τουλαχιστον 3-4 συνωνυμα για κάθε λεξη.

Επιπλεον δεν ξερω πως κρινεις εσυ η ιδια τη νοημοσυνη σου. Δεν με αφορα. Αυτο που με αφορα ειναι αυτα που διαβαζεις να τα βλεπεις απο ολες τις πλευρες, σφαιρικα, εφοσον δεν με ξερεις, και να μην τα ερμηνευεις οπως εσυ νομιζεις. Αν το κανεις αυτο, τοτε μην γραφεις σε παρακαλω τις κρισειες σου γαι μενα προσωπικα δημοσια.

Λες οτι αναφερθηκα σε ενα πραγματικο θεμα και προσβαλα καποιους. Πρωτον δεν τους προσβαλα, τους υπερασπιστηκα. Ακομη δεν το καταλαβες αυτο, μετα απο οσα διαβασες? Δεν εχω να πω κατι.

Σε παρακαλω για πες μου σε τι αναφερθηκε η κυρια παραπανω?? Στη σειρα?? Σε παρακαλω με κανεις και χαμογελαω! Αναφερθηκε ΞΕΚΑΘΑΡΑ την πραγματικη διασταση της αιμιμιξιας, ανεφερε τα παιδια της, και την ιδεα να συμβει κατι τετοιο! Ειπε οτι ο σκηνοθετης το παρουσιαζει ως φυσιολογικο, και οτι αυτο επηρεαζει τις νεαρες ηλικιες. Ειπε οτι θα μας καψει ο Θεος. Και συνεχιζεις να μου λες, οτι αναφερεται μονο στη σειρα, και δεν καταλαβαινεις γιατι αντεδρασα, ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΞΕΦΡΑΣΕ ΑΛΛΑ ΣΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ? Σε παρακαλω ΜΗΝ ΚΡΥΒΕΣΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΟΥ. Οι εκφρασεις της ηταν τοσο ασχημες, ωστε οπως ειπα μοιραια κατευθυνονται κ στο κοινο. Η σειρα εχει κοινο. Γι αυτο εχει τοπικ. Οφειλει καπιοις να σκεφτεται περισσοτερο οταν εκφραζεται για κατι που ΞΕΡΕΙ οτι αρεσει σε καποιους. Οχι καθολου υπερευαισθητη δεν ειμαι. Ανθρωπος ειμαι, και αισθανθηκα οτι θιγομαστε ως μεριδα κοινου. Πιστεψα οτι εγινε κατα λαθος, και της το επισημανα. ΚΑΤΑ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΗΜΟΥΝ ΑΓΕΝΗΣ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΑ?? ΕΘΙΞΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙς ΤΗΣ?? ΤΗ ΜΕΙΩΣΑ?? ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΡΑΨΕ ΜΕ ΔΟΛΟ, ΕΠΙΤΗΔΕΣ????ΚΑΤΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ. ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ, ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΥΠΕΡ ΤΟ ΔΕΟΝ ΕΥΓΕΝΙΚΗ ΘΑ ΕΛΕΓΑ. Για ποιο πραγμα μιλας λοιπον, δεν καταλαβαινω.

Στεκομαι κ γω στις λεξεις Φελ, και κολλαω ασχημα. Με την ιδια λογικη, και συ ευαισθητη εισαι, καθως εκανες θεμα για μια λεξη, την οποια ξεκαθαρισα πως χρησιμοποιηθηκε. Συνεπως δεν θεωρω με βαση ολα τα ανωτερω οτι εγω ειμαι περισσοτερο ευαισθητη απο εσενα.Γι αυτο θα συμφωνησω μαζι σου οταν αναφερεστε σε καποιο ατομαο πραγματικο, συγκεκριμενο, πρεπει να προσεχετε τι γραφετε κ εσυ και η Μαρια. 10 φορες περισσοτερο, γιατι ειναι συγκεκριμενο εν προκειμενω κ δεν μιλατε γενικα. Δεν θιγετε γενικα, πλεον θιγετε υποκειμενικα, πραγμα πολυ χειροτερο.
Το ξαναλεω, αν εγω διεπραξα ατοπημα, εσεις κανατε κατι ασυγχωρητο. Συνεχιζεις να κρινεις Φελ. Συνεχιζεις να το κανεις, παρολο που σεβομενη το οτι οπως λες δεν καταλαβες τι ενοουσα το εξηγησα ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΑ. Τα εγραψα πεντακαθαρα. Δεν μπορω να κανω κατι αλλο.

Και σιγουρα δεν προτιθεμαι να σκεφτομαι 10 φορες την καθε μου λεξη, οταν δεν το κανετε εσεις, και κρινετε κατα το δοκουν αυτα που διαβαζετε. Ελευθερια της εκφρασης ειναι και τα 2. Σεβαστα κ τα 2.

Οσο για το προηγ μελος που εβριζε, δεν αναφερω καν τη στηριξη, ημουν σιγουρη γι αυτο, μια κ ο ανθρωπος εβριζε. Για να προσβαλει ομως καπιοιος ακαποιον αλλο Φελ δεν χρειαζεται να τον βρισει, Ή να αναφερθει ονομαστικα. Τον προσβαλλει κ με ενα ποστ στο τριτο προσωπο.
Οσο για τη Μαρια, το ποστ της ηταν ειρωνικοτατο, και ξεκαθαρα αναφεροταν σε μενα. Ξεκαθαρα. Δεν χρειαζεται να διαβασω το "ΕΣΥ" Ή "Η ΦΑΝΗ" στην αρχη του ποστ για να το καταλαβω. Βγαινει κ απο τα συμφραζομενα. Οποτε σε παρακαλω ας μη χρησιμοποιουμε 2 μετρα κ δυο σταθμα, για ενα δικαιωμα, οπως μας βολευει. Δεν ειπα να μιλησεις εξ ονοματος της Μαριας. Περιμενω ομως οι οποιες "παρατηρησεις" για δημοσιες τοποθετησεις επι κοινωνικων ομαδων ή προς προσωπικες επιθεσεις να πηγαινουν προς ολες τις κατευθυνσεις.

Αυτα για το θεμα. και το κλεινω γενικως. Εφοσον παραμεινει το τοπικ, επιστερεφω στα της σειρας κ μονο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠαρ Ιουν 07, 2013 1:59 pm

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου μια και καλη.

Οταν καποιος αναφερεται σε ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ δεν με αφορα. Μπορει να γραψει οτι θελει και να πει οτι θελει. Αν εσυ εχεις προβλημα με αυτο μπορεις να απαντησεις οπως θες οπως και εκανες. Αν νιωθεις πως προσβαλλεσαι εχεις την ελευθερια αποψης και γνωμης και απαντας. Εγω δεν ειμαι εδω για να υπερασπιστω εσενα η τον οποιονδηποτε. Λεω το απλο πως εφοσον ειναι ενα σχολιο για ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ μπορει να εκφραστει οπως θελει. Και δεν μπορουμε να του πουμε τι να πει οταν σχολιαζει μια σειρα. Ακομα και αν βαζει προσωπικα παραδειγματα. Εμμεσα σε προσβαλλει κατι τετοιο. Πολυ καλα απαντησε λοιπον οπως. Οπως και εκανες. Αλλα και παλι το αλλο οποιοδηποτε μελος θα μπορει να συνεχισει να εκφραζεται πως θελει για ...μια σειρα.

Τωρα αν εσυ εχεις θεμα με το οτι η σειρα πραγματευεται ενα θεμα που ταυτιζεται με το κοινο της η οχι δεν μπορω να το ξερω. Και δεν με απασχολει κιολας στην τελικη.

Οταν τα σχολια ξεφευγουν ΑΜΕΣΑ και οχι εμμεσα απο αυτο το πλαισιο της σειρας ομως, οπως εκανες εσυ, τοτε ναι εχω προβλημα.

Λες πως ξεκαθαρισες την θεση σου. Ναι το εκανες στα σημερινα σου ποστ και οχι στο χθεσινο και εγω οταν απαντησα στο χθεσινο σου ποστ το μονο προσωπικο σχολιο που εκανα ως προς το προσωπο σου ηταν πως θεωρησα πως αυτο που εγραψες για την ομοφυλοφιλια ηταν προσβλητικο που θεωρω πως ηταν. Περαιτερω εγραψα τι πιστευω εγω για το θεμα. Τωρα αν εσυ νιωθεις πως η οποια μου προσωπικη αποψη για ενα γενικο θεμα που εσυ χαρακτηρες ως διαστροφη (ασχετα αν ανεπτυξες σημερα την αποψη σου, χθες δεν το εκανες) σε προσβαλλει λυπαμαι πολυ αλλα στην τελικη δεν αναφερθηκα προσωπικα στις αποψεις σου περα απο το γεγονος πως ενα κομματι στον τροπο που εκφραστηκες ηταν προσβλητικο.

Δεν σου ειπα τι να πιστεψεις η οχι. Με ενοχλησε ο τροπος που εκφραστηκες για ενα θεμα που αφορα ατομα που ζουν γυρω μας. Ατομα με ευαισθησιες και συναισθηματα που δυστυχως τετοιες αναφορες ειναι ο τροπος ζωης τους. Ατομα και οχι φανταστικα προσωπα σε σειρες. Πριν πεις πως δεν καταλαβαινω τι πιστευεις και τι οχι. Θα σου πω πως δεν με απασχολει και ιδιαιτερα. Δεν σε γνωριζω προσωπικα. Το μονο που με νοιαζει ειναι να εισαι πιο προσεχτικη στους ορους που χρησιμοποιεις.

Τωρα οσο αφορα την Ρια και τα δικα της σχολια, ειρωνικα η μη, επισης δεν μπορω να παρω θεση. Δεν ειμαι ο δικηγορος της. Οταν δει τα σχολια και τα ποστ ειμαι σιγουρη πως ειναι απολυτα ικανη να απαντησει.

Ο πληθυντικος και η εξομοιωση με αλλα ατομα και οι γενικευσεις δεν μου ταιριαζουν αλλωστε.

Πραγματικα το θεμα για εμενα τελειωνει εδω. Μπορεις να σχολιασεις οτι θες ακομα και αναφεροντας το ονομα μου σε οποιοδηποτε ποστ σου αν νιωσεις την αναγκη απλα δεν νομιζω πως εχω να συμπληρωσω κατι αλλο. Η θεση μου ειναι ξεκαθαρη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠαρ Ιουν 07, 2013 2:19 pm

Κοινό; Δεν ήξερα ότι το 1 άτομο θεωρείται κοινό dunato gelio

Τέλος πάντων, και 30 άτομα να βλέπουν τη σειρά, αν θέλει να έρθει κανείς να πει ότι είναι μια πίπα και μισή, έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει. Μιλάμε για μικρό και καθαρά παρεϊστικο φόρουμ, ο καθένας εκφράζεται όπως νιώθει. Αν κάποιος είναι τόσο πωρωμένος ώστε να παίρνει προσωπικά σχόλια για μια σειρά, τότε να το κοιτάξει, είναι δικό του το πρόβλημα.

Μια σειρά μπορεί να είναι μυθοπλασία, αλλά σε μια σειρά θίγονται θέματα και ιστορίες που αφορούν τη πραγματική ζωή. Ακόμα και σε σειρές επιστημονικής φαντασίας συμβαίνει αυτό, πόσο μάλλον ιστορικές. Άρα, ναι, μπορεί άνετα να αηδιάσει κανείς με το ότι έχουν κάνει ρομάντζο μια ΦΗΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΗ αιμομιξία. Πήγαινε διάβασε τα σχόλια που έκανες εσύ για την άλλη σειρά για τους Βοργίες... Κι εσύ αηδίασες ενώ εκεί δεν έδειξε κάτι διαφορετικό απ'ότι δείχνει εδώ. Απλά εκεί το έδειξε όπως πρέπει.

Επίσης, αποκάλεσες την ομοφυλοφιλία διαστροφή. Και το χειρότερο... την έβαλες στο ίδιο πακέτο με την ΑΙΜΟΜΙΞΙΑ; Laughing Κι ακόμα δε βλέπεις που είναι η προσβολή; Laughing Για 2 ερωτευμένες γυναίκες ή 2 ερωτευμένος άντρες, δεν ισχύει το "δεν είναι φυσιολογικό αλλά είναι ο ένας για τον άλλον και απλά είχαν την ατυχία να ανήκουν στο ίδιο φύλο"... Σαν το άλλο το φανταστικό "είναι ο ένας για τον άλλον αλλά είχαν την ατυχία να γεννηθούν αδέρφια". Στη πρώτη περίπτωση είναι απλό: Είναι ο ένας για τον άλλον; Κανένα πρόβλημα. Στη δεύτερη περίπτωση, πάλι, ΔΕΝ είναι ο ένας για τον άλλον, απλά χρειάζονται επειγόντως ψυχίατρο. Και αν έχουν φτάσει σε τέτοια άκρα, ούτε αυτό τους σώζει, έχει γίνει η ασθένεια ανίατη!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
MariaS
Κουρούνα
MariaS


Αριθμός μηνυμάτων : 6879
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34

The Borgias (2011) - Σελίδα 30 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) - Σελίδα 30 EmptyΠαρ Ιουν 07, 2013 4:24 pm

To θέμα με κούρασε. Φανή, διαβάζεις τι γράφεις η πυροβολάς και οποίον πάρει ο χάρος?
Πρώτον
Παράθεση :
Καταρχην δεν ειπα ΠΟΤΕ η αιμομιξια είναι αποδεκτη και η ομοφυλοφιλια δεν είναι αγαπητη Μαρια. οι αποψεις μου ως προς το θεμα αιμομιξια στην πραγματικη ζωη ειναι απολυτα ξεκαθαρες! ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΑ, ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΕ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ
Εχμ, ναι, ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ αυτό είπες! ΚΑΝΕΙΣ δεν σου έβαλε λόγια στο στόμα, και δεν είμαστε και άνθρωποι που θα κάναμε κάτι τέτοιο. ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, πήραμε τα λόγια σου και σου απαντήσαμε. Το ενδεχόμενο αυτό που είπες να είναι προσβλητικό, δεν το σκέφτηκες?
Δεν υπάρχουν πολλές ερμηνείες στην πρόταση ''Η ομοφυλοφιλία είναι διαστροφή''. Εκτός αν εμένα μου διαφεύγει κάτι. Και στο ξαναλέω, είναι άλλο να τύχει να ερωτευτείς εναν άνθρωπο του ίδιου φύλου, και άλλο να ερωτευτείς τον πατέρα σου!
Ω ναι, ξέρω, δεν είναι τόσο ρομαντικό όσο το να ερωτευθείς τον αδερφό σου, αλλά και αυτό αιμομιξία είναι, πως να το κάνουμε?
Παράθεση :
Όπως λες τα αιμομικτικα παιδια εχουν γεννετικες ανωμαλίες. «Γιατι πολυ απλα αυτο ειναι οντως κατι αφυσικο και η ιδια η φυση το δειχνει με τον οποιονδηποτε συνδυασμο dna.» Συμφωνω. Και σου απαντω ότι η φυση δεν δινει καν κατι με «διαταραγμενο» dna στα ομοφυλοφιλα ζευγαρια, καθως δεν υπαρχει φυσικος τροπος να τεκνοποιησουν. ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ?? Όπως ειπε και η μαρια….
Είναι σαν να μας λές τώρα, ''Ο κυρ Σάκης ο μανάβης μου έδωσε σάπιες ντομάτες, αλλά τουλάχιστον μου έδωσε, ενώ ο κυρ Σπύρος, τίποτα!''
Αν είναι έτσι, το ίδιο αφύσικο θεωρείται και ένα ζευγάρι που δεν μπορεί να κάνει παιδιά. Και επειδή το πάς προσωπικά, στο πάω κι εγώ και σου λέω πως δεν μπορώ, και το ξέρω απ'τα 15 μου. Ε, και? Είμαι φρικιό?
Δεν είναι το ίδιο. ΚΑΘΟΛΟΥ.
Παράθεση :
Θελεις να μιλησουμε σε διαφορετικο, θεωρητικο επιπεδο?? Ποιος σου ειπε ότι η αιμομιξια είναι είναι/δεν είναι/διαστροφη? Επειδη το λες εσυ/εγω, ή οι περισσοτεροι ανθρωποι πανω σε αυτό τον πλανητη? Ποιος σου ειπε ότι η ομοφυλοφιλια είναι/δεν είναι διαστροφη? Επειδη το λεω, εγω/εσυ/πολλοι? Ποιος τα εχει ‘ταμπελοποιησει αυτά?

Το τι είναι και τι δεν είναι «διαστροφη» εμεις το κανονιζουμε, και τα χρηστα ηθη της κοινωνιας οπου ζουμε.
Παράθεση :
Περα από την ελευθερια του καθενος, υπαρχουν όμως καλως ή κακως και μερικες « κοινωνικες νορμες» Σ ε αυτές αναφερθηκα. Με βαση αυτές, ο Θεος, Ο Βουδας, Ο Αλλαχ ή ο,τι άλλο θελετε, εχει θεωρησει ότι το ‘ζευγαρι’ αποτελειτε από έναν ανδρα κ μια γυναικα που δεν συγγενευουν μεταξυ τους. Όλα τα υπολοιπα θεωρουνται διαστροφη. Από την κοινωνια.
Θες όντως να μιλήσουμε σε διαφορετικό θεωρητικό επίπεδο? ΚΑΝΕΙΣ δεν τα καθορίζει αυτά. Και ΣΙΓΟΥΡΑ όχι η σάπια και ατελής κοινωνία στην οποία ζούμε. (Η οποία btw, είναι καθαρά κοινωνιολογικός όρος, και με το να την μπλέκεις με έναν όρο με θρησκευτικούς υποτόνους όπως το ''χτηστά ήθη'', μπερδεύεις τα πράγματα. Γιατί αν μπλέξουμε μέσα και τον Χριστιανισμό, εγώ είμαι αμαρτωλή που αυτή την στιγμή φοράω ρούχα από 2 διαφορετικά υφάσματα.)
Ο καθένας βάζει όρια στην ζωή του και ζει σύμφωνα με αυτά. Ο καθένας έχει δικαίωμα να θεωρεί το οτιδήποτε διαστροφή, και μη νορμάλ. Και έχει επίσης το δικαίωμα να κάνει οτι γουστάρει, αν αυτό δεν εμποδίζει τους άλλους να ευτυχήσουν. Δεν είναι κοινωνιολογικό φαινόμενο, η ένδειξη πίστης, αλλά απλή κοινή λογική.

Παράθεση :
«Πολλες φορες η αιμομιξια οδηγει σε φαινομενα παιδοφιλιας.

Πολλες φορες οι σχεσεις αιμομιξιας ξεκινανε απο ψυχολογικα προβληματα του ατομου ως προς το ιδιο του το προσωπο η ως προς τους γονεις του.»
Σωστο Φελ. Αλλαξε τωρα τη λεξη «αιμομιξία’ και βαλε σε παρακαλω τη λεξη «ομοφυλοφιλια», η οποια όχι μονο αρκετες φορες οδηγει, αλλα ξεκιναει από κακοποιηση σε παιδικη ηλικια. ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ?
Oτι τι? Ενα παιδί που θα μεγαλώσει με γκει γονείς, και γι αυτό θα γίνει γκει? Γιατί οι στρέιτ γονείς γεννούν μόνο στρειτ παιδιά, έτσι?
Η θες να μου πεις πως στατιστικά οι πιο πολλοί παιδίφιλοι είναι γκει?
Αυτό είναι απλά αστείο σαν επιχείρημα. Η σεξουαλικότητα του καθενός είναι ρευστή, Μπορεί κάποιος να γνωρίζει οτι είναι γκει στα 5, η μπορεί να το ανακαλύψει στα 45, με γυναίκα/άνδρα και παιδιά. Δεν είναι προκαθορισμένη ταυτότητα, την ανακαλύπτεις.
Παράθεση :
Το να λετε ότι εγω τοποθετω το θεμα σε πραγματικη βαση, ενώ το μονο που εκανα ηταν να απαντω στις δικες σας αποψεις, το βρισκω το λιγοτερο ΑΣΤΟΧΟ. Ειπα ο,τι ειχα ναπω.
Κοπέλα μου, ΔΥΟ ΜΕΛΗ σχολίασαν αρνητικά την σειρά. Οχι εγώ, ο Κώστας, η Κατερίνα, η η Φέλια.
Κι όμως όλοι οι παραπάνω σου λέμε τόση ώρα πως έχεις λάθος και δεν λες να το καταλάβεις!
Ωρύεσαι πως δεν σε αφήνουμε να εκφράσεις την άποψη σου, και δεν μας αφήνεις να εκφράσουμε την δική μας. Χτυπιέσαι πως δεν πρέπει να προσέχεις την κάθε σου λέξη, αλλά σε αυτή την περίπτωση, θα πρέπει να είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις και την αντίδραση των άλλων!
Και για να τελειώνουμε, είπες μαλακία. Αν ζητούσες ένα συγγνώμη, το θέμα θα είχε λήξει απο την πρώτη στιγμή. Αλλά επέμενες στην αμυντική σου στάση ''Εγώ δεν είπα τίποτα, οι άλλοι με πείραξαν πρώτοι'', και με τσάντισες ακόμα περισσότερο. ΜΗ ΦΕΡΕΣΑΙ ΣΑΝ ΜΩΡΟ. Αντιμετώπισε τις συνέπειες των λόγων σου!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
The Borgias (2011)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 30 από 31Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 16 ... 29, 30, 31  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Homeland (2011)
» Shameless US (2011)
» Suits (2011)
» Βραβεία Frandula 2011
» Lo bueno y lo malo de la TV 2011

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Αγγλόφωνες σειρές-
Μετάβαση σε: