Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Αφιέρωμα στα Όσκαρ

Πήγαινε κάτω 
+6
Silv
katroulina
mkostas
MariaS
filareti
Eleni7
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΠεμ Φεβ 16, 2012 6:16 pm

Παράθεση :
2000 - 73η Απονομή

Πρώτη απονομή της χιλιετίας.Ο νικητής ήταν και το μεγάλο φαβορί.Σχετικά μέτρια η ποιότητα ταινιών εκείνης της χρονιάς.


Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Μονομάχος)

'Ηταν φαβορί και τo επιβεβαίωσε.Πολύ καλή ταινία.Βλέπουμε την ζωή του Λεγεωνάριου Μάξιμου (Ράσελ Κρόου,Όσκαρ α' ανδρικού) μετά την δολοφονία της οικογένειας του από τον Κόμμοδο (Joaquin Phoenix)που έγινε Αυτοκράτορας δολοφονώντας τον πατέρα του,ο οποίος προτιμούσε για την διαδοχή του τον Μάξιμο.Το τέλος της ταινίας είναι πολύ δυνατό
Πολύ ωραία ταινία. Αν και ο Russell δεν θα έλεγα πως είναι η αδυναμία μου γενικώς, ήταν πολύ καλός. Ο Joaquin όμως είναι αδυναμία και εδώ εγώ θεωρώ πως ήταν εκπληκτικός.


Παράθεση :
Οι "Χαμένοι"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Σοκολάτα)

J. Depp και Julliet Binoche πρωταγωνιστούν σε μια ρομαντική κομεντί.Η Vianne,είναι μια ανύπαντρη μητέρα που μετακομίζει με την μικρή κόρη της σε ένα χωριό.Εκεί θα συναντήσει μια συντηριτική κοινωνία που αρχικά δεν θα την κάνει αποδεκτή (τώρα η υπόθεση εσάς κάτι σας θυμίζει).Κάλη ταινία είναι αλλά οχι και για Όσκαρ.
Δεν είχα ιδέα πως ήταν υποψήφια η συγκεκριμένη ταινία Shocked
Πολύ γλυκιά ιστορία, η πρώτη φορά που είδα τον Depp.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Τίγρης και Δράκος)

Σκηνοθεσία από τον Ανγκ Λι (Brokeback Mountain) και με τους καλύτερους Κίνεζους ηθοποιούς στο κάστ.Δεν το έχω δει αν και έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές.
Την είχα δει αρκετά μικρή οπότε δεν θυμάμαι τίποτα! Μα τίποτα όμως! Μόνο κάτι ακροβατικά, αλλά πόσο ανδεικτική ανάμνηση μπορεί να είναι αυτή σε μια Κινέζικη ταινία? Razz

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Έριν Μπρόκοβιτς)

Πασίγνωστη ταινία για τους περισσότερους.Πρωταγωνιστεί η Julia Roberts (Όσκαρ α' γυναικείου) στον ομώνυμο ρόλο.Υποδύεται μιαν ανύπαντρη μητέρα που κινήθηκε δικαστικά κόντρα σε έναν επιχειρηματικό κολοσσό,ο οποίος μόλυνε το νερό της πόλης.Η υπόθεση βασίζεται σε αληθινά γεγονότα.
Ναι... συμπαθητική ταινία, αλλά δεν θα κόψω και φλέβα. Πόσο μάλλον που πήρε η Julia Roberts το όσκαρ μέσα από τα χέρια της μακράν καλύτερης Ellen Burstyn Suspect

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν το έχω δει.
Το έχω καιρό στο pc αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα.


Παράθεση :
2001 - 74η Απονομή

Μετά το σχετικά "φτωχό" 2000,το 2001 ο πήχης ξανανεβαίνει.


Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ένας υπέροχος Άνθρωπος)

Δεύτερη συνεχόμενη ταινία του Ράσελ Κρόου που παίρνει Όσκαρ.Είναι μια πάρα πολύ καλή ταινία.Πρόκειται για την βιογραφία του Τζον Νας,ένος σπουδαίου μαθηματικού.Ως εδώ μπορεί να σας ακούγεται βαρετό,όμως το κλού της υπόθεσης είναι οτι ο Νας ενώ νω διδάσκει σε ένα σημαντικό Πανεπιστήμιο αρχίζει να έχει προβλήματα ψυχικής συμπεριφόρας ενώ έχει και παραισθήσεις.Τελικά μετά απο ψυχολογική και ψυχιατρική αγωγή θα καταφέρει να κερδίσει τους "δαίμονες" του και να ξαναδιδάξει
Φανταστική ταινία. Την έχω δει και ξαναδεί. Πάντα βέβαια μου προκαλεί ένα αίσθημα πολύ θλιβερό για τον Νας, για την ζωή του δηλαδή, αλλά και πάλι είναι τρομερή.


Παράθεση :
Οι "Χαμένοι"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Έγκλημα στο Γκόσφορντ Παρκ)

Δεν το έχω δει
Παλιότερα το είχα δει, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι πολλά. Θυμάμαι ότι ήταν συμπαθητική ταινία... αλλά δεν θυμάμαι αρκετά ώστε να εκφέρω απόλυτη άποψη.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Τα μυστικά της κρεβατοκάμαρας)

Βασισμένη σε βιβλίο,δράμα που έχει σαν υπόθεση την σχέση ενός νεαρού,του Φρανκ,με μια γυναίκα μεγαλύτερης ηλικίας που είναι εν διαστάσει με τον συζυγό της και μεγαλώνει 2 παιδιά.Όμως,θα ακολουθήσει ένα τραγικό γεγονός που θα αλλάξει οριστικά τις ζωές των γονιών του Φρανκ.Πολύ ενδιαφέρουσα και "διαφορετική" ταινία.
Δεν έχω ιδέα

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών:Η Συντροφιά του Δακτυλιδιού)

Το πρώτο μέρος της τριλογίας του Πίτερ Τζάκσον,βασισμένο στο αριστουργηματικό βιβλίο του J.R Tolkien.Για τις ταινίες είναι η απαρχή της ιστορίας.Για τα βιβλία οχι.Πρώτα ο Τολκιν έγραψε το Hobbit που θα το δούμε και αύτο στο σινεμά σε 2 μέρη,με το πρώτο να προβάλεται στις 13 Δεκέμβρη.Οι συντελεστές της παραγωγής θα είναι οι ίδιοι.
Η αρχή του έπους Ypoklisi Μπορεί να είναι η λιγότερο αγαπημένη εκ των τριών, αλλά αυτό δεν μειώνει καθόλου την αξία της.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Μουλέν Ρούζ)

Είναι μιούζικαλ όπως θα γνωρίζετε και οι περισσότεροι.Την ταινία την έχω δει αλλά επειδή δεν μου αρέσουν τα μιούζικαλ,δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι αντικειμενική.Η υπόθεση έχει να κάνει με έναν ποιητή που ερωτεύεται μια σταρ του ομώνυμου καμπάρε του Παρισιού.Παίζουν Νικόλ Κίντμαν,Γιούαν ΜακΓκρέγκορ
Καλή ταινία. Θυμάμαι ότι μ'άρεσε όταν την είχα δει, παρ'ότι τότε μου την έσπαγαν και οι δύο πρωταγωνιστές. Πλέον μου την σπάει μόνο η Kidman. Όσο σκέφτομαι πόσο καλά ήταν τότε μετανιώνω που μου την έδινε, πλέον που είναι τόσο τρομακτική από τις πλαστικές δεν μπορώ να την βλέπω!

Παράθεση :
2002 - 75η Απονομή

Μια λέξη περιγράφει εκείνη την χρονιά.ΓΙΑΤΙ;Πραγματικά,ίσως είναι η καλύτερη 5αδα στην ιστορία των Όσκαρ και όμως κερδίζει ο χειρότερος.Από τα άγραφα...


Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Σικάγο)

Κακή ταινία δεν την λες.Το αντίθετο.Εγώ που μισώ τα μιούζικαλ την είδα άνετα και μάλιστα μου άρεσε πιο πολύ απο το Moulin Rouge.Καλύτερη ταινία της χρονιάς όμως δεν ήταν.Για την ακρίβεια ήταν η χειρότερη της 5αδας.Η ιστορία διαδραματίζεται στο Σικάγο των 1920s και της ποτοαπαγόρευσης,όπου 2 γυναίκες (η μια διάσημη performer,η άλλη ακόμα άσημη) η Velma Kelly και η Roxie Hart μπαίνουν φυλακή (σε διαφορετικές χρονικές στιγμές) για δολοφονίες.Και οι 2 θα προσπαθήσουν να διεκδικήσουν της αθωώτητα τους προσλαμβάνοντας έναν δικηγόρο που δεν έχει χάσει ποτέ του υπόθεση.Πριν γίνει ταινία,το Σικάγο είχε ανεβεί στο Broadway.
Ναι... την είχα δει παλιά και δεν θυμάμαι πολλά. Δεν μου άρεσε πολύ πάντως, αυτό το θυμάμαι.
Σαφώς η χειρότερη από τις υπόλοιπες, τουλάχιστον από όσες έχω δει.


Παράθεση :
Οι "Χαμένοι"


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Οι Συμμορίες της Νέας Υόρκης)

Πάρα πολύ καλή ταινία αν και σε πολλά σημεία λίγο βίαιη.Βλέπουμε τις μάχες μεταξύ των 5 μεγάλων Συμμοριών της Νεας Υόρκης.Ουσιαστικά όμως το στόρι έχει να κάνει με την εκδίκηση που θέλει να πάρει ο Amsterdam Valon (ο Ντι Κάπριο στην απαρχή της ωρίμανσης του) από τον δολοφόνο του πατέρα του (Daniel Dey Lewis) ο οποίος είναι αρχηγός των Ιρλανδών
Πολύ ωραία ταινία. Θυμάμαι μου άρεσε τόσο όταν την είχα δει στο σινεμά, με είχε εντυπωσιάσει τόσο, που πήγα και δανείστηκα το dvd μόλις κυκλοφόρησε.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ( Οι Ώρες)

Βασισμένη σε βιβλίο του Michael Cunnigham.Η υπόθεση έχει να κάνει με 3 γυναίκες,διαφορετικών γεναιών, οι οποίες έχουν σαν σημείο αναφοράς το βιβλίο Mrs Dalloway τις Virginia Woοlf (μια από τις πρωταγωνίστριες την υποδύεται μάλιστα).Καθόλη την διάρκεια της ταινίας βλέπουμε εναλλακτικά τις ιστόριες τους.Πάρα πολύ καλη ταινία με εξαιρετικό καστ και πολυ διάσημο score (Phillip Glass).MUST SEE
Γαμώτο δεν την θυμάμαι πολύ αυτή την ταινία. Ή μάλλον καλύτερα θα πω, πως την είχα δει σε ηλικία που δεν μπορεί κανείς να εκτιμήσει κάτι καλό. Γενικώς όταν το καλοσκέφτομαι όσο μεγαλώνουμε πρέπει να ξαναβλέπουμε ταινίες που είδαμε παλιά γιατί πάντα υπάρχει περιθώριο επανεκτίμησης. Αυτή την ταινία θέλω να την ξαναδώ.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών:Οι Δύο Πύργοι)

Τριλογίας συνέχεια.Ο Πίτερ Τζάκσον ξεπερνάει τον εαυτό του (και θα τον ξεπεράσει και άλλο όπως θα δούμε παρακάτω).Σκηνοθεσία,τοπία της Νεας Ζηλανδίας,Κινηματογραφία,φωτογραφία,Soundtrack.Όλα τέλεια.Προσωπικά είναι η αγαπημένη μου ταινία απο τις 3.
Και μένα Ελένη είναι η αγαπημένη μου της τριλογίας. Ούτε και γω ξέρω πόσες φορές την έχω δει! Ξανά και ξανά, την μια μέρα μετά την άλλη και 3 φορές στο σινεμά!!!Λατρεία!
Παράθεση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Πιανίστας)

Κατα την γνώμη μου,η καλύτερη ταινία της χρονίας μακράν και μια από τις καλύτερες που είδα ποτέ.Δεν γίνεται να μην πάρει το βραβείο.Απλά δεν γίνεται.Ίσως η μεγαλύτερη αδικία που έκανε ποτέ η Ακαδημία.Ένας συγκλονιστικός Andrien Brody (ο νεότερος ηθοποιός που πήρε Όσκαρ πρώτου ανδρικού) υποδύεται έναν εβραιοπολώνο ταλαντούχο πιανίστα,κατά την διάρκεια του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου,και βλέπουμε τον αγώνα επιβίωσης
που δίνει.Απίστευτο soundrack η ταινία
Είναι η μόνη που δεν έχω δει Sad Έχω ακούσει τα καλύτερα και θα την δω κάποια στιγμή σίγουρα.

Παράθεση :
2003 - 76η Απονομή

Κανείς δεν περίμενε οτι θα ξαναβλέπαμε απονομή μετά τον Τιτανικό όπου οι συντελεστές δεν θα προλαβαίνουν να κάτσουν στις θέσεις τους μετά από την κάθε βράβευση.Το φαινόμενο Πίτερ Τζάκσον...


Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών: Η Επιστροφή του Βασιλιά)

Θα είμαι πολύ υποκειμενική.Η Τριλογία στο σύνολο της (γιατί μόνο έτσι την βλέπω) είναι οτι καλύτερο είδα ποτέ.Είναι κάτι παραπάνω από μια ταινία για αυτούς που έχουν μπεί στον μαγικό κόσμο του J.R Tolkien.Και μάλλον εκεί έχει μπει και ένας πολύ μεγάλος σκηνοθέτης που έβγαλε το Χόλιγουντ.Ο σπουδαίος Πίτερ Τζάκσον.Αν ζούσε ο Τολκιν,θα ένιωθε τον Τζακσον μέσα στο μυαλό του.Η Τριλογία πραγματικά έχει σκηνές που σου πετάγονται τα μάτια έξω.Δεν πιστεύεις οτι υπάρχει άνθρωπος που τα σκέφτηκε αυτά και γεννήθηκε αργότερα κάποιος άλλος που τους έδωσε υπόσταση.Για αυτούς που πιστεύουν οτι είναι απλά σπαθιά,μάχες,εντυπωσικά πλάνα κτλ απλά δείτε πίσω από τις λέξεις.Ο Τολκιν δεν γράφει τυχαία πράγματα.11 Όσκαρ και ΛΙΓΑ ΗΤΑΝ
Εξαίρετο υπερθέαμα! Εννοείται άξιο το όσκαρ.

Παράθεση :

Οι "Χαμένοι"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Χαμένοι στη Μετάφραση)

Δεν το έχω δει.Το μόνο που ξέρω είναι οτι σκηνοθετεί η κόρη του Κόπολα (Η τριλογία του Νονού)
Ούτε γω το έχω δει. Δεν πολυμπορώ και τον Bill Murray ρε γαμώτο, δεν ξέρω αν είναι κάποιο βαθύτερο υποκριτικό ταλέντο που εγώ δεν μπορώ να δω, αλλά τον βρίσκω τόσο μα τόσο ανέκφραστο!
Παράθεση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Στα Πέρατα του Κόσμου)

Η αλήθεια είναι οτι το είχα δει πριν χρόνια και το θυμάμαι αμυδρά.Καλή ταινία ήταν αλλά ένιωσα έκπληξη που την είδα υποψήφια.Και αυτό γιατί δεν θυμάμαι να μου έμεινε κάτι.
Δεν το έχω δει. Είπαμε δεν αντέχω και πολύ τον Russell

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Μυστικό Ποτάμι)

Αυτό μάλιστα.Άξιος αντίπαλος του Άρχοντα.Από τις αγαπημένες μου ταινίες.3 φίλοι που δέθηκαν από το σκοτεινό κοινό τους παρελθόν ξανασυναντιούνται όταν η κόρη ενός από τους 3 δολοφονείται.Ο Sean Penn ΚΕΝΤΑΕΙ.Επίσης,αγαπάμε Ν.Υόρκη....Την ταινία πρέπει να την δείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Σκηνοθετεί ο Κλιντ Ίστγουντ
Ταινιάρα!! Ypoklisi Απλά απίστευτη. Την έχω δει πάρα πολλές φορές. Την βάζει συνεχώς το star και κάθε φορά που την πετυχαίνω δεν μπορώ να ξεκολλήσω.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Το μεγάλο Φαβορί)

Επίσης δεν το έχω δει.Γενικά,όσο περνάει ο καιρός συνειδητοποιώ οτι βλέπω όλο και λιγότερες ταινίες.Αυτά παθαίνεις όταν μπαίνουν οι σειρές στην ζωή σου
Δεν το έχω δει... και αν είναι αυτό που παίζει ο Tobey Maguire, τότε ξέρω τον λόγο Cool


Παράθεση :
2004 - 77η Απονομή

Η χρονιά που πήραμε το Euro (άσχετο,αλλά αφου το πήραμε να μην το πωWink.Καλή χρονιά,αν και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη


Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο με συμμάδεψε αυτή η ταινία.Η πρώτη και η τελευταία φορά που έκλαιγα με αναφυλητά για μια ταινία.Ακόμα και τώρα, 8 χρόνια μέτα, νιώθω ένα ψυχοπλάκωμα μόλις ακούω τον τίτλο της.Εννοείται πως δεν την ξαναείδα ποτέ.Κλιντ Ιστγουντ,Μόργκαν Φρίμαν και Χίλαρι Σουάνκ σε συγκλονιστικές ερμηνείες που μου δημιούργησαν τραύμα.Δείτε την μαζί με χαρτομάντιλα.Σας το λέει μια αναίσθητη που δεν κλαίει ποτέ.
Εντάξει ό,τι και να πει κανείς είναι λίγο. Ταινία που είδα από σπόντα και με θυμάμαι ακόμα να κλαίω σαν μικρό παιδί στο τέλος. Εγώ κλαίω γενικώς Ελένη σε αντίθεση με σένα, αλλά αυτή είναι μια από τις ταινίες που έδωσα ρεσιτάλ.
Αυτό που λες το νιώθω και γω πάντως, δεν μπορώ με τίποτα να την ξαναδώ. Και μόνο η σκέψει με καταθλίβει No


Παράθεση :
Οι "Χαμένοι"


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Ιπτάμενος Κροίσος)

Ο Λεο αλλάζει.Και αλλάζει ολοκληρωτικά.Βλέπωντας τις ταινίες που έχει κάνει την δεκαετία του 2000 νομίζεις οτι είναι άλλος άνθρωπος.Η ταινία είναι βιογραφία του Howard Hughes,ενός εκκεντρικού εφευρέτη που στο τέλος βρέθηκε να σκηνοθετεί ταινίες του Χόλιγουντ.Παράλληλα,σχεδίαζε και δοκίμαζε αεροσκάφη.
Την έχω δει και πράγματι ο Di Caprio είναι τρομερός. Αλλά σαν ταινία δεν με τρέλανε.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ψάχνοντας την Χώρα του Ποτέ)

Επίσης βιογραφία.Η ιστορία του Sir James Matthew Barrie (J.Depp) καθώς έψαχνε έμπνευση για να γράψει αργότερα τον Πίτερ Παν.Παίζει και η Kate Winslet.Ωραία ταινία.
Δεν την έχω δει ακόμα. Υπάρχει στο pc όπως πολλές άλλες.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Πλαγίως)

Δεν το έχω δει....
Ούτε γω

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μια ακόμη βιογραφία εκείνης της χρονιάς.Η αληθινή ιστορία του Ray Charles ,του διάσημου Αφροαμερικανού πιανίστα
Την είχα ακούσει γιατί είχε πάρει το όσκαρ ο Jamie Foxx, αλλά δεν το πολυψήνω να την δω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΠεμ Φεβ 16, 2012 6:23 pm

πω ρε πουστη χρωσταω ενα καρο σχολιασμους εδω μεσααααααααα....και ολο τ ανανεωνετεεεεεεεεεεεεεε..... Razz Razz Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης
Eleni7


Αριθμός μηνυμάτων : 43347
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Ιωάννινα

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΠεμ Φεβ 16, 2012 6:33 pm

Αλλο ενα update ειναι ακομα ουσιαστικα.Αλλα γραπτα ειναι και μενουν.Και σε 2 μηνες να σχολιασεις κλαιν Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LadyOscar

LadyOscar


Αριθμός μηνυμάτων : 1426
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΠαρ Φεβ 17, 2012 4:27 pm

Το 1995 ήταν μια πολύ καλή χρονιά για τα Όσκαρ. Πράγματι το έπος του Μελ Γκίπσον ξεχώρισε - η δε μουσική της ταινίας είναι από τα καλύτερα σάουντρακ στα χρονικά!
Το Μπέιμπ εμένα μου άρεσε, νομίζω ότι αν το δει κανείς με μια αλληγορική ματιά, θα του αναγνωρίσει μια θέση στις υποψηφιότητες.
Ο ταχυδρόμος είναι κι αυτή ευαίσθητη, ωραία ταινία, φοβερή μουσική, το κύκνειο άσμα του Μάσιμο Τροίζι.
Το Λογική κι Ευαισθησία είναι κατά τη γνώμη μου η πιο αξιόλογη βρετανική ταινία απ' όσες κατέκλεισαν εκείνα τα χρόνια τα Όσκαρ. Τα περισσότερα βρετανικά δράματα εποχής τα βρίσκω βαρύγδουπα, ενώ αυτό είναι πιο σπιρτόζικο και έξυπνο.
Το Απόλλο13 απλώς μια αμερικανιά.

Το 1996 ήταν η χρονιά του Άγγλου Ασθενή αλλά εγώ δεν μπορώ να πω ότι θεωρώ αυτήν την ταινία ξεχωριστή. Κάτι λείπει. Ίσως η πρωταγωνίστρια-σταρ (η Κρίστιν Σκοτ Τόμας είναι πολύ καλή ηθοποιός αλλά δεν λάμπει), ίσως το δυνατό δράμα, δεν ξέρω. Για μένα ήταν μια ταινία ας το πω απομίμηση άλλων μεγάλων ερωτικών δραμάτων.
Το Φάργκο είναι των αδελφών Κοέν και είναι μια αστυνομική ιστορία που διαδραματίζεται σε μια μικρή επαρχιακή πόλη των ΗΠΑ. Έξυπνο σενάριο, πριν οι Κοέν ξεφύγουν προς την επιτήδευση.
Το Τζέρι Μαγκουάιρ είναι μια μικρή αλλά τόοοσο γλυκιά ταινία! Προσωπικά την βλέπω πολύ ευχάριστα όποτε την πετύχω στην τηλεόραση. Και ο Τομ Κρουζ είναι πολύ καλός.
Το Μυστικά και Ψέμματα να το δείτε σαν ντοκιμαντέρ πάνω στην σύγχρονη μικροαστική αγγλική κοινωνία. Η ιστορία ξεκινάει με μία μαύρη Αγγλίδα που - ξέροντας ότι είναι υιοθετημένη - ψάχνει να βρει την αληθινή της μητέρα και διαπιστώνει με έκπληξη ότι αυτή είναι λευκή! Αυτό που εκτιμησα πολύ σε αυτήν την ταινία είναι το λεπτό χιούμορ που αποτρέπει την μετατροπή της ταινίας σε τηλεοπτική σαπουνόπερα.
Στο σολίστα αυτό που ξεχωρίζει είναι η ερμηνεία του πρωταγωνιστή του Τζέφρι Ρας. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί βάζουν τέτοιες ταινίες υποψήφιες για το όσκαρ καλύτερης ταινίες. Μέτριο δράμα.

Αααα!1997 η χρονιά του τιτανικού! Πω πω ακόμα θυμάμαι τον χαμό που είχε γίνει με την ταινία και τον ΝτιΚάπριο, τους γεμάτους κινηματογράφους, τα αφιερώματα στον Τιτανικό. Η ταινία πήρε το Όσκαρ γιατί είναι μια υπερπαραγωγή τύπου κλασσικού Χόλιγουντ αλλά βρε παιδί μου είναι τόσο κουραστική - από τότε που την είδα στο σινεμά δεν την έχω ξαναδεί ποτέ ολόκληρη!!
Από τις άλλες ξεχωρίζω το Άντρες έτοιμοι για όλα, γιατί συνδύαζε ιδανικά την τρελή κωμωδία με το πιο ρεαλιστικό πορτρετο των σημερινών άνεργων Άγγλων, καθώς και το Λος Άντζελες Εμπιστευτικό. Είναι πολύ καλή ταινία, σε κρατάει για δύο ώρες και έχει λαμπερό καστ. Είναι πολύ καλύτερη μεταφορά στην οθόνη μυθιστορήματος του Τζέιμς Ελρόι απ' ό,τι η Μαύρη Ντάλια που ήρθε κάποια χρόνια μετά και η οποία δεν μου άρεσε καθόλου.

Το 1998 είναι η χρονιά που κατάλαβα ότι το μέσο και οι διασυνδέσεις δεν είναι μόνο ίδιον των Ελλήνων αλλά συναντάται και σε άλλες χώρες. Ειλικρινά δεν μπορώ να εξηγήσω με άλλο τρόπο πώς μια τόσο ασήμαντη, αδιάφορη και προβλέψιμη ταινία όπως το Ερωτευμένος Σαίξπηρ πήρε τόσα βραβεία, για να μην πω για την πιο ξενέρωτη πρωταγωνίστρια στα χρονικά που πήρε το Όσκαρ ερμηνείας σε βάρος της Κέιτ Μπλάνσετ που στο ρόλο της Ελισσάβετ έδωσε την ερμηνεία της ζωής της!
Το Ελίζαμπεθ εκτός από την Μπλάνσετ είχε και συγκλονιστική σκηνοθεσία, για το Η ζωή είναι ωραία τι να πω πανέξυπνο και πολύ συγκινητικό, ο Ράιαν είναι ένα κατόρθωμα στην ιστορία του σινεμά και ο Τέρνες Μάλικ που σκηνοθέτησε την Λεπτή Κόκκινη Γραμμή είναι ο Αμερικανός Αγγελόπουλος. Και απ' όλα αυτά πήρε το Όσκαρ ο Σαίξπηρ!!!

Το 1999 είναι κατά τη γνώμη μου η χρονιά ορόσημο καθώς από αυτήν και μετά καταλαμβάνουν όλο και περισσότερο χώρο στα Όσκαρ πιο μικρού βεληνεκούς ταινίες και περιορίζονται τα έπη. Η ίδια η χρονιά είναι πολύ φτωχή.
Για το American Beauty λέγανε τότε ότι είναι συγκλονιστικό γιατί απογυμνώνει το αμέρικαν ντριμ. Δεν λέω πως δεν το απογυμνώνει αλλά αυτό σίγουρα δεν είναι συγκλονιστικό για έναν Ευρωπαίο, καθώς στην Ευρώπη η κενότητα του μεγαλοαστισμού έχει υπεραναλυθεί από τη δεκαετία του 60. Τεσπά... αυτούς τους συγκλόνισε.
Η Θέα στον Ωκεανό είναι εντελώς αδιάφορη ταινία γύρω από ένα παιδί που έχει μεγαλώσει σε ορφανοτροφείο κλπ, το Πράσινο Μίλι εμένα δεν με συγκίνησε, το Insider αξίζει μόνο για την ερμηνεία του πρωταγωνιστή (ανήκει στην ίδια κατηγορία ταινιών με τον Σολίστα) και τελικά για μένα η ταινία της χρονιάς ήταν η Έκτη αίσθηση. Ας μην πήρε το Όσκαρ, το πόσο αντιγράφηκε, σατιρίσθηκε, έγινε σημείο αναφοράς αποδεικνύει την διαχρονική αξία της.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
LadyOscar

LadyOscar


Αριθμός μηνυμάτων : 1426
Ημερομηνία εγγραφής : 28/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΠαρ Φεβ 17, 2012 5:00 pm

Το 2000 σαφώς ξεχώριζε Ο Μονομάχος. Μετά για μένα το Τίγρης και Δράκος που άνοιξε και το δρόμο στις κινέζικες παραγωγές με τις απογειωτικές σκηνές δράσης και από τις οποίες η κορυφαία είναι τα Ιπτάμενα Στιλέτα. Σοκολά, Έριν Μπρόκοβιτς και Τράφικ (αφορά το εμπόριο ναρκωτικών στις ΗΠΑ) βαρετές και προβλέψιμες ταινίες.

Το 2001 το Ένας υπέροχος άνθρωπος δεν άξιζε το όσκαρ καλύτερης ταινίας κατά τη γνώμη μου. Είναι ταινία της κατηγορίας του Σολίστα, όπου δηλαδή όλα τα λεφτά είναι ο πρωταγωνιστής αλλά σαν σύνολο η ταινία δεν λέει και πολλά.
Από τις υπόλοιπες τέσσερεις ξεχωρίζω κατά πολύ το Γκόσφορντ Παρκ. Διεισδυτικό σενάριο, ακριβής αναπαράσταση εποχής και ο Κλάιβ Όουεν στα πρώτα του διεθνή βήματα.
Και επίσης ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών. Γενικά η Τριλογία αυτή ήταν πολύ εντυπωσιακή και νομίζω ότι το μεγαλύτερο κατόρθωμά της ήταν ότι σε έβαζε σε έναν άλλο κόσμο, για 2,5 ώρες που κρατούσε η κάθε ταινία αποκοβόσουν από την πραγματικότητα.

Το 2002 για μένα έπρεπε να πάρουν το Όσκαρ Οι συμμορίες της Νέας Υόρκης. Το Σικάγο μπορεί να ήταν ένα καλοφτιαγμένο μιούζικαλ αλλά σε καμία περίπτωση δεν είχε το βάρος των Συμμοριών. Οι ώρες πολύ καλή ταινία, ο Πιανίστας ταινία της κατηγορίας Ο Σολίστας, για τους Δίδυμους Πύργους συμφωνώ ότι ήταν η καλύτερη των τριών.

Το 2003 άξια βραβεύτηκε ο άρχοντας των Δαχτυλιδιών.
Αγαπώ και σέβομαι τον Κλιντ Ιστγουντ αλλά το Μυστικό Ποτάμι δεν είναι από τα πιο δυνατά του δράματα, το Master and Commander είναι μια πολύ ωραία περιπέτεια εποχής, δεν φτάνει όμως τον Άρχοντα, το Χαμένοι στην Μετάφραση προσωπικά το θεωρώ μετριότατο και πιστεύω ότι αν δεν το είχε σκηνοθετήσει κάποιος με το επώνυμο "Κόπολα" ουδέποτε θα τραβούσε την προσοχή που τράβηξε και τέλος για το μεγάλο φαβορί, τι να πω - η ταινία είναι μάλλον εφηβική.

Τέλος το 2004 ήταν η χρονιά του Million Dollar Baby. Η ταινία είναι καταπληκτική, από αυτές που δεν ξεχνιούνται. Η Χίλαρι Σουάνκ καλύτερη από ποτέ, η τραχειά φυσιογνωμία του Κλιντ Ιστγουντ σημαδεύει την οθόνη. Αξέχαστη πραγματικά.
Το πλαγίως αφορά δύο φίλους με εντελώς διαφορετική προσωπικότητα που κάνουν εκδρομή στους αμπελώνες της Καλιφόρνιας. Είναι πολύ ωραίο δράμα χαρακτήρων και ανθρωπίνων σχέσων με τις απαραίτητες δόσεις χιούμορ. Γενικά, δεν βαριέσαι βλέποντάς την.
Aviator, Ray, Finding Neverland θεωρώ πως ήταν προβλέψιμες ταινίες που προσπερνώνται εύκολα.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melania




Αριθμός μηνυμάτων : 393
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΚυρ Φεβ 26, 2012 10:18 pm

Αφιέρωμα στις χρονιές 2000-2004

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



2000 - 73η Απονομή

Πρώτη απονομή της χιλιετίας.Ο νικητής ήταν και το μεγάλο φαβορί.Σχετικά μέτρια η ποιότητα ταινιών εκείνης της χρονιάς.


Παράθεση :
Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Μονομάχος)

'Ηταν φαβορί και τo επιβεβαίωσε.Πολύ καλή ταινία.Βλέπουμε την ζωή του Λεγεωνάριου Μάξιμου (Ράσελ Κρόου,Όσκαρ α' ανδρικού) μετά την δολοφονία της οικογένειας του από τον Κόμμοδο (Joaquin Phoenix)που έγινε Αυτοκράτορας δολοφονώντας τον πατέρα του,ο οποίος προτιμούσε για την διαδοχή του τον Μάξιμο.Το τέλος της ταινίας είναι πολύ δυνατό

Μία καλή ταινία η οποία θεωρώ πήρε Όσκαρ απλά γιατί το επίπεδο των ταινιών έπεσε αρκετά αυτλη τη χρονια, καμμία σχέση με τις ταινιάρες της που σχολιάζαμε τα προηγούμενα χρόνια

Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Σοκολάτα)

J. Depp και Julliet Binoche πρωταγωνιστούν σε μια ρομαντική κομεντί.Η Vianne,είναι μια ανύπαντρη μητέρα που μετακομίζει με την μικρή κόρη της σε ένα χωριό.Εκεί θα συναντήσει μια συντηριτική κοινωνία που αρχικά δεν θα την κάνει αποδεκτή (τώρα η υπόθεση εσάς κάτι σας θυμίζει).Κάλη ταινία είναι αλλά οχι και για Όσκαρ.

μια γλυκιά ταινία, ευχάριστη αλλά με τίποτα για Όσκαρ.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Τίγρης και Δράκος)

Σκηνοθεσία από τον Ανγκ Λι (Brokeback Mountain) και με τους καλύτερους Κίνεζους ηθοποιούς στο κάστ.Δεν το έχω δει αν και έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές.

μία πολύ ωραία, διαφορετική ταινία, καταπληκτική σκηνοθεσία από τον Λι, ακόμα και η γλώσσα δεν σε ξενίζει, οι σκηνές δράσεις είναι άψογα δοσμένες, χορογραφημένες θα έλεγα

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Έριν Μπρόκοβιτς)

Πασίγνωστη ταινία για τους περισσότερους.Πρωταγωνιστεί η Julia Roberts (Όσκαρ α' γυναικείου) στον ομώνυμο ρόλο.Υποδύεται μιαν ανύπαντρη μητέρα που κινήθηκε δικαστικά κόντρα σε έναν επιχειρηματικό κολοσσό,ο οποίος μόλυνε το νερό της πόλης.Η υπόθεση βασίζεται σε αληθινά γεγονότα.

και αυτή μια καλή ταινία, ενδιαφέρουσα η ιστορία αλλά είναι τώρα αυτή ταινία για Όσκαρ και η Ρομπερτς για Α γυναικείο? Το 2000 ψιλοαπαγοητευτική χρονιά χωρίς μεγάλες ταινίες.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν το έχω δει.

παρομοίως.


Παράθεση :
2001 - 74η Απονομή

Μετά το σχετικά "φτωχό" 2000,το 2001 ο πήχης ξανανεβαίνει.


Παράθεση :
Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ένας υπέροχος Άνθρωπος)

Δεύτερη συνεχόμενη ταινία του Ράσελ Κρόου που παίρνει Όσκαρ.Είναι μια πάρα πολύ καλή ταινία.Πρόκειται για την βιογραφία του Τζον Νας,ένος σπουδαίου μαθηματικού.Ως εδώ μπορεί να σας ακούγεται βαρετό,όμως το κλού της υπόθεσης είναι οτι ο Νας ενώ νω διδάσκει σε ένα σημαντικό Πανεπιστήμιο αρχίζει να έχει προβλήματα ψυχικής συμπεριφόρας ενώ έχει και παραισθήσεις.Τελικά μετά απο ψυχολογική και ψυχιατρική αγωγή θα καταφέρει να κερδίσει τους "δαίμονες" του και να ξαναδιδάξει



Οι "Χαμένοι"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Έγκλημα στο Γκόσφορντ Παρκ)

Δεν το έχω δει

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Τα μυστικά της κρεβατοκάμαρας)

Βασισμένη σε βιβλίο,δράμα που έχει σαν υπόθεση την σχέση ενός νεαρού,του Φρανκ,με μια γυναίκα μεγαλύτερης ηλικίας που είναι εν διαστάσει με τον συζυγό της και μεγαλώνει 2 παιδιά.Όμως,θα ακολουθήσει ένα τραγικό γεγονός που θα αλλάξει οριστικά τις ζωές των γονιών του Φρανκ.Πολύ ενδιαφέρουσα και "διαφορετική" ταινία.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών:Η Συντροφιά του Δακτυλιδιού)

Το πρώτο μέρος της τριλογίας του Πίτερ Τζάκσον,βασισμένο στο αριστουργηματικό βιβλίο του J.R Tolkien.Για τις ταινίες είναι η απαρχή της ιστορίας.Για τα βιβλία οχι.Πρώτα ο Τολκιν έγραψε το Hobbit που θα το δούμε και αύτο στο σινεμά σε 2 μέρη,με το πρώτο να προβάλεται στις 13 Δεκέμβρη.Οι συντελεστές της παραγωγής θα είναι οι ίδιοι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Μουλέν Ρούζ)

Είναι μιούζικαλ όπως θα γνωρίζετε και οι περισσότεροι.Την ταινία την έχω δει αλλά επειδή δεν μου αρέσουν τα μιούζικαλ,δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι αντικειμενική.Η υπόθεση έχει να κάνει με έναν ποιητή που ερωτεύεται μια σταρ του ομώνυμου καμπάρε του Παρισιού.Παίζουν Νικόλ Κίντμαν,Γιούαν ΜακΓκρέγκορ

αυτή η χρονιά μπορεί και να σχολιαστεί συνολικά γιατί αν εξαιρέσει κανείς την ταινία που πήρε το Όσκαρ η οποία είναι πραγματικά σπουδαία, το Μουλέν Ρούζ το βαρέθηκα μέχρι αηδίας, ο Άρχοντας των δαχτυλιδιών αξιόλογος αλλά ξέροντας ότι ακολουθούν άλλες 2 δεν περίμενα να το πάρει τόσο νωρίς και τις άλλες δύο ούτε καν τις θυμάμαι, ούτε κι έχω ακούσει κάτι γι'αυτές.


Παράθεση :
2002 - 75η Απονομή

Μια λέξη περιγράφει εκείνη την χρονιά.ΓΙΑΤΙ;Πραγματικά,ίσως είναι η καλύτερη 5αδα στην ιστορία των Όσκαρ και όμως κερδίζει ο χειρότερος.Από τα άγραφα...


Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Σικάγο)

Κακή ταινία δεν την λες.Το αντίθετο.Εγώ που μισώ τα μιούζικαλ την είδα άνετα και μάλιστα μου άρεσε πιο πολύ απο το Moulin Rouge.Καλύτερη ταινία της χρονιάς όμως δεν ήταν.Για την ακρίβεια ήταν η χειρότερη της 5αδας.Η ιστορία διαδραματίζεται στο Σικάγο των 1920s και της ποτοαπαγόρευσης,όπου 2 γυναίκες (η μια διάσημη performer,η άλλη ακόμα άσημη) η Velma Kelly και η Roxie Hart μπαίνουν φυλακή (σε διαφορετικές χρονικές στιγμές) για δολοφονίες.Και οι 2 θα προσπαθήσουν να διεκδικήσουν της αθωώτητα τους προσλαμβάνοντας έναν δικηγόρο που δεν έχει χάσει ποτέ του υπόθεση.Πριν γίνει ταινία,το Σικάγο είχε ανεβεί στο Broadway.


Οι "Χαμένοι"


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Οι Συμμορίες της Νέας Υόρκης)

Πάρα πολύ καλή ταινία αν και σε πολλά σημεία λίγο βίαιη.Βλέπουμε τις μάχες μεταξύ των 5 μεγάλων Συμμοριών της Νεας Υόρκης.Ουσιαστικά όμως το στόρι έχει να κάνει με την εκδίκηση που θέλει να πάρει ο Amsterdam Valon (ο Ντι Κάπριο στην απαρχή της ωρίμανσης του) από τον δολοφόνο του πατέρα του (Daniel Dey Lewis) ο οποίος είναι αρχηγός των Ιρλανδών

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ( Οι Ώρες)

Βασισμένη σε βιβλίο του Michael Cunnigham.Η υπόθεση έχει να κάνει με 3 γυναίκες,διαφορετικών γεναιών, οι οποίες έχουν σαν σημείο αναφοράς το βιβλίο Mrs Dalloway τις Virginia Woοlf (μια από τις πρωταγωνίστριες την υποδύεται μάλιστα).Καθόλη την διάρκεια της ταινίας βλέπουμε εναλλακτικά τις ιστόριες τους.Πάρα πολύ καλη ταινία με εξαιρετικό καστ και πολυ διάσημο score (Phillip Glass).MUST SEE

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Άρχοντας των Δακτυλιδιών:Οι Δύο Πύργοι)

Τριλογίας συνέχεια.Ο Πίτερ Τζάκσον ξεπερνάει τον εαυτό του (και θα τον ξεπεράσει και άλλο όπως θα δούμε παρακάτω).Σκηνοθεσία,τοπία της Νεας Ζηλανδίας,Κινηματογραφία,φωτογραφία,Soundtrack.Όλα τέλεια.Προσωπικά είναι η αγαπημένη μου ταινία απο τις 3.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Πιανίστας)

Κατα την γνώμη μου,η καλύτερη ταινία της χρονίας μακράν και μια από τις καλύτερες που είδα ποτέ.Δεν γίνεται να μην πάρει το βραβείο.Απλά δεν γίνεται.Ίσως η μεγαλύτερη αδικία που έκανε ποτέ η Ακαδημία.Ένας συγκλονιστικός Andrien Brody (ο νεότερος ηθοποιός που πήρε Όσκαρ πρώτου ανδρικού) υποδύεται έναν εβραιοπολώνο ταλαντούχο πιανίστα,κατά την διάρκεια του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου,και βλέπουμε τον αγώνα επιβίωσης
που δίνει.Απίστευτο soundrack η ταινία

Αρνούμαι να σχολιάσω μία χρονιά που είχε 3 πραγματικά πολύ καλές ταινίες (Πιανίστας, Ώρες, Συμμορίες της Νέας Υόρκης) και πήρε Όσκαρ ένα απλά συμπαθές μιούζικαλ. καλύτερο από το Μουλέν Ρουζ αλλά Όσκαρ???

2003 - 76η Απονομή

Κανείς δεν περίμενε οτι θα ξαναβλέπαμε απονομή μετά τον Τιτανικό όπου οι συντελεστές δεν θα προλαβαίνουν να κάτσουν στις θέσεις τους μετά από την κάθε βράβευση.Το φαινόμενο Πίτερ Τζάκσον...


Παράθεση :
Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Άρχοντας των Δαχτυλιδιών: Η Επιστροφή του Βασιλιά)

Θα είμαι πολύ υποκειμενική.Η Τριλογία στο σύνολο της (γιατί μόνο έτσι την βλέπω) είναι οτι καλύτερο είδα ποτέ.Είναι κάτι παραπάνω από μια ταινία για αυτούς που έχουν μπεί στον μαγικό κόσμο του J.R Tolkien.Και μάλλον εκεί έχει μπει και ένας πολύ μεγάλος σκηνοθέτης που έβγαλε το Χόλιγουντ.Ο σπουδαίος Πίτερ Τζάκσον.Αν ζούσε ο Τολκιν,θα ένιωθε τον Τζακσον μέσα στο μυαλό του.Η Τριλογία πραγματικά έχει σκηνές που σου πετάγονται τα μάτια έξω.Δεν πιστεύεις οτι υπάρχει άνθρωπος που τα σκέφτηκε αυτά και γεννήθηκε αργότερα κάποιος άλλος που τους έδωσε υπόσταση.Για αυτούς που πιστεύουν οτι είναι απλά σπαθιά,μάχες,εντυπωσικά πλάνα κτλ απλά δείτε πίσω από τις λέξεις.Ο Τολκιν δεν γράφει τυχαία πράγματα.11 Όσκαρ και ΛΙΓΑ ΗΤΑΝ


Οι "Χαμένοι"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Χαμένοι στη Μετάφραση)

Δεν το έχω δει.Το μόνο που ξέρω είναι οτι σκηνοθετεί η κόρη του Κόπολα (Η τριλογία του Νονού)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Στα Πέρατα του Κόσμου)

Η αλήθεια είναι οτι το είχα δει πριν χρόνια και το θυμάμαι αμυδρά.Καλή ταινία ήταν αλλά ένιωσα έκπληξη που την είδα υποψήφια.Και αυτό γιατί δεν θυμάμαι να μου έμεινε κάτι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Μυστικό Ποτάμι)

Αυτό μάλιστα.Άξιος αντίπαλος του Άρχοντα.Από τις αγαπημένες μου ταινίες.3 φίλοι που δέθηκαν από το σκοτεινό κοινό τους παρελθόν ξανασυναντιούνται όταν η κόρη ενός από τους 3 δολοφονείται.Ο Sean Penn ΚΕΝΤΑΕΙ.Επίσης,αγαπάμε Ν.Υόρκη....Την ταινία πρέπει να την δείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Σκηνοθετεί ο Κλιντ Ίστγουντ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Το μεγάλο Φαβορί)

Επίσης δεν το έχω δει.Γενικά,όσο περνάει ο καιρός συνειδητοποιώ οτι βλέπω όλο και λιγότερες ταινίες.Αυτά παθαίνεις όταν μπαίνουν οι σειρές στην ζωή σου

Νομίζω ότι μέσα από την 3η ταινία της τριλογίας βραβευτηκε συνολικά ο άρχοντας των δαχτυλιδιών ως ένα από τα σπουδαιότερα κινημοτογραφικά επιτεύγματα όλων των εποχών. Το Χαμένοι στη μετάφραση θα το έλεγα μια βαρετή ταινία που το όνομα Κόπολα της έδωσε υπόσταση, το στα πέρατα του κόσμου αδιάφορη ταινία, το μεγάλο φαβορί ούτε καν το ξέρω. Και έρχομαι στην καλύτερη ταινία της χρονιάς για εμένα το Σκοτεινό ποτάμι. Ο Σον Πεν σε μια από τις κορυφαίες ερμηνείες της καριέρας του.

2004 - 77η Απονομή

Η χρονιά που πήραμε το Euro (άσχετο,αλλά αφου το πήραμε να μην το πωWink.Καλή χρονιά,αν και δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη


Παράθεση :
Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο με συμμάδεψε αυτή η ταινία.Η πρώτη και η τελευταία φορά που έκλαιγα με αναφυλητά για μια ταινία.Ακόμα και τώρα, 8 χρόνια μέτα, νιώθω ένα ψυχοπλάκωμα μόλις ακούω τον τίτλο της.Εννοείται πως δεν την ξαναείδα ποτέ.Κλιντ Ιστγουντ,Μόργκαν Φρίμαν και Χίλαρι Σουάνκ σε συγκλονιστικές ερμηνείες που μου δημιούργησαν τραύμα.Δείτε την μαζί με χαρτομάντιλα.Σας το λέει μια αναίσθητη που δεν κλαίει ποτέ.


Οι "Χαμένοι"


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Ιπτάμενος Κροίσος)

Ο Λεο αλλάζει.Και αλλάζει ολοκληρωτικά.Βλέπωντας τις ταινίες που έχει κάνει την δεκαετία του 2000 νομίζεις οτι είναι άλλος άνθρωπος.Η ταινία είναι βιογραφία του Howard Hughes,ενός εκκεντρικού εφευρέτη που στο τέλος βρέθηκε να σκηνοθετεί ταινίες του Χόλιγουντ.Παράλληλα,σχεδίαζε και δοκίμαζε αεροσκάφη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ψάχνοντας την Χώρα του Ποτέ)

Επίσης βιογραφία.Η ιστορία του Sir James Matthew Barrie (J.Depp) καθώς έψαχνε έμπνευση για να γράψει αργότερα τον Πίτερ Παν.Παίζει και η Kate Winslet.Ωραία ταινία.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Πλαγίως)

Δεν το έχω δει....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μια ακόμη βιογραφία εκείνης της χρονιάς.Η αληθινή ιστορία του Ray Charles ,του διάσημου Αφροαμερικανού πιανίστα

Επίσης μια μέτρια χρονιά, το million dollar baby όντως άξιζε το Όσκαρ, το δάκρυ κορόμηλο οι υπόλοιπες από απλά καλές ως μέτριες. Όντως στον ιπτάμενο κροίσο φαίνεται ότι ο Ντι κάπριο αρχίζει να μεταμορφώνεται σε έναν ηθοποιό ουσίας η ταινία εμένα δεν με κέρδισε όμως, κάτι της έλειπε. Το Ψάχνοντας τη χώρα του ποτέ ένα ωραίο παραμύθι όχι όμως και για Όσκαρ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΔευ Φεβ 27, 2012 2:55 am

οσκαρ βραδια σημερα καλη επιτυχια σε ολους....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΔευ Φεβ 27, 2012 3:26 am

εγω παντως να πω πως ποτε δεν συμπαθησα αυτον τον θεσμο...και γενικα δεν μου λεει και τιποτα...μερικες ταινιες σαφεστατα αξιζουν τον τιτλο αλλα πολλες φορες τα αγαλματακια μοιραζονται απλα για να μοιραστουν...για να μην αναφερθω κλασσικα στα στημενα κτλ κτλ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΔευ Φεβ 27, 2012 3:27 am

καλα εννοειται,αλλα μονο και μονο για το κους κουσακι και για να σαχλαμαρισεις καλο ειναι....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
felia
Γριά κακατούα
felia


Αριθμός μηνυμάτων : 34557
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Viva la Pluto!

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 7 EmptyΔευ Φεβ 27, 2012 3:31 am

αυτο και πιο πολυ για τα κακογουστα ντυσιματα στο χαλακι Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφιέρωμα στα Όσκαρ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 7 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Όσκαρ 2012
» Από το αφιέρωμα του moviecity στα ιδιωτικά κανάλια!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: