Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Koκκινα Φαναρια

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΠαρ Μαρ 15, 2013 12:37 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κόκκινα φανάρια

του Αλέκου Γαλανού


ΘΕΑΤΡΟ REX - ΣΚΗΝΗ «ΜΑΡΙΚΑ ΚΟΤΟΠΟΥΛΗ»


Στα δωμάτια του «σπιτιού» της Μαντάμ Παρή, η ερωτική συναλλαγή
μοιάζει με απλή ρουτίνα. Όμως, για το καθένα από τα κορίτσια που
προσφέρουν τις υπηρεσίες τους εκεί, υπάρχει, σιωπηρά, και ένας
προσωπικός κόσμος. Σκληρός ή ουτοπικός, αναγκαίος ή κυνικός, ο κόσμος
αυτός είναι η μόνη αλήθεια μέσα στην καθημερινότητά τους. Έχουν την
ανάγκη να τον βιώσουν, ακόμη κι αν χρειαστεί να πληρώσουν γι’ αυτόν
οποιοδήποτε κόστος. Και για τις περισσότερες, το κόστος αποδεικνύεται
επώδυνο. Θα μείνουν αλώβητες μόνο όσες μπορούν να παγώσουν την ψυχή τους
και να προχωρήσουν χωρίς συναισθηματισμούς και δεσμεύσεις.


Μία από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της δεκαετίας του ’60, που γράφτηκε για το θέατρο, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.],
ζωντανεύει ξανά στη σκηνή Κοτοπούλη. Το έργο διερευνά την ανθρώπινη
αλήθεια πίσω από το ψυχρό πρόσωπο της πορνείας και ο Κωνσταντίνος Ρήγος
οργανώνει μια παράσταση που θα φωτίσει τη διαχρονικότητα του θέματος,
έχοντας μαζί του μια εξαιρετική ομάδα συντελεστών και ηθοποιών.

Δράμα του Αλέκου Γαλανού
Σκηνοθεσία: Κ. Ρήγος
Ερμηνεύουν:
Μ. Κίτσου, Κ. Μιχαήλ, Θ. Τζήμου, Άλκ. Πουλοπούλου, Ευγ. Δημητροπούλου,
Ελ. Κοκκίδου, Ν. Ψαρράς, Κ. Ασπιώτης, Ν. Αλεξίου, Ν. Στραβοπόδης, Π.
Μπουγιούρης. Κοστ.: Ν. Δημητρίου. Μουσ.: Δ. Γρίβας. Φωτ. Αλ. Γιάνναρος.

-------------

το δα σημερα...καλα ρε Κοτσο το δες και συ και δεν εχεις ανοιξει θεμα τι σκατα φαν του Μπουγιου εισαι? [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

καλη μεταφορα,πολυ ενδιαφερουσα η σκηνοθεσια καθως περα απ τις ερμηνειες των ηθοποιων παραλληλα υπηρχαν 2 καμερες που τραβαγαν live και εβλεπες τα παντα σε ασπρομαυρο σε πανι απεναντι με αποτελεσμα να θυμιζει την ομωνυμη ταινια..οι ερμηνειες μια χαρα προσωπικα για μενα ξεχωρισαν του Ψαρρα, της Μιχαηλ και της Δημητροπουλου η οποια ηταν μια θεοτητα η κοπελα και ερμηνευτικα και εμφανισιακα (ειναι οντως τοσο ωραια οσο στη τηλεοραση)...

ο φωτισμος και η ατμοσφαιρα πολυ καλα και τα σκηνογραφικα τρικ (Σε καποια φαση ανοιξε το κουτι του δωματιου-οπου μεσα γινοντουσαν οι βιζιτες) στα τεσσερα και ηταν πολυ εντυπωσιακο..

για το ειδος του ηταν οκ...γενικα εγω ειμαι της απλης προζας, δεν μπορω τα πολλα μπλα μπλα και φρου φρου στο διαλογο αλλα εδω μιλαμε για μεταφορα Ελληνικης Ταινιας οποτε επρεπε βασιστουν πανω σ εκεινα τα κειμενα...

περιμενω και μια αλλη ψυχη να σχολιασει που το ειδε μαζι μου... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΠαρ Μαρ 15, 2013 12:48 am

Ααααα με σένα πήγε η Πουτσίλβ; dunato gelio Χαζά, άμα πηγαίνατε νωρίτερα ή αργότερα θα πηγαίναμε όλοι μαζί tsk Θέλει να πάει και η φοράδα και η Σοφία.

Επίσης, έχω καιρό που, για κάποιο λόγο, δυσκολεύομαι να σχολιάσω κάτι αν δε κάνω σχόλια εν βρασμώ Laughing Το έλεγα και στη Πουτσίλβ όταν συζητάγαμε για το ποιος από τους 2 θα ανοίξει τόπικ για το Έρχεται ο επιθεωρητής Laughing

Μ'άρεσε και μένα, πολύ δυνατή παράσταση. Ήταν και η πρώτη φορά που είδα στο θέατρο κάτι τόσο ωμό, και με συγκλόνισε σε αρκετά σημεία, κυρίως προς το τέλος.

Η διασκευή ήταν καλή, καλύτερη από τη ταινία, αλλά ένιωσα λιγάκι αργή την ιστορία στην αρχή και λιγάκι γρήγορη στο τέλος. Θα προτιμούσα

Η σκηνοθεσία γενικά μ'άρεσε αλλά η οθόνη στη μέση της σκηνής σε κάποια σημεία ήταν εκνευριστική. Ήταν φορές που ήταν γαμάτο, αλλά άλλες με αποσπούσε. Ειδικά άμα είσαι στον εξώστη, στη θέση που ήμουνα, το μάτι σου πέφτει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ εκεί.

Ο Ψαρράς είναι το μίσος της Σοφίας Laughing Αλλά μ'άρεσε στο ρόλο. Με εξαίρεση κάποια μικρά σημεία. Η Μιχαήλ τεράστια έκπληξη... Η Δημητροπούλου όντως πανέμορφη αλλά δε με ξετρέλανε κιόλας. Αλλά καλή... Κίτσιου, Μπουγιού, Μιχαήλ ήταν αυτοί που μ'άρεσαν περισσότερο. Α, και η Κοκκίδου.

Γαμάτη διασκευή έκαναν και σε κάποια τραγούδια. Το δηλητήριο είναι στο youtube... Και ο Μπουγιου μου είπε πως θα ανεβάσουν όλο το soundtrack cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΠαρ Μαρ 15, 2013 1:14 am

κι εγω εξωστη ημουν αλλα το πανι δεν με χαλασε ισα ισα εβλεπα καλυτερα τις εκφρασεις ... Cool

ρε που θες να ξερω ποτε μπορεις εσυ αφου ολο μου ακυρωνεις τις συναντησεις!!!!! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ο Μπουγιου ρε φιλε το λεγα και στη Σιλβ, ενω εχει καλο παρουσιαστικο και ξερει να επιβαλλεται στο χωρο μου φαινεται αστεια η φωνη του...μου βγαζει μονιμως αυτο το "cool baby παμε για κανα καφε να χαλαρωσουμε" Laughing...παραειναι ολη την ωρα cool.. Laughing

εμενα παντως το γυμνο δεν με ενοχλησε καθολου, ουτε το βρηκα σοκαριστικο.. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΠαρ Μαρ 15, 2013 1:19 am

ΕΓΩ όλο σου ακυρώνω συναντήσεις; grrrrr Τι λες, ρε; poutsilv

Νταβατζή που εκπορνεύει τη γκόμενά του έπαιζε, ρε, πως ήθελες να μιλάει; Laughing

Και σιγά μη σε σόκαρε εσένα το γυμνό Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΠαρ Μαρ 15, 2013 1:35 am

mkostas έγραψε:
ΕΓΩ όλο σου ακυρώνω συναντήσεις; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Τι λες, ρε; [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Νταβατζή που εκπορνεύει τη γκόμενά του έπαιζε, ρε, πως ήθελες να μιλάει; Laughing

Και σιγά μη σε σόκαρε εσένα το γυμνό Laughing

και οταν εκανε τον Μανο παλι cool ηταν ρεεεεεεεε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

εγω σου πα να παμε το αλλο Σ/Κ καπου και δεν μπορεις/... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΠαρ Μαρ 15, 2013 1:43 am

Δε μίλαγε, έτσι σαν Μάνος, ρε Laughing Μη κοιτάς πως ήταν στις σκηνές που μαγείρευε στο... στο... στο... OTP σου sfirizi

Ε, έτυχε ooxi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΠαρ Μαρ 15, 2013 1:54 am

mkostas έγραψε:
Δε μίλαγε, έτσι σαν Μάνος, ρε Laughing Μη κοιτάς πως ήταν στις σκηνές που μαγείρευε στο... στο... στο... OTP σου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ε, έτυχε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

που τη θυμθηκες τη σκηνη που μαγειρευε? [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΠαρ Μαρ 15, 2013 1:56 am

Είχατε πέσει πάνω μου και μου τη δείχνατε Laughing Δε νομίζω να είχε κάνει και τίποτα άλλο σε εκείνη τη σαιζόν Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
MariaS
Κουρούνα
MariaS


Αριθμός μηνυμάτων : 6879
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΠαρ Μαρ 15, 2013 1:57 am

Και τι τους μαγείρευε, ρέγγες? Laughing
Δεν ξέρω αν το πιάσατε...
Οι ρέγγες λέγονται και δικηγόροι...
Και ο Λουκάς (δεν σας κάνω πλάκα, έκανα λάθος και έγραψα Λουλάς dunato gelio ) και η Νόρα ήταν δικηγόροι...
#πνευματωδεςχιουμορακι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

Koκκινα Φαναρια Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Koκκινα Φαναρια   Koκκινα Φαναρια EmptyΣαβ Μαρ 16, 2013 3:24 pm

Ω ναι, μαζί το είδαμε, κι εμείς κάναμε σχόλια εν βρασμώ, δηλαδή ακριβώς την ίδια στιγμή, με αποτέλεσμα η φίλη μου δίπλα να μου κάνει σουτ και σουτ και μια γιαγιά μπροστά να μας βρίσει... Laughing


Λοιπόν, μου άρεσε σε γενικές γραμμές, ωστόσο δεν μπορώ να πω ότι με άγγιξε ιδιαιτέρως κιόλας... Τι να πω, ίσως να με αποσυντόνιζαν τα σχόλια αυτουνού που καθόταν πίσω μου "βυζάρες έχει αυτή πάντως, πωπω να τη κι η μουνάρα, έλα γύρνα κι από 'δω να τα δούμε όλα, κλπ" dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio dunato gelio


Η σκηνοθετική προσέγγιση μια χαρά ήταν, ομολογώ είχα τρομάξει με αρκετές αρνητικές κριτικές που είχα διαβάσει.. Βέβαια, ειδικά στην αρχή, ήταν κάπως χαοτικό κι ανερμάτιστο σε κάποια σημεία.. Ίσως γι' αυτό δεν κατάφερε να με συνεπάρει κιόλας.. Laughing


Ωστόσο, ήταν όντως πολύ ατμοσφαιρικό, είχε ωραία μουσική, ωραία αισθητική, ωραίους φωτισμούς.. Η περιστρεφόμενη σκηνή και το δωματιάκι στη μέση στα μεγάλα συν για μενα... Επίσης, η οθόνη εμένα μου άρεσε πάρα πολύ! Ισχύει ότι μερικές φορές ίσως σε αποσπούσε, αλλά μερικές φαινόταν σχεδόν απαραίτητη.. Κι έδινε αυτό το κινηματογραφικό στοιχείο στην παράσταση που μ' άρεσε πολύ..


Συμφωνώ ότι το τέλος ήταν κάπως γρήγορο και δε με ενθουσίασε έτσι όπως δόθηκε... Μου άρεσε μακράν περισσότερο η έναρξη με τον γαμάτο χορό της κοπέλας... Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi (που btw Κατερίνα επειδή με ρώτησες, διάβασα ότι η χορεύτρια ήταν αυτή που έκανε το ρόλο της Κατερίνας της πλύστρας)

Κατά τα άλλα, υπήρχαν σκηνές που βρήκα δυνατές κι άλλες που ψιλοβαρέθηκα.. Απ' τις σκηνές που ξεχωρίζω περισσότερο ήταν εκεί που έβαλαν κάτω την Ελένη στο τραπέζι, η σκηνή Ελένης - Μιχαήλου κι εκεί που η Μυρσίνη έδωσε το βρακί της στην άλλη να το φάει.. Laughing Πολύ καλές κι οι σκηνές Μαίρης - μικρού στο τέλος, Ντόρη - Μαρίνας κι Ελένης - Πέτρου (εκεί με το φουλ γυμνό Laughing ).. Αλλά η top σκηνή για μένα ήταν εκεί με την τραβεστί.. Ypoklisi Αν και πολύ ωμή, ήταν δυνατή και πολύ αληθινή σκηνή δυστυχώς...


Από ερμηνείες τώρα... Η Μιχαήλ ήταν όντως η έκπληξη, πολύ καλή.. Η Δημητροπούλου, τι θεότητα αυτή η κοπέλα, τι πανέμορφη, τι pole dance και δε συμμαζεύεται! Και μου άρεσε κι ερμηνευτικά! Ο Ψαρράς για κάποιο λόγο μου είναι τελείως αχώνευτος (ίσως να φταίει η φάτσα του) αλλά νομίζω πρέπει να του αναγνωρίσω ότι ήταν αρκετά καλός... Η Κίτσου γενικά μ' αρέσει πάρα πολύ, μου άρεσε πολύ κι εδώ.. Ο Μπουγιούρης καλός αλλά δεν ξέρω, είχα μεγαλύτερες προσδοκίες από τον συγκεκριμένο... Και τελικά έχει δίκιο η Κατερίνα για τη φωνή! dunato gelio Οι υπόλοιποι, ντάξει, συμπαθητικούληδες με εξαίρεση αυτή που έκανε την Άννα που τη βρήκα πολύ μέτρια και πολύ επιφανειακή...


mkostas έγραψε:
Επίσης, έχω καιρό που, για κάποιο λόγο, δυσκολεύομαι να σχολιάσω κάτι αν δε κάνω σχόλια εν βρασμώ Laughing Το έλεγα και στη Πουτσίλβ όταν συζητάγαμε για το ποιος από τους 2 θα ανοίξει τόπικ για το Έρχεται ο επιθεωρητής Laughing
Και τελικά δεν άνοιξε κανείς... tourtastamoutra gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Koκκινα Φαναρια
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Δραστηριότητες :: Πάμε θέατρο-
Μετάβαση σε: