Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Αφιέρωμα στα Όσκαρ

Πήγαινε κάτω 
+6
Silv
katroulina
mkostas
MariaS
filareti
Eleni7
10 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
filareti
Ύαινα
filareti


Αριθμός μηνυμάτων : 5233
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010
Τόπος : αλλού

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 8:52 pm

Ναι...εχω δει το Four rooms οπου σκηνοθετουσε τη μια απο τις ιστοριες και ειδα και ενα απο τα Kill Bill.Δεν τρελαθηκα.Ισως καποια απο τις παλιοτερες δουλειες του να μου αρεσει περισσοτερο,αλλα οι μεγαλες προσδοκιες που ειχα με οσα ακουσα δεν εκπληρωθηκαν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 9:00 pm

filareti έγραψε:
Ναι...εχω δει το Four rooms οπου σκηνοθετουσε τη μια απο τις ιστοριες και ειδα και ενα απο τα Kill Bill.Δεν τρελαθηκα.Ισως καποια απο τις παλιοτερες δουλειες του να μου αρεσει περισσοτερο,αλλα οι μεγαλες προσδοκιες που ειχα με οσα ακουσα δεν εκπληρωθηκαν.
Δεν έχω δει κανένα από τα δύο. Βασικά το four rooms δεν το ήξερα καν και το Kill Bill δεν είναι καθόλου του στυλ μου. Ξέρω πολλούς που το λατρεύουν, απλά εμένα δεν μου βγαίνει καθόλου να το δω.
Να δεις Pulp Fiction, Reservoir Dogs και Inglourious Basterds. Αυτές ξεχωρίζω εγώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης
Eleni7


Αριθμός μηνυμάτων : 43347
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Ιωάννινα

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 10:15 pm

Χαιρομαι πολυ που σας αρεσε το αφιερωμα μου.Και ερχονται και αλλα.Μεχρι το 2011 εχουμε πολλες χρονιες να προσπερασουμε


Κατερινα και Σιλβ μην ανυσηχειτε.Σχολιαστε οπως και οποτε θελετε.Αφου ο Κωστας εφτιαξε ειδικο τοπικ δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Δεν εκανα το αφιερωμα για σχολια.Το εκανα για να ψαξουμε λιγο το θεμα "ταινιες και οσκαρ".Ειναι μερικα αριστουργηματα που δεν τα εχουμε καν ακουσει,οχι να τα δουμε κιολας.Και εγω εμαθα παρα πολλα ψαχνοντας.

Φιλαρετη,κραταω το σχολιο σου για Τα απομειναρια μιας μερας.Δεν το εχω δει και θα το επιχειρησω.Το προβλημα μου,οπως λεω,ειναι αλλου.Θα το δω αμεσα παντως

Για το Φορεστ Γκαμπ θα συμφωνησω.Καλη ταινια ειναι αλλα και εγω την ψιλοβαρεθηκα.Εκεινη την χρονια αλλος επρεπε να ηταν νικητης

Επισης κραταω το σχολιο σου αλλα και της Μαριας για το Αρωμα Γυναικας.Λατρευω τον Αλ Πατσινο

Οταν δεις την Τελευταια Εξοδο,θα την βαλεις στην κορυφη της λιστας με τις καλυτερες ταινιες που ειδες ποτε

Τερψη,θα συμφωνησω για το Ghost.Μπορει βεβαια εκεινη την εποχη να θεωρουταν πρωτοτυπο (και ηταν) αλλα ουτε εγω τρελαθηκα.

Για τον Νονο που το αναφερει και η Φιλ,ειναι περιεργη τριλογια.Ξερω πολλα ατομα που δεν τους αρεσε.Εγω τρελαθηκα.Ειδικα αυτα του 1972 (παιζει ο Μαρλον Μπραντο) και του 1974 ειναι κορυφαιου επιπεδου ταινιες

Επισης,βαλε νο1 στα must see την Λιστα του Σιντλερ.Δεν σου λεω κατι παραπανω.

Για τον Φυγα,οντως δεν ειναι ταινια για Οσκαρ.Και οπως σωστα λες ουτε ο Tommy Lee Jones εκανε κατι το τρομερο για να ειναι νικητης.Δεν θυμαμαι ποιος αλλος ηταν μαζι του εκεινη την χρονια για να δουμε αν παιχτηκε αδικια*

Επισης το Εις το Όνομα του Πατρός πρεπει να το δεις.Ειδικα να εχεις κολλημα με τον DDL οπως εγω.Απο τις καλυτερες στιγμες του

Το Πιανο ειμαι σιγουρη οτι θα σου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Η Πακουιν ειναι οντως εξαιρετικη.Και εδω που τα λεμε,και στο True Blood μπορει να ειναι τσιτσιδη,αλλα υποκριτικα ειναι μακραν η καλυτερη του καστ

Συμφωνω με το Φορεστ Γκαμπ,οπως ειπα και πιο πανω δεν αξιζε το Οσκαρ εκεινη την χρονια και ποτε δεν καταλαβα αυτην την παρανοια για την ταινια.Οτι αξιζε ηταν ο Χανκς


*Τελικα ειδα ποιος ηταν υποψηφιος με τον Tommy Lee Jones.Ηταν ο Ralph Fiennes για την Λιστα του Σιντλερ.ΕΓΚΛΗΜΑ η επιλογη.ΕΓΚΛΗΜΑ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 10:24 pm

Eleni7 έγραψε:
Για τον Νονο που το αναφερει και η Φιλ,ειναι περιεργη τριλογια.Ξερω πολλα ατομα που δεν τους αρεσε.Εγω τρελαθηκα.Ειδικα αυτα του 1972 (παιζει ο Μαρλον Μπραντο) και του 1974 ειναι κορυφαιου επιπεδου ταινιες
Εγώ θα ανήκω στην κατηγορία αυτών που τους αρέσει η τριλογία πιστεύω, απλά δεν έχω μπεί ακόμη στην διαδικασία να το δω. Άρεσε πολύ στον αδελφό μου και συνήθως ταυτιζόμαστε.

Eleni7 έγραψε:
Επισης,βαλε νο1 στα must see την Λιστα του Σιντλερ.Δεν σου λεω κατι παραπανω.
Θέλω όσο τίποτα να το δω

Eleni7 έγραψε:
Για τον Φυγα,οντως δεν ειναι ταινια για Οσκαρ.Και οπως σωστα λες ουτε ο Tommy Lee Jones εκανε κατι το τρομερο για να ειναι υποψηφιος.Δεν θυμαμαι ποιος αλλος ηταν μαζι του εκεινη την χρονια για να δουμε αν παιχτηκε αδικια
Οι άλλοι υποψήφιοι ήταν:
Leonardo DiCaprio για το What's eating Gilbert Grape
Ralph Fiennes για το Schindler's List
John Malkovich για το In the Line of Fire
Pete Postlethwaite για το In the Name of the Father

Δεν έχω δει κανένα. Το What's Eating Gilbert Grape, το Schindler's List και το In the Name of the Father τα έχω στο πλάνο μου, αλλά δεν έχω δει ερμηνεία για να ξέρω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης
Eleni7


Αριθμός μηνυμάτων : 43347
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Ιωάννινα

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 10:38 pm

Τους αλλους 3 υποψηφιους δεν τους ειχα δει στους ρολους τους.Αλλα σε σχεση με τον Ραλφ,ειναι εγκλημα που το πηρε ο Τζοουνς

Στο What's eating Gilbert Grape που ηταν υποψηφιος ο Leo,παιζει και ο Ντεπ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 10:42 pm

Eleni7 έγραψε:
Τους αλλους 3 υποψηφιους δεν τους ειχα δει στους ρολους τους.Αλλα σε σχεση με τον Ραλφ,ειναι εγκλημα που το πηρε ο Τζοουνς

Στο What's eating Gilbert Grape που ηταν υποψηφιος ο Leo,παιζει και ο Ντεπ
Το πιστεύω πως ο Fiennes θα ήταν καλύτερος, όπως και ο Di Caprio, αν και μικρός τότε. Το ξέρω ότι παίζει με τον Depp την έχω κατεβάσει καιρό κι αυτή. Πότε θα τις δω όλες να δούμε No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melania




Αριθμός μηνυμάτων : 393
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 10:44 pm

Αφιέρωμα στις χρονιές 1990-1994

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


1990 - 63η απονομή

Πάρα πολύ καλη χρονιά με ταινίες που έχουν μείνει στην μνήμη του κοινού ακόμα και σήμερα

Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.](Χορεύοντας με τους Λύκους)

Γουέστερν,απο τα δύο αρκέτα επιτυχημένα που έβγαλε το Χόλιγουντ την συγκεκριμένη δεκαετία (μάζι με το Unforgiven που θα δούμε παρακάτω).Βασισμένο στο όμοτιτλο βιβλίο του Michael Blake,ακολούθει την ιστορία του Λοχαγού John J. Dunbar κατά την διάρκεια και το πέρας του Αμερικανικού Εμφυλίου και τους δεσμούς που δημιούργησε με μια φύλη Ινδιάνων.Ο Κέβιν Κόστνερ σκηνοθετεί και πρωταγωνιστεί σε ταίνια που πλέον θεωρείται κλασσικί.Στα υπέρ,σίγουρα μπορούμε να προσθέσουμε την φόβερη σκηνοθεσία του Κόστνερ (πήρε Όσκαρ),το πολύ καλο soundtrack (όπου απέσπασε Όσκαρ) και ασφαλώς τις ερμηνείες που χάρισαν στην ταινία 3 υποψηφιότητες (πρώτου ανδρικού,β' ανδρικού,β' γυναικείου).Η ταινία είχε 22 εκατομμύρια δολάρια μπάτζετ και έβγαλε 440(!)

θυμάμαι μου άρεσε όταν την είχα δει, προ αμνημονεύτων, αλλά μάλλον όχι τόσο ώστε να τη θυμάμαι καθαρά σήμερα. Μάλλον φταίει ότι είναι γουέστερν?


Παράθεση :
Οι "χαμένοι"

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ξυπνήματα)

Ρόμπερτ Ντε Νίρο και Ρόμπιν Ουίλιαμς σε υψηλού επιπέδου ερμηνείες.Η υπόθεση της ταινίας έχει να κάνει με την ζωή ενός ασθενούς (Ντε Νίρο), που ήταν σε κώμα από τα εφηβικά του χρόνια και "ξύπνησε" πολλές δεκαετίες αργότερα,χάρις τις προσπάθειες του ιατρού Malcolm Sayer (Ρ.Ουίλιαμς).Τονίζεται η αντίδραση της μητέρας του,ένας διαφορετικός κόσμοςπου υπάρχει πλέον γυρω του και πρέπει να προσαρμοστεί αλλά και η σχέση με τον άνθρωπο που τον "ανέστησε"

απλά ταινιάρα, με δύο μεγάλους ηθοποιούς να δίνουν ρεσιτάλ.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Αόρατος Εραστής)

Ακολουθεί την ζωή ενός ζευγαριού,του Σαμ (ο μεγαλος Patrick Swayze στον ρόλο) και της Μόλι (Demy Moore).Ο Σαμ δουλεύει σε ένα γραφείο στην Ν.Υόρκη και θα ανακαλύψει ορισμένες παρατυπίες σε κάποια έγγραφα.Λίγες ημέρες αργότερα, το ζευγάρι θα πέσει θύμα ληστείας κατά την διάρκεια της οποίας ο Σαμ δολοφονείται.Ωστώσο,η ψυχή του θα μείνει σε κάποιο ενδιάμεσο στάδιο όπου και θα ανακαλύψει οτι η δολοφονία του δεν ήταν τυχαία.Χωρίς να είναι ορατός απο κανέναν,πλην ενός μέντιουμ (στον ρόλο που της χάρισε Όσκαρ η Whoopi Goldberg),θα προσπαθήσει να προειδοποιήσει την Μόλιγια τους κινδύνους που έχει να αντιμετωπίσει

μόνο και μόνο για τον Πάτρικ στον οποίο έχω μια αδυναμία γιατί κατά τα άλλα παραήταν μελό για τα γούστα μου.


Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ο Νονός 3)

Το τελευταίο μέρος της κλασσικής και διάσημης τριλογίας του Φράνσις Φόρντ Κόπολα (άρχικα η τριλογία είχε προταθεί στον Γαβρά για να την σκηνοθετήσει).Αντικειμενικά η ταινία ήταν η χειρότερη σε σχέση με τα αριστουργήματα του 1972 και 1974,χώρις αυτό να σημαίνει πως δεν είναι πάρα πολύ καλή.Με έναν Αλ Πατσίνο στα καλύτερα του,να ολοκληρώνει την ιστορία του Don Michael Corleone

το ομολογώ το 3 δεν το έχω δει ακόμα...


Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Τα καλά παιδιά)

Σκηνοθετημένο απο τον Σκορτσέζε με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Ντε Νίρο.Ταινία που ακολουθεί 3 γκάνγκστερς στην προσπάθεια τους να ανέβουν στην "ιεραρχία" αλλά και την αναμενόμενη κάθοδο που ακολούθησε

δεν την έχω δει, θα την βάλω στα προσεχώς!

1991 - 64η απονομή

Χρονιά με κραυγαλέο φαβορί που επαλήθευσε τις προβλέψεις (στα Όσκαρ τείνει να γίνει θεσμός ο καταποντισμός των φαβορί).Την Σιωπή Των Αμνών συνόδευσαν στην απονομή μια εκπληκτική ταινία κινουμένων σχεδίων που έκλεψε τις εντυπώσεις και ενα πολιτικό δράμα ,κατηγορία που τότε ήταν σπάνιο να είναι υποψήφια (τώρα είναι must να ύπαρχει έστω και μια υποψηφιότητα)

Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Η Σιωπή των Αμνών)

Ότι και να πούμε είναι λίγο.Ταινία-σταθμός στην ιστορία του σινεμά.Δεν υπάρχει άνθρωπος στον πλανήτη που να μην έχει ακούσει έστω τον τίτλο της ή να μην έχει δει την κλασσική εικόνα του τεράστιου Άντονι Χόπκινς (βραβεύτηκε με Όσκαρ ως Χάνιμπαλ Λέκτερ) με την γνωστή μάσκα.Τρομερή και η ερμηνεία της επίσης βραβευμένης εκείνη την χρονιά Τζόντι Φόστερ.Όποιος δεν έχει δει την ταίνια ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να την παρακολουθήσει ΑΜΕΣΑ

τι να πει κανείς για τον Χόπκινς σε αυτή την ταινία, θα συμφωνήσω με την Ελένη όποιος δεν την έχει δει ας την δει και δεν θα χασει.


Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Η Πεντάμορφη και το Τέρας)

Και όμως,υπήρχε ταινία κινουμένων σχεδίων που προτάθηκε για Όσκαρ πριν από το Up και το Toy Story 3.Η Disney στα καλύτερα της.Φανταστική ταινία,με την πλάκα της (κηροπήγιο για πάντα!),με συναίσθημα και εξαιρετική μουσική.Που είναι η παλιά Disney;

δεν έχω κάτσει να τη δω ολόκληρη, όλο κάτι γίνεται και την αφήνω στη μέση, όσο έχω δει πάντως enamor

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επίσης γκανγκστερικό,απο τα πολλά εκείνων των χρόνων.Για παραπάνω,δεν έχω ιδέα γιατί δεν την έχω καν ακουστά την ταινία

αν είναι αυτή με τον Γουόρεν Μπίτι, μεγάλη μαλακία.

Παράθεση :


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Θέμα που πονάει ακόμα και τώρα τους Αμερικανούς.Ο Όλιβερ Στόουν εξετάζει από την δική του οπτική την δολοφονία του κορυφαίου προέδρου στην ιστορία των ΗΠΑ.Πρωταγωνιστής ο Κέβιν Κόστνερ στο ρόλο ενός ντεντέκτιβ που δεν πείθεται απο τα λεγόμενα Κυβέρνησης και FBI και προσπαθεί να ξετυλίξει μόνος του το κουβάρι.Πάρα πολυ καλή ταινία,ειδικά για όποιον έχει ασχοληθεί με αυτό το φλέγον ζήτημα

γενικά μου αρέσουν οι πολιτικές ταινίες και αυτή είναι μία από τις καλύτερες του είδους.


Παράθεση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.](Ο Πρίγκηπας της Παλίρροιας)

Έπισης δεν έχω καμία άποψη για την ταινία

Νομίζω Τζεφ Μπρίτζες-Μπάρμπαρα Στρέιζαντ? Κάτι μου λέει ότι την έχω δει παλιά και είναι λίγο συγκινητική μελούρα, αυτή είναι ψυχολόγος και αυτός ασθενής της και ερωτεύονται.


1992 - 65η απονομή

Απο την συγκεκριμένη χρονιά για να πω την αλήθεια δεν μου έχει μείνει τίποτα.1-2 ταινίες έχω δει και τις θυμάμαι αμυδρά.Μάλλον όχι και τόσο παραγωγικό έτος

Ο Νικητής

Παράθεση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Οι Ασυγχώρητοι)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το έταιρο νικητήριο Γουέστερν της 10ετίας.Σκηνοθετεί(πήρε Όσκαρ) και πρωταγωνιστεί ο σπουδαίος στο είδος Κλίντ Ίστγουντ.Επείδη δεν είμαι φαν του είδους,δεν έχω δώσει ευκαιρία στην ταινία.Οι μόνες ταινίες Γουέστερν που έχω δει είναι το Χορεύοντας με τους Λύκους και το Θα Χυθεί Αίμα.

Γουέστερν και δεν το έχω δει.


Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Το Παιχνίδι των Λυγμών )

Την ταινία την έχω δει αλλά δεν θυμάμαι και πολλά.Έχει να κάνει με την απαγωγή ένος Βρετανού απο την επαναστατική οργάνωση IRA με σκοπό να χρησιμοποιηθεί ως αντάλλαγμα για την απελευθέρωση ενός φυλακισμένου μέλους της οργάνωσης.Μια φιλική σχέση δημιουργείται μεταξύ του θύματος και ενός από τους απαγωγείς.Ωστώσο, τα πράγματα θα πάνε πολύ άσχημα για τους Ιρλανδούς και η ταινία ακολουθεί την ζωή του μοναδικού επιζήσαντα από το όλο εγχείρημα, επαναστάτη.Εξαιρετική ταινία με φοβερό φινάλε

δεν τη θυμάμαι καθόλου, έπαιζε ο Φορεστ Γουιτακερ?

Παράθεση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Ζήτημα Τιμής )

Καλούτσικη ταινία.Είναι δικαστικό δραμα και η υπόθεση του έχει να κάνει με την δίκη 2 πεζοναυτών που κατηγορούνται για τον φόνο ενός συναδέλφου τους.Τζακ Νίκολσον,Τομ Κρούζ και Ντέμι Μουρ στους πρωταγωνιστικούς ρόλους

είναι λίγο αμερικανιά, αλλά ο ανεπανάληπτος Νίκολσον σε αποζημιώνει.

Παράθεση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Επιστροφή στο Χάουαρντς Εντ)

Βρετανικό,Εποχής,Άντονι Χόπκινς,Ελενα Μπόναμ Κάρτερ.Γιάτι δεν το έχω δει αυτό?

δεν θα σου πω τίποτε άλλο απλά να το δεις, γι'αυτή την ταινία πρέπει να είχε πάρει η Έμα Τόμσον Όσκαρ Α γυναικείου ρόλου.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Άρωμα Γυναίκας)

Επίσης δεν το έχω δει

Αλ Πατσίνο στα καλύτερά του, έχω να τη δω χρόνια θα την ξαναδώ σύντομα τώρα που τη θυμήθηκα.


1993 - 66η απονομή

Μόνο και μόνο τον νικητή να δούμε,μιλάμε για ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ χρονιά.Πάρα πολυ καλές όμως και οι συνυποψήφιες ταινίες


Ο Νικητής

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Η Λίστα του Σίντλερ)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

ΤΑΙΝΙΑΡΑ.Αριστούργημα από τον Στίβεν Σπίλμπεργκ.Πραγματικά,δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.Απλά,όσοι δεν το έχετε δει ΔΕΙΤΕ ΤΟ.Φοβερό καστ,σκηνοθεσία,μουσική,σενάριο.Η ταινία τα έχει ΟΛΑ.Απέσπασε 7 Όσκαρ

είχα πάθει άρνηση να τη δω τότε και τελικά δεν την είδα ποτέ....


Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.](Ο Φυγάς)

Θρίλερ και μάλιστα χιλιοπαιγμένο στην ελληνική τηλεόραση.Είναι καλή ταινία.Η υπόθεση έχει να κάνει με τον Richard Kimble (Χάρισον Φόρντ) που κατηγορείται άδικα για την δολοφονία της γυναίκας του.Η αστυνομία με επικεφαλή τον Samuel Gerard (Tommy Lee Jones) τον κυνηγάει μανιασμένα την ώρα που ο ίδιος προσπαθεί ταυτόχρονα να βρει τον δολοφόνο (η σκηνή διαφυγής στον καταράκτη είναι πλέον classic)

καλή ταινία αλλά όχι και υποψήφια για Όσκαρ!

Παράθεση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Εις το Όνομα του Πατρός)

O IRA είναι της μόδας μιας και ταινία παρόμοιου περιεχομένου κερδίζει για δεύτερη στην σειρά χρονιά υποψηφιότητα.Ο Gerry Conlon (φοβέρη ερμηνεία του Daniel Dey Lewis) κατηγορείται άδικα για τρομοκρατική επίθεση εναντίων Βρετανών.Οι αρχές τον εξαναγκάζουν σε παράνομη ομολογία και συλλαμβάνουν και τον πατέρα του.Βασισμένο σε αληθινή ιστορία.Πρέπει να το δείτε.Η ερμηνεία του DDL είναι πραγματική αποθέωση

τι να πει κανείς γι'αυτή τη ταινία, αν και δεν έχω δει τη Λίστα του Σίντλερ πάντα πίστευα ότι είναι αδιανόητο μια τέτοια ταινία να μην έχει πάρει Όσκαρ.

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Μαθήματα Πιάνου)

Επίσης ταινιάρα.Μια κωφάλαλη που παίζει φανταστικό πιάνο πηγαίνει μαζί με την νεαρή κόρη της,που τη βοηθάει σημαντικά στην επικοινωνία, στην Ν.Ζηλανδία για να παντρευτεί με προξενιό.Εκεί θα γνωρίσει τον έρωτα στο πρόσωπο ενός άλλου άνδρα,γεγονός που θα φέρει εξελίξεις.Ευχάριστη έκπληξη της ταινίας η "μικρή" Άννα Πάκουιν του True Blood που θα βραβευτεί με 'Οσκαρ β' γυναικείου για την ερμηνεία της.Από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.Αν δεν σας αρκούν τα παραπάνω για να την δείτε,σας λέω απλά ενα όνομα.Michael Nyman [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

το τι κλάμμα είχα ρίξει δεν περιγράφεται!

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Τα Απομεινάρια Μιας Μέρας)

Ομολογώ οτι δεν το έχω δει και κάτι μου λέει οτι κάνω μεγάλη βλακεία αλλά με πιάνει το σύνδρομο του Χιθ Λέτζερ.Η συγκεκριμένη ταινία είναι απο τις τελευταίες που βλέπουμε τον Κρίστοφερ Ριβ υγιή και όσο να πεις σε πιάνει ένας κόμπος στο στήθος βλέποντας τον

Πάλι Χόπκινς και Έμα Τόμσον σε μια ταινία που αξίζει τον κόπο να τη δεί κανείς.



1994 - 67η απονομή

Μια από τις μεγαλύτερες αδικίες έγινε γεγονός εκείνη την χρονιά.Κατά την γνώμη μου,κέρδισε η ΤΡΙΤΗ καλύτερη ταινία



Ο Νικητής

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σαν ταινία δεν είναι καθόλου κακή.Πολύ καλή η ερμηνεία του Τομ Χανκς στον ρόλο του Forrest.Είναι γλυκία,αθώα,έχει συναίσθημα.Έχει βέβαια τις αμερικανίες του (αθάνατο Χόλιγουντ),αλλά σε ΚΑΜΙΑ των περιπτώσεων δεν ήταν η καλύτερη ταινία της χρονιάς.ΣΕ ΚΑΜΙΑ

πειράζει που δεν τρελάθηκα? Ειδικά όταν την ίδια χρονιά προβλήθηκε η Τελευταία Έξοδος, η οποία δεν είναι μόνο μία από τις καλύτερες εκείνες της χρονιάς αλλά όλων των εποχών.


Οι "Χαμένοι"

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ταραντίνο και Ούμα Θέρμαν.Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο.Όσοι το έχουν δει ξέρουν.Οι υπόλοιποι τρέξτε σε dvdαδικο ή σε torrentαδικο (οσο προλαβαίνετε, το SOPA τους μέσα).Προσωπικά,αυτήν την ταινία θα έχρηζα πρώτη.(Σημείωση:Το soundtrack απλά δεν υπάρχει)

ας το έπαιρνε έστω το Pulp Fiction, ο Τραβόλτα αγνώριστος δε σε αυτή την ταινία ναι μπορεί και να παίξει!

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Τέσσερις Γάμοι και μια Κηδεία)

Περίεργη επιλογή γιατι συνήθως οι καθαρόαιμες ρομαντικές κωμωδίες είναι εκτός υποψηφιοτήτων.Καλή είναι δεν λέω,αλλά αν δεις και τους άλλους της λίστας παθαίνεις πολιτισμικό σοκ.Σκηνοθέτης ο καταστροφέας του καλύτερου βιβλίου Χάρι Πότερ.Αυτού του Κύπελλου της Φωτιάς

ευχάριστη, συμπαθητική, με χιούμορ, αλλά και η υποψηφιότητα πολύ της ήταν.

Παράθεση :

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δεν το έχω δει αλλά αυτός ο πούστης ο Ralph Fiennes έχει παίξει ΠΑΝΤΟΥ;

δεν την έχω δει, ούτε καν τη θυμάμαι σαν τίτλο

Παράθεση :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Τελευταία Έξοδος Ρίτα Χέϊγουόρθ)

Η ταινία έκανε τραγική εισπρακτική πορεία στην Αμερική,πράγμα που σε κάνει να αναρωτιέσαι αν οι Αμερικάνοι έχουν ΣΚΑΤΑ στο κεφάλι τους.Επικη ταινία,από τις καλύτερες στην ιστορία του σινεμά.Βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Στίβεν Κινγκ.Ο Andy Dufresne (Tim Robins) μπαίνει στην φυλακή για την δολοφονία της γυναίκας του και του εραστή της.Εκεί θα δημιουργήσει φιλική σχέση με έναν συγκρατούμενο του (Μόργκαν Φρίμαν) και μαζί θα περάσουν τις κακουχίες της φυλακής.Όταν μιλάω για κακουχίες το εννοώ με την πραγματική έννοια του όρου.Η σκληρή πλευρά των φυλακών,πλευρά που λίγες φορές βλέπουμε τόσο πειστικά από μια ταινία.Όπως όμως λέει και ο τίτλος,στο τέλος θα επέλθει η λύτρωση.Στις προτιμήσεις μου,παλεύει στήθος με στήθος με το Pulp Fiction για καλύτερη ταινία της χρονιάς.Και η πλάκα είναι οτι καμία δεν κέρδισε.Τεσπα.MUST SEE

Μιλάμε για μια από τις συγκλονιστικότερες ταινίες, την έχω δει αμετρητες φορές πια! Για εμένα ο μεγάλος χαμένος των Όσκαρ, πραγματι άξιζε μεγαλύτερη αναγνώριση.


Ελένη έκανες φοβερή δουλειά μπράβο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 10:49 pm

Βλέπω πως σε όσες έχουμε δει όλοι, ταυτιζόμαστε. Όταν είχα δει πχ το Forrest Gump και είχα απογοητευτεί νόμιζα πως ήμουν από τις ελάχιστες εξαιρέσεις. Και να που τώρα βρήκα και άλλους Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melania




Αριθμός μηνυμάτων : 393
Ημερομηνία εγγραφής : 12/04/2010

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 10:52 pm

Τέρψη ξέρεις τι μου έβγαζε το Forrest Gump? Ότι μου εκβίαζε το συναίσθημα, πως να το πω ότι πρέπει με το ζόρι να συγκινηθώ. Η τελευταία έξοδος αβίαστα απλά σου μιλούσε στην ψυχή σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Eleni7
Ο Καστλ είναι βοϊδομάτης
Eleni7


Αριθμός μηνυμάτων : 43347
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Ιωάννινα

Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αφιέρωμα στα Όσκαρ   Αφιέρωμα στα Όσκαρ - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 29, 2012 10:55 pm

Σαν το φιναλε του Lost ενα πραγμα.Μουαχαχαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αφιέρωμα στα Όσκαρ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 8Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Όσκαρ 2012
» Από το αφιέρωμα του moviecity στα ιδιωτικά κανάλια!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: