Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 The Borgias (2011)

Πήγαινε κάτω 
+7
katroulina
Eleni7
mkostas
filareti
Τέρψη
fayvl
felia
11 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 16 ... 31  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠεμ Μάης 23, 2013 11:27 pm

The Borgias (2011) Borgias_wallpaper_1280x1024


The Borgias is a 2011 historical fiction television drama series created by Neil Jordan.

The series is set around the turn of the 16th century, and follows the Borgia family, an Italian dynasty of Spanish origin. It stars Jeremy Irons as Pope Alexander VI with François Arnaud as Cesare, Holliday Grainger as Lucrezia, David Oakes as Juan and Aidan Alexander as Gioffre Borgia. Colm Feore also stars as cardinal della Rovere.

It premiered on April 3, 2011, at 9 pm ET on Showtime in the United States and 10 pm Eastern (UTC−04:00) on Bravo! in Canada,and received its first major television network premiere on June 21, 2011 on Canada's CTV Television Network.

On April 25, 2011, Showtime ordered a second season of The Borgias. The second season premiered on April 8, 2012.

On May 4, 2012, Showtime ordered a third season of 10 episodes to air in 2013.Season 3 premiered on April 14, 2013.








The series follows the rise of the Borgia family to the pinnacle of the Roman Catholic Church and their struggles to maintain their grip on power. The beginning of the first season depicts the election of Rodrigo Borgia to the papacy through simony and bribery with the help of his son, Cesare. The triumph in the papal conclave of Borgia, who becomes Pope Alexander VI, enrages his rivals in the College of Cardinals, some of whom decide to plot against him. With the help of his family, Alexander takes on his enemies while striking alliances with other European powers to strengthen his position.

Meanwhile, Alexander's great rival, Cardinal Della Rovere, travels across Italy and France to seek allies to depose the pope. He manages to persuade King Charles VIII of France to assist him in removing Pope Alexander in exchange for supporting the King's claim to the throne of Naples, an ally of the Borgias through marriage. Season one culminates with Charles and his army, accompanied by Della Rovere, marching to Rome and finally coming to a head with the Borgias.




Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fayvl

fayvl


Αριθμός μηνυμάτων : 420
Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2013
Τόπος : Καπου στον 19 αιωνα της Ωστεν

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠαρ Μάης 24, 2013 12:49 am

Γεια σου Τερψη, χαιρω πολυ. Δεν νομιζω να εχουμε "μιλησει" ξανα.. εγω ειμαι η Φανη. Εσυ?
Κοιτα να δεις, για τους Βοργιες...μονο απλο δεν ειναι το θεμα. Ακουνε 'incest" και παθαινουν πλακα. Κ γω ημουν διστακτικη.
Βλεποντας το καταλαβα 1) για ποιο λογο εχει παρει Οσκαρ ο Τζορνταν και 2) γιατι το ζευγαρι εχει αφοσιωμενους φαν.
Θα γραψω εδω κατι που ειδα στο τουμπλιρ και νομιζω τα λεει ολα

We don't care about the incest because its not a story about incest, it is and has always been a love story. I think NJ said something like that. ..Their relationship is incredibly focused and meaningful and build up, and treated like a love story even though incest is involved. Emotional intimacy. Total trust. Complete mutual support and understanding. Utter devotion.
That’s why I ship Cesare/Lucrezia.


και μια κριτικη απο δημοσιογραφο
The real focus for me, though, was François Arnaud and Holliday Grainger as Cesare and Lucrezia respectively. From the very beginning of the episode, they absolutely steal the show with their powerful and undeniable chemistry. Their love for each other is so present and so honest that it feels tangible to the viewer. That they’re brother and sister hardly seems to matter; it’s more like an affliction they have to bear than any genuine moral quandary. When you realise that Lucrezia will have to marry, you feel truly sad for them, as it brings that affliction into sudden and sharp relief. I just want them to roll around together and cuddle on the grass forever. When placed within the context of these performances, you can see how people would assume incest whether it actually happened or not. Their relationship is charming and positively addictive, and it certainly doesn’t hurt that Arnaud and Grainger are both gorgeous.”

Βασικα ειναι μια τραγικη ιστορια 2 ανθρωπων που αγαπιουνται ΑΠΟΛΥΤΑ, ΔΕΝ ΑΝΑΣΑΙΝΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ, αλλα ειχαν την ατυχια να ειναι αδερφια. Απο την αρχη ο θεατης βλεπει οτι ειναι "Soul-mates". Ειδικα ο Τσεζαρε εχει αυτο που λεμε "Madonna complex" την εχει βαλει πανω σε βαθρο κυριολεκτικα και τη λατρευει..Αναπνεει τον αερα της, ζει γι αυτη...
Και κυριως ΠΟΤΕ δεν ενεργει σεξουαλικα, δεν την εκμεταλλευεται ουτε στο ελαχιστο, παρολο που εμεις καταλαβαινουμε οτι πεθαινει...Πανω απ ολα θελουν ο ενας την ευτυχια του αλλου, κ γι αυτο την ενθαρρυνει σε μια σχεση της, οπως κ αυτη..Και αργοτερα, οταν γινεται κατι αναμεσα τους, γινεται σε πολυ ειδικες συνθηκες, ΜΟΝΟ με ΔΙΚΗ της πρωτοβουλια κ επιμονη, και μετα αυτος εξαφανιζεται, γιατι θεωρει οτι την "μολυνε" ας πουμε, οτι την απογοητευσε, οτι την κατεβασε απο το βαθρο της..και την σμπρωχνει στον ανδρα της, την κρατα σε αποσταση. Τον αγαπα και το ξερει, την αγαπα και το ξερει, αλλα για το καλο της, την αρνηται, και θυσιαζει τη δικη του ευτυχια..Ασε το τι φτανει να κανει για χατηρι της..
Αλλα και αυτη..Μια μικρη κοπελα που την κακοποιουσε ΣΥΝΕΧΕΙΑ το καθικι ο ανδρας της, τη χτυπαγε τη βιαζε..Μονο ο Τσεζαρε την αγαπουσε, οπως και αυτη αλλωστε, οποτε βρισκουν ο ενας παρηγορια στον αλλο..

Εγω βασικα κλαιω σε καθε επ.. Crying or Very sad klaps lloradera lloradera
Ειναι τοσο τραγικη ιστορια, οπως του Χηθκλιφ με την Καθριν, με μια αγαπη περα απο ατ ορια που ΣΙΓΟΥΡΑ και το ξερουμε οι θεατες αυτο, αλλα συνεχιζουμε να βλεπουμε- δεν θα εχει "χαπυ εντ" αλλα "τρατζικ εντ"
γι αυτο κολλησα κ εγω κ τοσοι αλλοι.
Αλλα καποιος πρεπει να δει κ τον 2 κυκλο κ τον 3 τωρα για να δει την ιστορια σφαιρικα..Ο πΡωτος, δεν εδειχνε παρα μονο την αρχη του ταξιδιου των χαρακτηρων.

Επισης, ξετρελαθηκα με την "consistancy" των χαρακτηρων. Και παλι καταλαβα για τι ο σκηνοθετης κερδισε Οσκαρ. Ξεκιαναει μια Λουκριτια αθωα, παλλευκη, κ ενα ς Τσεζαρε "υπακουος γιος" Ππου προσπαθει αδιακοπα να κερδισει την αγαπη ενος τυραννικου πατερα που παντα αγαπουσε τον μικροτερο αδελφο, ενας χαρακτηρας συμπαθητικος, που σιγα κ σταθερα μετατρεπεται στην παθολογικη προσωπικοτητα του "il Valentino",του "Dark Prince", που ηταν ο φοβος και ο τρομος της Ιταλιας. Ενας ικανος στρατηλατης, αδιστακτος, ικανοτατος διπλωματης, αριστος στρατιωτης, ενας ΗΓΕΤΗΣ.
Η σχεση με τον πατερα του ΣΚΙΑΓΡΑΦΕΙΤΑΙ ΑΡΙΣΤΑ, ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΕΝΟ. Ξεκινα απο αγαπη, υπακοη, και προσπαθεια να ξερδιοει η πατρικη στοργη, και φτανει κλιμακωτα μεχρι την ανοιχτη σχεδον συγκρουση.
Ολοι οι ηθοποιο συγκλονιστικοι, δεν εχω βρει μια μετρια ερμηνεια. Ο Μικελετεο ΦΟΒΕΡΟΣ
Ο Φρανσουα ξεκιναει σαν "αχρωμος" Τσεζαρε (ηταν κ μικρος 25 χρονων) αλλα απο τα μισα της 2 σεζον και ειδικα στην τριτη τωρα, δεν τον αναγνωριζω. Εχει εξελλιχθε φοβερα , και κλεβει την παρασταση σε καθε σκηνη, αφηνοντας πισω και τον Αιρονς. Δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ειναι ο ιδιος ηθοποιος. Καπου διαβασα προχθες μια τηλ κριτικο που ελεγε οτι εχει σηκωσει φετος ειδικα ολο το ερμηνευτικο βαρος τοσο καλα που πρεπει να προταθει για Σφαιρα, ή Εμμυ. Προσωπικα συμφωνω, γιατι ο χαρακτηρας του, μαζι με αυτον της Λουκρητιας ειναι αυτη που εχουν κανει απιστευτη διαδρομη απο την πρωτη σεζον, ενω ο Παπας, δηλ ο Αιρονς, εχει μεινει -σχετικα- σταθερος..Τωρα αλλαζει κ αυτος, που αρχιζει να βλεπει σαν απειλη τον για του..
Βασικα πεθαινω να δω την εξελιξη στη αντιπαραθεση πατερα κ γιου, οπως ειχα πει στη Φελ, τρελλαινομαι για σχεσης πατερα γιου... gelio

Για ολα τα παραπανω...Βorgias rules.. Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την fayvl στις Παρ Μάης 24, 2013 12:59 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠαρ Μάης 24, 2013 12:51 am

Το μεταφέρω και εδώ γιατί κατά λάθος το έφραψα στο άλλο τόπικ


Γειά σου Φανή! Πράγματι δεν έχουμε ξανα "μιλήσει" κυρίως επειδή συζητούσατε για Vampire Diaries και γω δεν το έχω δει ποτέ.

Καταλαβαίνω τι λες για Λουκρέζια και Σέζαρε και συμφωνώ. Και μένα στην αρχή με ξένιζε πολύ το ζευγάρι, δεν τους ήθελα μαζί. Έβλεπα την αδιαμφισβήτητη χημεία, αλλά δεν τολμούσα να πιστέψω ότι μπορεί κάτι να γίνει ανάμεσά τους. Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες, ακόμη κι αν πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω έστω και λίγο το συναίσθημα αυτό.

Η χημεία των ηθοποιών επίσης βοηθάει τρομερά στο να προσπαρνάς το ότι είναι αδέλφια. Άλλωστε όπως προανέφερε η Φέλια νομίζω, η ιστορία τους δίνεται ρομαντικά και όχι άρρωστα όπως σε άλλες σειρές.

Επίσης η εξέλιξη όπως είπες είναι τρομερή. Άλλοι οι ήρωες στον πρώτο κύκλο και άλλοι τώρα. Ακόμα και εικόνες να δεις από σκηνές του ζευγαριού στον πρώτο κύκλο βλέπεις την αθωότητα στα μάτια της Λουκρέζια, η οποία πλέον έχει εξαφανιστεί.

Η πρώτη τους φορά πάντως ήταν τρομερά αισθαντική. Η χημεία τους εκπληκτική.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠαρ Μάης 24, 2013 1:08 am

fayvl έγραψε:

μεταφεαρ ηδη εκει το κειμενο μου, οποτε Φελ, μπορεις να το σβησεις απο δω. Very Happy Τερψη, (πως σε λενε? Wink ) να σου απαντησω στο ποστ αυτο αν θελεις στο θρεντ που ανοιξε η Φελ, για να μην μαγαρισουμε κ αλλο το συγκεκριμενο τοποικ.. Laughing Laughing

Ναταλία με λένε, αλλά δεν με πειράζει να με αποκαλείς Τέρψη, μου αρέσει το ψευδώνυμό μου Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fayvl

fayvl


Αριθμός μηνυμάτων : 420
Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2013
Τόπος : Καπου στον 19 αιωνα της Ωστεν

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠαρ Μάης 24, 2013 1:21 am

Τέρψη έγραψε:
Το μεταφέρω και εδώ γιατί κατά λάθος το έφραψα στο άλλο τόπικ


Γειά σου Φανή! Πράγματι δεν έχουμε ξανα "μιλήσει" κυρίως επειδή συζητούσατε για Vampire Diaries και γω δεν το έχω δει ποτέ.

Καταλαβαίνω τι λες για Λουκρέζια και Σέζαρε και συμφωνώ. Και μένα στην αρχή με ξένιζε πολύ το ζευγάρι, δεν τους ήθελα μαζί. Έβλεπα την αδιαμφισβήτητη χημεία, αλλά δεν τολμούσα να πιστέψω ότι μπορεί κάτι να γίνει ανάμεσά τους. Συμφωνώ με όλα όσα έγραψες, ακόμη κι αν πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω έστω και λίγο το συναίσθημα αυτό.

Η χημεία των ηθοποιών επίσης βοηθάει τρομερά στο να προσπαρνάς το ότι είναι αδέλφια. Άλλωστε όπως προανέφερε η Φέλια νομίζω, η ιστορία τους δίνεται ρομαντικά και όχι άρρωστα όπως σε άλλες σειρές.

Επίσης η εξέλιξη όπως είπες είναι τρομερή. Άλλοι οι ήρωες στον πρώτο κύκλο και άλλοι τώρα. Ακόμα και εικόνες να δεις από σκηνές του ζευγαριού στον πρώτο κύκλο βλέπεις την αθωότητα στα μάτια της Λουκρέζια, η οποία πλέον έχει εξαφανιστεί.

Η πρώτη τους φορά πάντως ήταν τρομερά αισθαντική. Η χημεία τους εκπληκτική.
εγω την ξεκινησα γιατι μου αρεσουν ιδιαιτερα οι ιστορικες σειρες, και ο Αιρονσ!
ο σκηνοθετης εδω για μενα πρεπει να παρει ΕΜΜΥ.Οσες φορες, λιγες, το σινεμαή οι σειρες ασχοληθηκαν με το θεμα ταμπου, εδειχναν παντα την "αρρωστη" σεξουαλικη πλευρα του. Κανενα συναισθημα, καμια ομορφια, καμια τρυφεροτητα. Εδω, εκανε ακριβως το αντιθετο. Απο το πρωτπ επ τα υποσυνειδητα μυν πεφτουν βροχη-κατι που κανει για ολες τις σχεσεις στη σειρα, και ειναι μια τακτικη που μου ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ ΤΟ ΘΕΑΤΗ-επισης, αν εχεις προχωρησει στα επ(που εισαι τωρα?) θα δεις πολλες " μιρρορ " σκηνες, τυπου τοτε και τωρα που δειχνουν καθαρα την εξελιξη των χαρακτηρων.
Καταλαβαινεις με τη μια οτι αυτοι οι 2 εχουν μια απολυτη σχεση, ειναι ο ενας το μισο του αλλου,οτι αγαπιουνται χωρις ορια..επισης μας δινει ταυτοχρονα το κεντρο βαρους-στην απολυτη αγαπη/αφοσιωση. η Ελξη υπαρχει ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ αλλα καμια κινηση δεν γινεται, ουτε θα γινει απο τον Τζεσαρε(μην ξεχναμε ειναι ο μεγαλος αδερφος, ο,τιδηποτε αλλο θα θεωρουνταν σεξ εκμεταλλευση. Αλλα το σεξ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ. Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ.
Εχεις δει το επ του γαμου της Λουκρ? Εγω πλανταξα κυριολεκτικα..Δεν εχω δει πιο ρομαντικη σκηνη στη ζωη μου...Πως μπαινουν τα σποιλερς μωρε??Δεν λεω αλλα, μηπως δεν το χεις δει...

Ετσι ο θεατης - γω οπως και ολοι οι φαν, οπως εγραψα στο προηγ ποστ δεν τους βλεπεουν σαν αδερφια, αλλα σαν δυο αδελφες ψυχες που εχουν ενα πολυ μεγαλο εμποδιο στην ανυπερβλητη αφοσιωση του ενος στον αλλο. Ειναι συγγενεις.\Γιατι μας δωθηκε ετσι η ιστορια, ωστε το βαρος να πεσει στην τραγικοτητα μιας ανεκπληρωτης αγαπης,που θα μπορουσε να εχει οποιοδηποτε αλλο εμποδιο, δεν ειναι αυτο το θεμα μας. Wink Το θεμα ειναι οτι δεν μπορει να ξεχαστει αυτο που εχουν. Γιατι ειναι σπανιο κ ανεκτιμητο..

Με βαση αυτα..οταν ερχεται το ερωτικο κομματι ερχεται σαν επιστεγασμα των συναισθηματων που σιγοκαιουν, κ καποια στιγμη εκρηγνυνται..Αναμενομενο, ποσο να αντεξουν 2 ανθρωποι, που απο την αρχη ειναι ενωμνοι ψυχη/καρδια/μυαλο? Καποτε θα ερχοταν κ αυτο, καταλαβαινεις τι εννοω? Wink
Και παλο-δεν ξερω αν εχεις δει τα επ- αλλα ειναι ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ κ επαναλαμβανω οτι ο Τζεσαρε αν και ξερουμε τι νιωθει, κανει ο,τι μπορει για να το σταματησει. και πριν, κ μετα. Αυτο ειναι αγαπη, αληθινη, που ξεπερνα τα απλα εγωιστικα ορια. Απομακρυνεται ΜΟΝΟ για τη ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑ. Αυτος ΕΧΕΙ ΔΕΧΘΕΙ οτι θα ειναι για παντα δυστυχισμενος, αλλα θυσιαζεται. Μονο που δεν εχει καταλαβει οτι κ κεινη μονο δυστυχισμενη ειναι μακρυα του..οσο λαθος κ αν ειναι αυτο.

Ποπω, τι επαθα,λογοδιαρροια συγνωμη! lol!
Παντως οι εικονες που εβαλες ΔΕΝ ειναι απο την ερωτικη τουσ σκηνη. Η ερωτικη σκηνη δεν "δινει βαση" στο σεξ κομματι αλλα στην ενωση 2 ψυχων που ειναι απολυα συμβατες. ΠΛΑΝΤΑΞΑΜΕ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ. Πρεπει να το δεις. Με χαρτομανδηλα. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠαρ Μάης 24, 2013 1:30 am

Παιδια τα καταλαβαινω αυτα που λετε. Και δεχομαι εφοσον εχετε δει την σειρα πως ισχυουν αλλα αυτο δεν αλλαζει πως μιλαμε για δυο ΑΔΕΡΦΙΑ...γιατι εδω πλεον δεν μιλαμε απλα για συγγενεις...που εχουν περα απο ερωτικη και σεξουαλικη σχεση.
Εμενα αυτο (οσες παραμετρους και να εχει η σχεση τους) με απωθει. Μπορει να ειναι αδελφες ψυχες κτλ κτλ αλλα ειναι και αδερφια.

Παρολα ταυτα η αληθεια ειναι πως και στην πραγματικοτητα ειχαν γινει αναφορες πως οντως οι δυο τους (τα ιστορικα προσωπα) ειχαν ερωτικες σχεσεις, οποτε η σειρα ακολουθει αυτα τα γεγονοτα.

Εγω ειχα δει τον πρωτο κυκλο αλλα ειχα βαρεθει και δεν μου ειχε κανει αισθηση.

Να πω βεβαια πως η σειρα εχει καταπληκτικους τιτλους αρχης παντως.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠαρ Μάης 24, 2013 1:32 am

Τις σκηνές που λες τις έχω δει. Δεν έχω δει κανονικά ολόκληρα τα επεισόδια, αλλά τις περισσότερες δικές τους σκηνές τις έχω δει από την τρίτη σεζόν.
Οι σκηνές που έβαλα πράγματι δεν είναι από την πρώτη τους φορά. Και έχεις δίκιο πως η ατμοσφαιρικότητα της πρώτης τους φοράς είναι μαγευτική.

Συμφωνώ πως η Λουκρέζια κάνει το πρώτο βήμα για κάποιο λόγο, δλδ θέλουν να μας δείξουν πως αυτός δεν την εκμεταλλεύτηκε. Και όταν την φίλησε για πρώτη φορά παθιασμένα μετά ένιωσε ντροπή και ζήτησε συγνώμη.
Η Λουκρέζια αποφάσισε να πάει στο δωμάτιό του το βράδυ. Μπορεί ο νέος της σύζυγος να μην είναι τέρας όπως τον φρικτό τον πρώτο που την βίασε τη πρώτη νύχτα του γάμου, αλλά και πάλι είναι εμφανές πως εκείνη δεν τον αγαπά. Τον συμπαθεί ναι, τον θεωρεί γλυκό και ευγενικό ναι, αλλά να τον αγαπά όχι. Νομίζω δεν θα αγαπήσει ποτέ κανένα όσο τον Σέζαρε. Και ο Σέζαρε επίσης.

Από την πρώτη σεζόν δλδ σου έδειχνε πως η σχέση τους ήταν βαθιά. Εγώ σου λέω δεν περίμενα να την φτάσουν στο ερωτικό γιατί θα φοβόντουσαν τις αντιδράσεις, οπότε απλά περίμενα πως θα είχαμε αισθαντικές σκηνές και ως εκεί. Αλλά οι ήρωες άλλαξαν πια, και η μικρή Λουκρέζια που κρυφοκοίταγε τον αδελφό της και έπαιζε μαζί του κυνηγητό στην αυλή έγινε γυναίκα, με πολύ κακές εμπειρίες, που πλέον ξέρει τι θέλει.

Είναι λογική η αντίδραση του Σέζαρε. Την διώχνει από κοντά του γιατί νιώθει φρικτά που κοιμήθηκε μαζί της, αλλά δεν νομίζω πως θα αργήσει να ενδώσει ξανά. Τα συναισθήματα πλέον είναι πολύ δυνατά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fayvl

fayvl


Αριθμός μηνυμάτων : 420
Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2013
Τόπος : Καπου στον 19 αιωνα της Ωστεν

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠαρ Μάης 24, 2013 2:11 am

Επιτρεψτε μου να πω οτι πρεπει να δειτε ολα τα επ, και μαλιστα ολπκληρα για να καταλαβετε -και να δικαιολογησετε - το πως φτασαμε εδω.\
Η εξελιξη των χαρακτηρων Ειναι ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ. ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟ, ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΛΕΚ ΦΕΛ! Laughing (ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ livan )
Το βλεπεις αποσπασματικα Φελ, σταματησες στον πρωτο κυκλο. Οι χαρακτηρες-και οι καταστασεις-εχουν αλλαξει για ολους δραματιακ. Συναντανε πλεον ολοι τις ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ προσωπικοτητες τους (Ερχεται ο IL VALENTINO!!!) cheers Ωστοσω καταλαβαινω τους ενδοιασμους σου απολυτα. Eιναι αναφαιρετο δικαιωμα σου να διαφωνεις, κ να μην θες να το παρακολουθησεις. κ καλα κανεις. Wink

Απλα με eνοχλει αρκετα να βλεπω καποιους ανεγκεφαλους στο τουμπλιρ να κολλανε παλι (οπως στο diaries gia το Κλαρολιν angry ) οτι ολοι οσοι βλεπουμε τη σειρα ειμαστε υπερ του "incest" και στη ζωη μας κτλ, ειμαστε τρελλοι, κ αλλα τετοια ομορφα... wtf
οπως ειπε μια κοπελα στο τουμπλιρ


Some people find shipping an incestuous relationship strange, icky, or even wrong, so I wanted to give a few thoughts on the matter. Firstly, there are lots of things we “indulge in” or enjoy when they are in a fictional setting—violence we’d never condone in real life is constantly aestheticized and fictional characters undertake plenty of morally questionable “adventures” that we probably wouldn’t accept in the real world. I think it’s only a tiny minority of shippers of incestuous relationships like Cesare/Lucrezia or Cersei/Jaime who would be emotionally touched or turned on by actual incest.
Secondly, for me at least, the root of my attachment to Cesare/Lucrezia has far less to do with titillation or sexual chemistry—it has to do with this:

The Borgias (2011) Tumblrmlqi0nxzuv1qe594g

In what could have been a superficial, sensationalized sex scene, instead we got this shot—of a beautiful, joyous smile shared between two loving adults.
Emotional intimacy. Total trust. Complete mutual support and understanding. Utter devotion.
That’s why I ship Cesare/Lucrezia.

.

ειναι σαν να λενε δηλ οτι ολοι μας ειμαστε δολοφονοι ή μοιχοι διοτι ολοι εχουμε παρακολουθησει απειρες σειρες με τετοιες θεματικες, δηλ, τι να πω, καποιοι αδυνατουν να ξεχωρισουν τη φαντασια απο την πραγματικοτητα... Rolling Eyes Rolling Eyes

υγ Τερψη θυμησου το " i would never love a husband as i love you Cezare..."
sto 2 ep..
Kαι παλι επετρεψε μου να σου πω να δεις ολα τα επ ολκληρα. Απο κομμενες σκηνες που βλεπεις, χανεις την ουσια, γιατι παρα πολλα γεγονοτα που οδηγουν στην αλλαγη των χαρακτηρων, συμβαινουν εκτος του στενου κυκλου των 2 τους.. και δεν μπορεις να κατανοησεις πληρως το πως κ τιο γιατι της ολοκληρωσης.
Μπορω να σου γραψω σελ για τα υποσυνειδητα μυν που περνανε οι σεναριογραφοι, σχεδον σε καθε προταση, σε καθε σκηνη, μα θα ξημερωθουμε, Laughing Σε ποιο επ σταματησες εσυ? Μπορουμε να το παμε επ- επ. Επειδη τα χω δει, αν εχεις καποια απορια, για τα παρακατω, ευχαριστως να βοηθησβ. Γραφε τα εδω, και τα λεμε οταν θα μπαινουμε. Very Happy

υγ νσ πω επισης οτι οι σκηνες που διαδραματιζονται σε ολο το επ, πριν το μοιραιο βραφυ, και αναμσε σα σε Λου κ Τσεζ, αλλα κυριως αναμεσα στον Αλφ και τη Λουκρητ ειναι ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΕΣ. Τις εχεις δει αυτες, ή μονο την ερωτικη?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την fayvl στις Παρ Μάης 24, 2013 2:21 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠαρ Μάης 24, 2013 2:16 am

Φανη τον πρωτο κυκλο τον εχω δει ολοκληρωμενα οχι αποσπασματικα. Οποτε εφοσον ο πρωτος κυκλος δεν με τραβηξε δεν βρισκω νοημα στο να συνεχισω περαιτερω Wink

Κατα τα αλλα Φανη βλεπω κυκλοφορεις στο tumblr αρκετα αυτον τον καιρο...εφοσον μπαινεις που μπαινεις γιατι δεν ανοιγεις και λογαριασμο; Θα τα εχεις ολα μαζεμενα και θα μπορεις να επικοινωνεις με πολλα ατομα που εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα με σενα Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fayvl

fayvl


Αριθμός μηνυμάτων : 420
Ημερομηνία εγγραφής : 28/02/2013
Τόπος : Καπου στον 19 αιωνα της Ωστεν

The Borgias (2011) Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: The Borgias (2011)   The Borgias (2011) EmptyΠαρ Μάης 24, 2013 2:26 am

felia έγραψε:
Φανη τον πρωτο κυκλο τον εχω δει ολοκληρωμενα οχι αποσπασματικα. Οποτε εφοσον ο πρωτος κυκλος δεν με τραβηξε δεν βρισκω νοημα στο να συνεχισω περαιτερω Wink

Κατα τα αλλα Φανη βλεπω κυκλοφορεις στο tumblr αρκετα αυτον τον καιρο...εφοσον μπαινεις που μπαινεις γιατι δεν ανοιγεις και λογαριασμο; Θα τα εχεις ολα μαζεμενα και θα μπορεις να επικοινωνεις με πολλα ατομα που εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα με σενα Smile
Γιατι πρωτον, δεν ξερω να το χειριζομαι(μονο να βλεπω ξερω!! gelio gelio ) και δευτερον ΗΔΗ εχω κολλησει εδω..Αν κολλησω και εκει...ποτε θα δουλευω εγω? χαθηκα!! dunato gelio dunato gelio

Εντωμεταξυ εχω ασχημο προαισθημα γιατι διαβασα καπου οτι η Γιαχου θελει να το κανει "family friendly" λες και ειναι παιδοτοπος...Και μεις που δεν εχουμε "family" και θελουμε να ειναι "youth friendly" με ο,τι αυτο συνεπαγεται, καλα κ κακα, τι θα κανουμε? ερχεται η δικτατορια της Οικογενειας!! Λες να εχει κ τοπικ για μωρα??? gelio gelio gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
The Borgias (2011)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 31Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 16 ... 31  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Homeland (2011)
» Shameless US (2011)
» Suits (2011)
» Βραβεία Frandula 2011
» Lo bueno y lo malo de la TV 2011

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Αγγλόφωνες σειρές-
Μετάβαση σε: