Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της

Πήγαινε κάτω 
+5
Maria
SophiaSonia21
mkostas
katroulina
Athina
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΤρι Οκτ 05, 2010 5:19 pm

Ο Καμπανέλα κι ο Καμπανέλλης, ναι, ωραίος συνδυασμός χαχα... Και Darin-Villamil είχαν ξανασυνεργαστεί με τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη, σε μια ταινία το 1999, όπου έπαιζαν και πάλι το ζευγάρι. Ήξερε δηλαδή ότι έχουν μια δοκιμασμένη χημεία. Σε μια συνέντευξή του που διάβαζα έλεγε ότι αν το πρωταγωνιστικό ζευγάρι σε μια ταινία δεν έχει χημεία είναι ικανό να σου χαλάσει όλη την ταινία. Δίνει μεγάλη βάση σε αυτό το πράγμα.

Πάντως μάγκας ο Campanela... Έκανε μια ταινία απλή, που δε χρειάζεται να σκέφτεσαι 15 ώρες για να καταλάβεις τι εννοεί, έβαλε μέσα όλα τα στοιχεία που τραβάνε το ευρύ κοινό, όλα αυτά φρόντισε να τα κάνει με ουσία και ποιότητα και το τσέπωσε το Όσκαρ. Το αναφέρω γιατί πολλές φορές οι λεγόμενες "οσκαρικές" ταινίες δεν απευθύνονται και τόσο στον πολύ κόσμο. Είναι για μια περιορισμένη ομάδα κουλτουριάρηδων και πρέπει να σκέφτεσαι πόση ώρα να καταλάβεις τι θέλει να πει ο ποιητής. Αυτή είναι μια σπανιότατη περίπτωση όπου κοινό και κριτικοί συμφωνούν, όταν είχε βγει εδώ στην Ελλάδα τον Απρίλιο στις εφημερίδες έπαιρνε 4 και 5 αστέρια.

Κώστα, όταν τη δεις πες μας κι εσύ τα σχόλιά σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΤετ Οκτ 06, 2010 5:13 am

Την είδα τη ταινία και μ'άρεσε πάρα πολύ. Στην αρχή όμως όχι τόσο. Συνδύαζε αρκετά στοιχεία η ταινία και η εναλλαγή τους στην αρχή με κούραζε αλλά μέχρι τη μέση είχε ήδη κολλήσει. Για το τέλος δεν το συζητώ. Αν και διαφωνώ (στο spoiler θα πω γιατί) ήταν πραγματικά ανατρεπτικό. Ήξερα για μεγάλη ανατροπή στο τέλος, είχα διαβάσει κατά λάθος, πρόλαβα όμως εγκαίρως να μην διαβάσω ποια είναι γιατί είχα στο νου μου ότι κάποια στιγμή θα τη δω. Πέρασαν διάφορα από το μυαλό μου, αυτό όμως όχι. Η χημεία των πρωταγωνιστών ήταν πραγματικά υπέροχη. Όλοι οι ηθοποιοί ήταν εξαιρετικοί και περισσότερο μ'άρεσε η πρωταγωνίστρια. Ειδικά το βλέμμα της είναι από τα πιο εκφραστικά. Η ερωτική τους ιστορία, που στην αρχή μου φάνηκε κάπως ξεκομμένη από την ιστορία, τελικά έδεσε υπέροχα και γενικώς έδεσαν όλα.

Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΤετ Οκτ 06, 2010 6:04 pm

Θα συμφωνήσω απόλυτα για την εκφραστικότητα της πρωταγωνίστριας. Τρομερή. Και η διαφορά ανάμεσα στην Irene του 1974 και σ' αυτή του σήμερα ήταν καταπληκτική για μένα. Κυριολεκτικά σαν να έβλεπες άλλο άτομο. Και ο Morales κι ο Esposito ήταν διαφορετικοί αλλά της Irene έκανε περισσότερο μπαμ.

Όσο για το τέλος,

SPOILER

ομολογώ ότι εκεί που είπε την ατάκα ο δολοφόνος πήγα για μερικά δευτερόλεπτα να τον λυπηθώ, αλλά μετά θυμήθηκα πάλι την σκηνή του βιασμού και μου πέρασε. Κι εμένα δε μου έδωσε την εντύπωση ότι ήταν ψυχοπαθής. Για κομπλεξικό θρασύδειλο μου έκανε. Δεν έχεις άδικο όμως όταν λες ότι και κανονικά φυλακή να πήγαινε τόσο σκληρά δε θα του φερόταν κανείς. Πραγματικά είναι ανατριχιαστικό και μόνο στην σκέψη αυτό που ζούσε.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΤετ Οκτ 06, 2010 7:59 pm

Σπόιλερ:

Ναι, η Irene φαινόταν πιο διαφορετική. Και κυρίως σε ερμηνεία γιατί τους άλλους 2 τους άλλαξαν περισσότερο με μακιγιάζ κτλπ απ'ότι εκείνη.

Διάβασα πάντως ότι ο Rago το πήρε πολύ πάνω του με την επιτυχία της ταινίας. Κανόνισε να παίξει σε σειρά με θέμα το Κάιν και Άβελ με τον Joaquin Furriel. Αυτός θα έπαιζε τον κακό οπότε θα είχε μικρότερο ρόλο από τον Furriel και θα ήταν δεύτερο όνομα στους τίτλους και άρχισε να απαιτεί να έχει μεγαλύτερο ρόλο από εκείνον και επειδή δεν του τον έδωσαν, δεν πήγαινε σε διαφημιστικές καμπάνιες και δεν είχε γενικότερα καλή συμπεριφορά και τον απέλυσαν. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο ισχύει γιατί φαν του Rago λένε πως βγάζουν προς τα έξω ότι τους βολεύει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΤετ Οκτ 06, 2010 9:11 pm

Ναι, τόσο δειλός ήταν. Δεν είχε το κουράγιο ούτε να αυτοκτονήσει. Εγώ αυτό θα είχα κάνει. Από το να ζεις έτσι καλύτερα είναι. Ή αυτοκτονείς ή σου στρίβει. Και ναι, ίσως δείχνει μια μορφή ψυχοπάθειας το ότι ομολόγησε μόνος του το φόνο. Το χαρακτηριστικό πολλών δολοφόνων που είναι ψυχικά άρρωστοι αυτό είναι, ότι θέλουν να καυχηθούν γι' αυτό που έκαναν.

Όσον αφορά το μακιγιάζ, ναι, η Irene ήταν αυτή που άλλαξαν λιγότερο. Το Rago τον έκαναν άλλον άνθρωπο κυριολεκτικά, και το πρόσωπο του Darin ήταν γεμάτο λάτεξ για να φαίνεται γερασμένος. Στη Villamil έβαλαν μόνο μερικές ρυτίδες στο λαιμό και λίγο στο μέτωπο και γύρω από τα μάτια νομίζω. Τα διάβαζα που τα έλεγε ο Campanela σε μια συνέντευξη.

Ο Rago στο ρόλο του ήταν εξαιρετικός πραγματικά, αλλά αν το πήρε τόσο πολύ επάνω του πάρα πολύ κακώς... Βέβαια μπορεί να είναι και υπερβολές όλα αυτά, δεν ξέρεις ποτέ.

Κι επειδή η Soledad Villamil εκτός από εκφραστική ηθοποιός είναι και πολύ καλή τραγουδίστρια, πάρτε ένα κλιπάκι από τον τελευταίο της δίσκο:

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΠεμ Οκτ 07, 2010 2:18 am

Όντως έχει πολύ ωραία φωνή. Το βλέμμα της πάντως έχει και κάτι οικείο. Ειδικά στα κοντινά έλεγα "τη ξέρω σίγουρα" και έψαχνα να δω μήπως έχει παίξει σε κάποια νουβέλα.

Για τον Rago δεν θα μου φαινόταν παράξενο αν μετά την επιτυχία της ταινίας ήθελε να παίξει μόνο πρωταγωνιστικούς στις τηλενουβέλες. Θα το καταλάβαινα παρόλο που ο κακός είναι σχεδόν τόσο πρωταγωνιστής όσο και ο καλός στις νουβέλες. Κάποιες φορές και περισσότερο. Αλλά εφόσον το σενάριο που πήρε στα χέρια του είχα σαν πρωταγωνιστικό άλλο ρόλο, ας έλεγε εξ αρχής το όχι. Τον πρωταγωνιστικό άλλωστε δεν τον παίρνει και κανας άσχετος. Ο Furriel στον Montecristo έκλεψε για πολλούς τη παράσταση μέχρι και από τον Echarri.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΠεμ Οκτ 07, 2010 7:39 pm

Τα καταφερα και την ειδα επιτελους αυτην την ταινια!
Μου αρεσε παρα πολυ(και αν δεν ειχα ηδη τοσο αυξημενες προσδοκιες με τα σχολια σας μπορει να μου αρεσε κι ακομα περισσοτερο Laughing ).
Συνδυαζε πολυ πετυχημενα διαφορα στοιχεια: ωραια ερωτικη ιστορια,αλλα οχι γλυκαναλατη, σχολια για την πολιτιτκη κατασταση,αγωνια,πιο υπαρξιακους-φιλοσοφικους προβληματισμους κλπ.
Στην αρχη μου φανηκε λιγο αργη,αλλα το ξεπερασα γρηγορα.
Μου αρεσε η εκφραστικοτητα των ηθοποιων-τους οποιους ομολογω πως δεν ηξερα αν και ο Εσποσιτο μου φαινοταν αοριστα γνωστος..οπως επισης δεν ηξερα κι οτι ο σκηνοθετης εχει σκηνοθετησει στο Χαουζ.
Η ιστορια των πρωταγωνιστων που δεν ελεγαν να παρουν την αποφαση να ομολογησουν τα αισθηματα τους σε συνδυασμο με σχολια για την πολιτικη κατασταση μου θυμισε μια αγγλικη ταινια που ειχα δει παλιοτερα(Τα απομειναρια μιας μερας) που μου ειχε αρεσει και κεινη πολυ. Μονο που εδω δεν ηταν τοοσο ατολμος οσο εκει ο πρωταγωνιστης.Εδω ηταν και γκαντεμης...πανω που πηγαινε κατι να γινει,πηγαν να τον φανε gelio
Σπόιλερ:

Παντως σιγουρα γενναει προβληματισμους η ταινια,ειχε και τις κωμικες στιγμες της-καποιες απο τις οποιες νομιζω οτι της ψιλοεχασα λογω αδυναμιων στη μεταφραση,αλλα ενταξει...και συγκινηθηκα σε διαφορα σημεια
Σπόιλερ:
...και βεβαια το τελος μου αρεσε πολυ...ουσιαστικα σε προδιαθετει για το τι θα γινει,αλλα μενει εξυπνα ανοιχτο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΠεμ Οκτ 07, 2010 10:09 pm

Φιλαρέτη, ταινίες του Darin έχουν παίξει αρκετές εδώ παλιότερα, στη δική μας ΕΡΤ1. Ίσως γι' αυτό σου λέει κάτι.

Παράθεση :
πανω που πηγαινε κατι να γινει,πηγαν να τον φανε

Έλα ντε... gelio Κι αν δεν είχε προκύψει τελευταία στιγμή ο Sandoval στο σπίτι του τύφλα στο μεθύσι και δεν είχε πάει αυτός να βρει τη γυναίκα του, θα τον είχαν βρει και θα τον είχαν φάει, και θα ερχόταν η Irene και θα τον έβρισκε γαζωμένο...

Βιντεάκι Darin-Villamil να μιλάνε για το Όσκαρ μετά την απονομή. Παρατηρείστε πόσο διαφορετικοί είναι από την εικόνα που παρουσιάζουν στην ταινία. Ειδικά ο Darin, λες και άφησε το χαρακτήρα στο καμαρίνι του, που λένε:

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΔευ Σεπ 12, 2011 2:35 pm

Το είδα και το βρήκα φοβερό και εξαιρετικά δυνατό. Ειδικά το τέλος ήταν ανατριχιαστικό. Με καθήλωσε και εκεί που νόμιζα πως απλά θα τελειώσει ήρεμα και ωραία, θλιβερό μεν το όλο κλίμα, αλλά η αποκάλυψη απλά μου σήκωσε την τρίχα και με έκανε να το σκέφτομαι συνεχώς μετά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της - Σελίδα 5 EmptyΔευ Σεπ 12, 2011 2:37 pm

Είδα εγώ ταινία νωρίτερα από σένα; affraid
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
 
El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: