Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της

Πήγαινε κάτω 
+5
Maria
SophiaSonia21
mkostas
katroulina
Athina
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΔευ Ιουν 14, 2010 1:18 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν δεν έχετε δει ακόμα αυτή την εξαιρετική ταινία, που δικαίως κέρδισε το Όσκαρ Καλύτερης Ξενόγλωσσης φέτος, κάντε το! Αριστουργηματικός αργεντίνικος κινηματογράφος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΔευ Ιουν 14, 2010 1:45 pm

για πες μας λιγα λογια για τη ταινια, να ενημερωθουμε κι εμεις οι ασχετοι εδω περα.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΔευ Ιουν 14, 2010 10:14 pm

Κεντρική φιγούρα της ιστορίας είναι ο Μπενχαμίν Εσπόσιτο (Ρικάρντο Νταρίν, πολύ μεγάλο κινηματογραφικό αστέρι στην Αργεντινή που έχει περάσει και από τηλενουβέλες, μεταξύ των οποίων και από το γνωστό μας Τσικιτίτας), δικαστικός υπάλληλος που μόλις συνταξιοδοτήθηκε και αποφασίζει να γράψει ένα βιβλίο για μια υπόθεση που, 25 χρόνια μετά, ακόμα τον στοιχειώνει. Πρόκειται για το βιασμό και την άγρια δολοφονία μιας νεαρής κοπέλας, το 1974. Για να το κάνει αυτό ζητά τη βοήθεια της τότε προϊσταμένης του, που πλέον είναι εισαγγελέας, Ιρένε Μενέντεζ-Χέιστινγκς(Σολεδάδ Βιγιαμίλ, ηθοποιός και τραγουδίστρια), με την οποία τον δένει ένας μεγάλος αλλά ανεκπλήρωτος έρωτας. Έτσι ξεκινά μια σειρά από φλασμπάκ μέσα από τα οποία βλέπουμε το όλο έγκλημα και την εξιχνίασή του. Στο παρελθόν συναντάμε το μεθύστακα βοηθό του Εσπόσιτο, Πάμπλο Σαντοβάλ (Γκιγιέρμο Φραντσέλα, γνωστός κωμικός και ιδιαίτερα τηλεοπτική φιγούρα στη χώρα) καθώς και τον σύζυγο του δολοφονημένου κοριτσιού, Ρικάρντο Μοράλες (Πάμπλο Ράγκο, ο πρωταγωνιστής της Κατσόρα με την Ναταλία Ορέιρο), τραγική φιγούρα που διψά για δικαιοσύνη και που η αγάπη του για την νεκρή σύζυγό του έχει μείνει παγωμένη και άθικτη στο χρόνο. Ερχόμενος ξανά αντιμέτωπος με αυτή την υπόθεση ο Εσπόσιτο καταφέρνει, εκτός απ' το να της δώσει μια οριστική λύση, να ξορκίσει τους δαίμονες του παρελθόντος και να κάνει επιτέλους ένα βήμα για να προχωρήσει τη ζωή του μπροστά.

Η ταινία είναι εξαιρετική απ' όλες τις απόψεις. Το σενάριο είναι ευρηματικό και άρτια δομημένο. Η σύνδεση της αστυνομικής ιστορίας με την ερωτική ιστορία της Ιρένε και του Μπενχαμίν καθώς και μ' αυτή της αγάπης του Μοράλες για την νεκρή σύζυγό του, είναι υποδειγματική. Πέρα απ' αυτό η ταινία έχει και υπαρξιακό χαρακτήρα, καθώς μας βάζει στη διαδικασία να σκεφτούμε πόσες φορές στη ζωή μας μπορεί να χάνουμε την ευκαιρία να γίνουμε ευτυχισμένοι επειδή δεν πήραμε τις σωστές αποφάσεις όταν έπρεπε για να την αλλάξουμε. Υπάρχει και η πολιτική διάσταση του πράγματος, καθώς το έγκλημα διαπράττεται λίγο πριν ξεσπάσει στη χώρα Δικτατορία κι αυτό σχετίζεται με τη μεταχείριση του δολοφόνου.
Η σκηνοθεσία είναι άψογη και τη μουσική εγώ προσωπικά την έχω ερωτευτεί. Την έχω συνεχώς να παίζει στο repeat στο youtube. Από πλευράς ερμηνειών είναι όλοι καταπληκτικοί. Η χημεία Νταρίν-Βιγιαμίλ είναι απλά υπέροχη, αυτοί οι δύο μιλάνε με τα μάτια, όπως και αυτή του Νταρίν με το βοηθό του, δίδυμο στο οποίο οφείλεται το μεγαλύτερο κωμικό κομμάτι της ταινίας. Ο Ράγκο πάλι συγκινεί στο ρόλο του ερωτευμένου χήρου και στην ουσία αυτός κλείνει το αστυνομικό κομμάτι της, με ένα τέλος που στοιχειώνει.
Η ταινία έμεινε για τρείς συνεχόμενους μήνες στο Νο 1 του αργεντίνικου Box Office κι έκτος απ' το Όσκαρ έχει κερδίσει και άλλα 34 βραβεία. Πραγματικά αν θέλετε να περάσετε ένα δίωρο το οποίο να νιώσετε πώς δεν πήγε χαμένο, δείτε την. Και η μαγκιά του Καμπανέλα (του σκηνοθέτη) είναι πώς έφτιαξε μια ταινία που είναι ταυτόχρονα ποιοτική και εμπορική. Όχι σαν διάφορα φρούτα "ποιότητας" που μας προκύπτουν κατά καιρούς, όπου όμως κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Athina στις Τρι Ιουν 15, 2010 1:05 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΔευ Ιουν 14, 2010 10:20 pm

Παράθεση :
έχει περάσει και από τηλενουβέλες, μεταξύ των οποίων και από το γνωστό μας Τσικιτίτας
Σε ποια σαιζόν; Γιατί στις 5 πρώτες που είδα δεν τον θυμάμαι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΔευ Ιουν 14, 2010 10:35 pm

Το βιογραφικό του λέει το 1998, εγώ δεν την έβλεπα την σειρά για να ξέρω. Βασικά ήταν και αρκετά νεότερος και χωρίς τα μούσια είναι πραγματικά αγνώριστος, δεν ξέρω και τι λουκ είχε εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΔευ Ιουν 14, 2010 10:36 pm

Η τέταρτη σαιζόν είναι αυτή... ή δεν τον θυμάμαι γι'αυτό που λες ή έκανε κάποιο γκεστ. Βασικά τις 4 πρώτες δεν τις έβλεπα συστηματικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΤρι Ιουν 15, 2010 1:21 pm

Eυχαριστουμε παρα πολυ...ακουγεται πολυ ενδιαφερουσα και μαλλον θα τη δω.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα
SophiaSonia21


Αριθμός μηνυμάτων : 824
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Εδώ, εκεί, παρά πέρα...

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 3:35 pm

Ακόμα δεν έχω προλάβει να πάω να την δω κ ειλικρινά ελπίζω να παίζεται ακόμα τον Ιούλιο που θα'χω ξεμπερδέψει με την σκατοεξεταστική. Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια κ την έχω στη λίστα μου μαζί με την "Ερωμένη"....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/SophiaSonia21?feature=mhw5
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 6:36 pm

Λογικά θα παίζεται ακόμα, ειδικά τώρα στα θερινά. Πάντως όσοι τη δείτε εκτός των άλλων θα μάθετε και όλες τις αργεντίνικες βρισιές geek . Τα boludo, pelotudo, hijo de puta, puta madre, la puta que te pario, se cago, cagazo δίνουν και παίρνουν. Μην σας απωθεί όμως αυτό που σας λέω, είναι δοσμένα με τέτοιο τρόπο που δεν προσβάλλουν, απλά προσδίδουν αληθοφάνεια στους χαρακτήρες. Και μερικές φορές είναι και πολύ αστεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της   El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της EmptyΤετ Ιουν 16, 2010 9:05 pm

εμ,εγω την εχω τη ταινια(δεν την εχω δει ακομα
), οποιος ενδιαφερεται να του στειλω το λινκ να τη κατεβασει ας μου στειλει ενα πμ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
El Secreto De Sus Ojos/Το Μυστικό Στα Μάτια Της
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 6Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: