Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΣαβ Ιουλ 10, 2010 11:58 pm

Ποια χώρα θεωρείτε ότι έχει βγάλει τις καλύτερες νουβέλες γενικότερα και ποια θεωρείτε πως βγάζει τις καλύτερες αυτή τη στιγμή;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 2:48 am

Και έβγαζε και βγάζει η Βραζιλία μακράν. Οι άνθρωποι δεν πιάνονται σε επίπεδο παραγωγής, σκηνοθεσίας, πρωτότυπων σεναρίων, πολυπλοκότητας χαρακτήρων. Το Μεξικό έχει πολλούς καλούς ηθοποιούς και δεν είναι ανίκανο να δώσει καλά πράγματα, αλλά ειδικά τελευταία εκεί στην Televisa έχουν κάλο στον εγκέφαλο και η κατρακύλα μοιάζει να μην έχει τελειωμό. Από Κολομβία επίσης έχω δει καλά δείγματα αλλά σαν σύνολο ψηφίζω Βραζιλία. Από Αργεντινή και Βενεζουέλα έχω δει ελάχιστα πράγματα για να μπορώ να κρίνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 5:06 am

Για τις καλύτερες νουβέλες νομίζω πως θέμα σύγκρισης τίθεται μόνο ανάμεσα σε RCN από Κολομβία και Globo από Βραζιλία. Και για να είμαστε ειλικρινείς, είναι τα μοναδικά κανάλια που κάνουν όντως καλές σειρές που όντως δεν είναι σαπουνόπερες.

Εμένα προσωπικά μ'αρέσουν κυρίως οι κολομβιανές γιατί έχουν πιο νεανικό χαρακτήρα, πιο πρωτότυπα concepts, λιγότερους χαρακτήρες και λιγότερα επεισόδια. Για βραζιλιάνικα δεν έχω δυστυχώς 100% προσωπική άποψη, έχω δει λίγα πράγματα, για τα περισσότερα μαθαίνω από κριτικές στο internet. Ομολογώ πάντως ότι ποιοτικά με τις σειρές του prime-time της Βραζιλίας μπορούν να συγκριθούν μόνο το la viuda de la mafia και το todos quieren con marilyn (απ'όσα έχω δει εγώ πάντα). Αν και στο δεύτερο βρίσκω παρόμοια ψιλοαρνητικά στοιχεία με τα βραζιλιάνικα. Δηλαδή αρκετοί χαρακτήρες, αρκετές ιστορίες, αργή εξέλιξη και υπερβολικά μοιρασμένος χρόνος. Γι'αυτό και κατώτερες σειρές όπως το los protegidos και το pura sangre μ'άρεσαν περισσότερο. Απλά επειδή στη Κολομβία παίζονται όλα στο prime time γίνονται περισσότερες καλές σειρές γιατί φτιάχνονται με υψηλότερες προδιαγραφές.

Κάποιες πολύ καλές σειρές είχε βάλει το κρατικό κανάλι το 1990, παρόλο που τότε γενικά έγιναν σειρές πολύ μακριά απ'το γούστο μου. Αναφέρομαι στη Πακίτα, το perro amor και το porque diablos. Η Caracol για μένα κάνει άθλιες με εξαίρεση το sin tetas no hay paraiso που αν το είχε κάνει το RCN θα ήταν κλάσεις ανώτερο. Τα μεξικάνικα στη πλειοψηφία τους είναι σαπούνια σκέτα που αντικειμενικά είναι χάσιμο χρόνου να τα δεις και αυτό ίσχυε από πάντα. Απλώς παλιότερα έπαιζαν αστέρια ενώ τώρα όχι ενώ τώρα έχουμε και μέτρο σύγκρισης. Ακόμα και σειρές που είναι πολύ καλές υπάρχουν πράγματα που σε κάνουν να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο. Ως και στην Alondra ή στο nina amada mia είναι φορές που νιώθεις πως σε περνάνε για βλάκα και γι'αυτό σου εξηγούν πράγματα με 1002 τρόπους. Στην Αργεντινή έχουν πολύ φρέσκες ιδέες που όμως πάντα παρατραβάνε, μετά οι φρέσκες ιδέες έγιναν υπερβολικά extreme και τώρα απλώς ανακυκλώνονται παλιές. Του Telemundo είναι τελείως πλαστικές και ψεύτικες, με καρικατούρες για δευτεράντζες και τεράστιες κοιλιές, και από Βενεζουέλα, κυρίως από Venevison, ξεπερνάνε σε αθλιότητα Χεζέμ και Τόλμη και γοητεία μαζί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 4:19 pm

Παράθεση :
Απλά επειδή στη Κολομβία παίζονται όλα στο prime time

Ναι; Δεν έχουν δηλαδή απογευματινά ωράρια αυτοί; Από πάντα έτσι ήταν;

Παράθεση :
Κάποιες πολύ καλές σειρές είχε βάλει το κρατικό κανάλι το 1990, παρόλο που τότε γενικά έγιναν σειρές πολύ μακριά απ'το γούστο μου.

Τι εννοείς, κολομβιανές μακριά απ' το γούστο σου; Εκτός από Paquita και Perro Amor;

Για τα μεξικάνικα εμένα δε μου φαίνεται ότι το θέμα παλιότερα ήταν μόνο ότι έπαιζαν γνωστότεροι ηθοποιοί. Υπήρχαν γενικά πιο πολλές καλές σειρές. Εντάξει εννοείται ότι δεν είχαν ποτέ την ποιότητα των βραζιλιάνικων π.χ. και το στοιχείο του μελό στο Μεξικό υπήρχε πάντα, αλλά μπορούσες να βρεις έστω μια καλή σειρά το χρόνο για να δεις. Τώρα μια καλή στην πενταετία κι αν. Και μιας και λέω για μεξικάνικα, με το Alguna Vez Tendremos Alas όσο πάει εντυπωσιάζομαι και πιο πολύ. Με τους χαρακτήρες βασικά. Η σειρά ακολουθεί πιστά το "κανένας δεν είναι απόλυτα καλός ή απόλυτα κακός". Μέχρι κι ο Estrella που είναι μεν ψυχοπαθής και με εγκληματικά ένστικτα αλλά με την Klitbo είναι ερωτευμένος. Και η Klitbo απ' τους πιο αληθινούς χαρακτήρες που έχω δει. Άνθρωπος με ελαττώματα απλά. Δεν έχω καταφέρει να την πω κακιά.

Από Βενεζουέλα τόσο χάλια είναι οι σειρές; Εγώ μόνο τη Juana La Virgen είχα δει κι αν εξαιρέσουμε ότι πήγαινε αργά και ειδικά στα πρώτα 80 επεισόδια έκανε μεγάλη κοιλιά κατά τα άλλα ήταν καλή σειρά. Και χαρακτήρες απ' ότι θυμάμαι είχε καλούς, δεν ήταν καρικατούρες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 4:49 pm

Παράθεση :
Ναι; Δεν έχουν δηλαδή απογευματινά ωράρια αυτοί; Από πάντα έτσι ήταν;

Δεν ξέρω αν ήταν από πάντα αλλά νομίζω πως ναι. Τα τελευταία 5 χρόνια πάντως σίγουρα. Το να παίξει στη Κολομβία μια νουβέλα απόγευμα, είναι ο φόβος όλων των δημιουργών. Ειδικά το RCN, είναι πολύ αυστηρό στις επιλογές του. Απαιτεί πρώτα να έχει γραφεί ένας πολύ μεγάλος αριθμός επεισοδίων για να εγκρίνει μια σειρά κι αφού την εγκρίνει, περιμένει πρώτα να προχωρήσουν πολύ τα γυρίσματα για να αποφασίσει πότε θα την βγάλει και που θα τη βάλει. Παίζονται όλες το βράδυ αλλά βασικότερη ώρα είναι το 8, μετά τις ειδήσεις που ανοίγει το prime time και ακολουθεί μετά το 22:30, πριν τις ειδήσεις που κλείνει το prime time. Και ανάλογα με το αν μπορεί να ανταγωνιστεί μια σειρά τα θηρία που παίζουν στις 8 αποφασίζει το αν θα την βάλει εκεί, αν θα τη βάλει απλώς στο prime time ενώ αν δεν τους αρέσει, μπορεί να την βάλουν απόγευμα, πράγμα που το θεωρούν μεγάλο υποβιβασμό, ή να μην τη βγάλει και καθόλου και να την στείλει κατευθείαν στο εξωτερικό. Μάλιστα όσες σειρές δεν πάνε καλά, τις στέλνει τα μεσάνυχτα. Εκεί παίχτηκε το las trampas del amor με την Ραμίρεζ και τον Νοβόα.

Παράθεση :
Τι εννοείς, κολομβιανές μακριά απ' το γούστο σου; Εκτός από Paquita και Perro Amor;
Στο κρατικό όχι τόοοοσο πολύ. Που κι εκεί πέρα απ'αυτά τα 2 και το porque diablos δεν με ενθουσίασε κάποια άλλη σειρά. Αυτό που κάνανε κυρίως εκείνη τη δεκαετία αλλά και νωρίτερα, ήταν να πηγαίνουν σε διάφορα χωριά και εξωτικά μέρη με πολύ ιδιαίτερη κουλτούρα και παντελώς διαφορετική νοοτροπία και να γυρίζουν τις σειρές εκεί. Κάτι που απ'ότι έχω καταλάβει το κάνουν πολύ και στη Βραζιλία αλλά στη Belissima τουλάχιστον δεν κέντραραν τόσο εκεί. Ενώ στη Κολομβία, ναι. Οι τίτλοι ορισμένων σειρών, όπως το Guajira με τον Γκάι Έκερ, τη Σόνια Σμιθ και τον Ραφαέλ Νοβόα, ναι. Η συγκεκριμένη σειρά μ'άρεσε σαν ιστορία αλλά δεν μπόρεσα να την δω κυρίως γι'αυτό. Ασχολούνταν υπερβολικά πολύ με τα προβλήματα ανάμεσα στους πρωτευουσιάνους και τους Γκουαχιρέρους. Δηλαδή οκ, ενδιαφέρον να τα βλέπεις αυτά, αλλά να μην αισθάνεσαι κι ότι βλέπεις ντοκιμαντέρ.

Παράθεση :
Για τα μεξικάνικα εμένα δε μου φαίνεται ότι το θέμα παλιότερα ήταν μόνο ότι έπαιζαν γνωστότεροι ηθοποιοί. Υπήρχαν γενικά πιο πολλές καλές σειρές. Εντάξει εννοείται ότι δεν είχαν ποτέ την ποιότητα των βραζιλιάνικων π.χ. και το στοιχείο του μελό στο Μεξικό υπήρχε πάντα, αλλά μπορούσες να βρεις έστω μια καλή σειρά το χρόνο για να δεις. Τώρα μια καλή στην πενταετία κι αν. Και μιας και λέω για μεξικάνικα, με το Alguna Vez Tendremos Alas όσο πάει εντυπωσιάζομαι και πιο πολύ. Με τους χαρακτήρες βασικά. Η σειρά ακολουθεί πιστά το "κανένας δεν είναι απόλυτα καλός ή απόλυτα κακός". Μέχρι κι ο Estrella που είναι μεν ψυχοπαθής και με εγκληματικά ένστικτα αλλά με την Klitbo είναι ερωτευμένος. Και η Klitbo απ' τους πιο αληθινούς χαρακτήρες που έχω δει. Άνθρωπος με ελαττώματα απλά. Δεν έχω καταφέρει να την πω κακιά.

Όσον αφορά τους χαρακτήρες εγώ προσωπικά θεωρώ το alguna vez tendremos alas και την Alondra τις 2 μεγάλες εξαιρέσεις του Μεξικού. Έχω ακούσει όμως ότι το ίδιο ισχύει και για την Alborada ενώ πολύ καλούς χαρακτήρες είχε και το amarte όπως επίσης -απλά όχι τόσο πολύπλοκους- είχε και το nina amada mia. Αλλά τα televisika στοιχεία δεν λείπουν. Στην Alondra οι ερμηνείες ήταν αρκετά μελοδραματικές, το alguna vez στο τέλος είχε υπερβολικά κλισεδιάρικες δολοπλοκίες για να χωρίσει το πρωταγωνιστικό ζευγάρι και κουλαμάρα με τον Νάτσο ενώ και οι 2 σειρές πήγαιναν πολύ αργά, το amarte εκτός από τίτλο "το να σ'αγαπώ είναι αμαρτία", είχε το κολλύριο να τρέχει ποτάμι και η nina πολύ απλές και κλισέ ιστορίες που ξεχώρισαν λόγω ηθοποιών, χημειών και νορμάλ για δεδομένα μεξικάνικου διαλόγων. Η Alborada πάλι έχει Κολούνγκα, δεν χρειάζεται κανένα άλλο αρνητικό. Δεν λέω βέβαια ότι δεν μ'άρεσαν οι παραπάνω σειρές, πλην της τελευταίας που δεν είδα, απλά δεν έπαυαν να θυμίζουν σε πολλές περιπτώσεις televisa.

Παράθεση :
Από Βενεζουέλα τόσο χάλια είναι οι σειρές; Εγώ μόνο τη Juana La Virgen είχα δει κι αν εξαιρέσουμε ότι πήγαινε αργά και ειδικά στα πρώτα 80 επεισόδια έκανε μεγάλη κοιλιά κατά τα άλλα ήταν καλή σειρά. Και χαρακτήρες απ' ότι θυμάμαι είχε καλούς, δεν ήταν καρικατούρες.
Να φανταστείς ήταν από τις καλύτερες του RCTV. Αλλά είχε τίτλο "Χουάνα η παρθένα". Πόσο τις ευτελίζουν τις σειρές τους με τέτοιου είδους τίτλους που ξεπερνούν σε αθλιότητα ακόμα και τους τίτλους του STAR; Επίσης, πέρα από αργή πλοκή και κοιλιά, έχουν άθλιους διαλόγους. Για να επιβραδύνουν τη πλοκή κάνουν 120 κύκλους γύρω από το κάθε θέμα και έχουν διαλόγους παντελώς εκτός πραγματικότητας. Και ήταν από τις καλές. Από τις κακές είδες; Το Mi Gorda Bella πχ; Η πλοκή του κάθε επεισοδίου ήταν standard. Άρχιζε με κάποια απαγωγή και που και που με φόνο ή απόπειρα φόνου, συνέχιζε με πολύ άγριο ξύλο ανάμεσα σε άντρες, μετά με ξεκατίνιασμα ανάμεσα σε γυναίκες, μετά με κάποιον πρωταγωνιστή να κυκλοφορεί γυμνός και τέλειωνε με κάποιο ζευγάρι να κάνει σεξ. Και παρόλα αυτά, μπροστά στις Κορίνες και τις Λουτσίες της Venevision ήταν διαμάντι gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 10:58 pm

Μάλιστα, θεωρείται δηλαδή κατώτερο να πάει μια σειρά στην Κολομβία το απόγευμα. Ενδιαφέρον. Στη Βραζιλία δεν είναι έτσι. Στο απογευματινό τους ωράριο (στις 6 και στις 7) βέβαια υποτίθεται παίζουν έτσι σειρές λιγότερο φιλόδοξες, με ίσως όχι και τόσο τεράστιο budget, αλλά γενικά δε θεωρείται ντροπή να παίζεις απόγευμα. Μάλιστα και ηθοποιοί που θεωρούνται σταρ (π.χ. Claudia Abreu, Tony Ramos, Fabio Assuncao) παίζουν σ' αυτά τα ωράρια, δεν τα σνομπάρουν. Έχουν κι αυτές οι σειρές το κοινό τους, βασικά τότε βάζουν πιο ανάλαφρες και κωμικές νουβέλες. Το Da Cor do Pecado π.χ. που είδαμε πρόπερσι παιζόταν στις 7.

Παράθεση :
Κάτι που απ'ότι έχω καταλάβει το κάνουν πολύ και στη Βραζιλία

Το κάνουν, όχι υπερβολικά πολύ αλλά το κάνουν ναι. Αλλά σαφέστατα και δεν εστιάζουν κατά το 80% ας πούμε εκεί πέρα. Αλοίμονο αν αντί για νουβέλα νιώθεις ότι βλέπεις ντοκυμαντέρ, το 'χει χάσει μετά το στοίχημα η σειρά. Ούτε στη Belissima ήταν έτσι, ούτε στο Passione που βλέπω τώρα και στο Lacos de Familia ακόμα λιγότερο γιατί εκεί τα γυρίσματα στην Ιαπωνία ούτως ή άλλως ήταν ζήτημα μερικών ημερών. Γενικά στις βραζιλιάνικες νουβέλες τα γυρίσματα στο εξωτερικό είναι κάτι σαν υπόβαθρο για να μάθει ο τηλεθεατής κάποια πράγματα για την εκάστοτε κουλτούρα, χωρίς όμως να ξεφεύγει η σειρά από την κεντρική ιστορία της.

Για τις μεξικάνικες σειρές, παλιότερα έστω και μ' αυτά τα "televisικά στοιχεία" που αναφέρεις εμφανή, υπήρχαν κάποιες που κι έτσι ήταν καλές για να τις δεις. Τώρα δεν υπάρχουν. Όλες οι σειρές που παίζουν είναι ή εκτρώματα ή μετριότητες. Ακόμα κι η Estrada που υποτίθεται έκανε τις καλύτερες σειρές με το Sortilegio λένε ότι κάτι έπαθε. Στο Alguna Vez Tendremos Alas έχω φτάσει στο επεισόδιο 100 (όλη η σειρά έχει 130) κι ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα με Ana-Guillermo. Κατά εκεί οδεύουμε βέβαια. Πότε θα προλάβουν να γίνουν και δολοπλοκίες για να χωρίσουν μέσα σε λιγότερα από 30 επεισόδια. Για τον Nacho κάτι έχω διαβάσει ότι νεκρανασταίνεται αλλά μη μου πεις πώς και γιατί, θέλω να το δω και να κρίνω.

Παράθεση :
Αλλά είχε τίτλο "Χουάνα η παρθένα". Πόσο τις ευτελίζουν τις σειρές τους με τέτοιου είδους τίτλους που ξεπερνούν σε αθλιότητα ακόμα και τους τίτλους του STAR;

Ναι βασικά το "Χουάνα η Παρθένα" οι λατινοαμερικάνοι το αντιλαμβάνονται διαφορετικά από εμάς. Δεν το βλέπουν τόσο πονηρά, επειδή είναι και πολύ θρήσκοι λαοί έχει να κάνει και με την Παναγία κτλ. Και γι' αυτό ακριβώς το λόγο, για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις, το RCTV πούλησε την σειρά στο εξωτερικό με τίτλο "Το Θαύμα της Χουάνα". Αλλά το Σταρ παρόλο που αλλάζει πάντα τους τίτλους των σειρών του, εδώ πέρα όχι, έπρεπε να βάλει το ορίτζιναλ για να πέσει καζούρα. Μην σου πω το έκαναν και επίτηδες. Αυτό για τους διαλόγους που λες δεν το θυμάμαι, έχεις κανένα παράδειγμα να μου πεις; Το Mi Gorda Bella όχι δεν το είχα δει, λίγο στην αρχή αλλά το παράτησα γρήγορα, βασικά μου είχε φανεί ψιλοχαζό. Κι απ' αυτά που μου περιγράφεις δηλαδή μάλλον ήταν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΚυρ Ιουλ 11, 2010 11:20 pm

Παράθεση :
Μάλιστα, θεωρείται δηλαδή κατώτερο να πάει μια σειρά στην Κολομβία το απόγευμα. Ενδιαφέρον. Στη Βραζιλία δεν είναι έτσι. Στο απογευματινό τους ωράριο (στις 6 και στις 7) βέβαια υποτίθεται παίζουν έτσι σειρές λιγότερο φιλόδοξες, με ίσως όχι και τόσο τεράστιο budget, αλλά γενικά δε θεωρείται ντροπή να παίζεις απόγευμα. Μάλιστα και ηθοποιοί που θεωρούνται σταρ (π.χ. Claudia Abreu, Tony Ramos, Fabio Assuncao) παίζουν σ' αυτά τα ωράρια, δεν τα σνομπάρουν. Έχουν κι αυτές οι σειρές το κοινό τους, βασικά τότε βάζουν πιο ανάλαφρες και κωμικές νουβέλες. Το Da Cor do Pecado π.χ. που είδαμε πρόπερσι παιζόταν στις 7.
Πρέπει να είναι διαφορετικά τα ωράρια εργασίας τους εκεί. Πχ τώρα δεν άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ στο κανάλι το remake μιας βραζιλιάνικης νουβέλας, το Dona Bella. Και είπαν ότι ΑΝ προβληθεί, θα προβληθεί απόγευμα, και διάβαζα ένα σωρό άτομα να διαμαρτύρονται και να λένε "το απόγευμα κανείς δεν θα το βλέπει, δεν θα το προλαβαίνουμε". Και είναι κάτι που το λένε πάντα για όποια σειρά στέλνουν απόγευμα. Ωστόσο τη συγκεκριμένη στοιχηματίζω ότι δεν θα τη βάλουν καν.

Παράθεση :
Το κάνουν, όχι υπερβολικά πολύ αλλά το κάνουν ναι. Αλλά σαφέστατα και δεν εστιάζουν κατά το 80% ας πούμε εκεί πέρα. Αλοίμονο αν αντί για νουβέλα νιώθεις ότι βλέπεις ντοκυμαντέρ, το 'χει χάσει μετά το στοίχημα η σειρά. Ούτε στη Belissima ήταν έτσι, ούτε στο Passione που βλέπω τώρα και στο Lacos de Familia ακόμα λιγότερο γιατί εκεί τα γυρίσματα στην Ιαπωνία ούτως ή άλλως ήταν ζήτημα μερικών ημερών. Γενικά στις βραζιλιάνικες νουβέλες τα γυρίσματα στο εξωτερικό είναι κάτι σαν υπόβαθρο για να μάθει ο τηλεθεατής κάποια πράγματα για την εκάστοτε κουλτούρα, χωρίς όμως να ξεφεύγει η σειρά από την κεντρική ιστορία της.

Δε νομίζω σε όλες τις κολομβιανές του '90 το στοιχείο αυτό να ήταν τόσο έντονο όσο στη Guajira. Πχ στη Candela, που είχε βάλει ο ALPHA, ήταν έντονο, λίγο ενοχλητικό, αλλά όχι τόσο. Αλλά το παράκαναν. Θέλανε κυρίως να προωθήσουν τον πολιτισμό διάφορων χωριών και πόλεών τους. Οι σειρές αυτές βέβαια είχαν κάνει πολύ μεγάλη επιτυχία, διαβάζοντας κριτικές και σενάρια ήθελα να τις δω αλλά μόλις είδα αποσπάσματα από τις περισσότερες απογοητεύτηκα. Τώρα καταλαβαίνω λοιπόν ότι δεν ήταν μόνο το κακό promotion που έφταιγε στο ότι δεν πήγαιναν σε πολλές χώρες οι κολομβιανές νουβέλες τότε και ξεκίνησε ουσιαστικά η εξαγωγή τα τελευταία χρόνια. Ωστόσο πιστεύω ότι το RCN τουλάχιστον, πλέον έχει απογειωθεί, ας μην είναι του γούστου μου κάποιες απ'τις τελευταίες του νουβέλες, όπως το A corazon abierto. Έχει φτιάξει τα τελευταία χρόνια παντελώς νέα είδη νουβέλας που τα περισσότερα μ'άρεσαν πάρα πολύ.

Παράθεση :
Για τις μεξικάνικες σειρές, παλιότερα έστω και μ' αυτά τα "televisικά στοιχεία" που αναφέρεις εμφανή, υπήρχαν κάποιες που κι έτσι ήταν καλές για να τις δεις. Τώρα δεν υπάρχουν. Όλες οι σειρές που παίζουν είναι ή εκτρώματα ή μετριότητες. Ακόμα κι η Estrada που υποτίθεται έκανε τις καλύτερες σειρές με το Sortilegio λένε ότι κάτι έπαθε. Στο Alguna Vez Tendremos Alas έχω φτάσει στο επεισόδιο 100 (όλη η σειρά έχει 130) κι ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα με Ana-Guillermo. Κατά εκεί οδεύουμε βέβαια. Πότε θα προλάβουν να γίνουν και δολοπλοκίες για να χωρίσουν μέσα σε λιγότερα από 30 επεισόδια. Για τον Nacho κάτι έχω διαβάσει ότι νεκρανασταίνεται αλλά μη μου πεις πώς και γιατί, θέλω να το δω και να κρίνω.
Για το Sortilegio πάντως έχω ακούσει κάποια καλά σχόλια αλλά και κάποια αρνητικά. Εμένα ποτέ δεν μ'άρεσε η Εστράδα. Πολύ βαρετές οι σειρές της. Το el privilegio de amar και το el manantial πχ τα σκυλοβαριόμουν. Το πρώτο το έκοψα αμέσως, το δεύτερο είδα μόνο το resume του στο... γρήγορο. Το sortilegio έχει καλύτερη ιστορία, στη πράξη τώρα δεν ξέρω.

Παράθεση :
Ναι βασικά το "Χουάνα η Παρθένα" οι λατινοαμερικάνοι το αντιλαμβάνονται διαφορετικά από εμάς. Δεν το βλέπουν τόσο πονηρά, επειδή είναι και πολύ θρήσκοι λαοί έχει να κάνει και με την Παναγία κτλ. Και γι' αυτό ακριβώς το λόγο, για να αποφευχθούν παρεξηγήσεις, το RCTV πούλησε την σειρά στο εξωτερικό με τίτλο "Το Θαύμα της Χουάνα". Αλλά το Σταρ παρόλο που αλλάζει πάντα τους τίτλους των σειρών του, εδώ πέρα όχι, έπρεπε να βάλει το ορίτζιναλ για να πέσει καζούρα. Μην σου πω το έκαναν και επίτηδες. Αυτό για τους διαλόγους που λες δεν το θυμάμαι, έχεις κανένα παράδειγμα να μου πεις; Το Mi Gorda Bella όχι δεν το είχα δει, λίγο στην αρχή αλλά το παράτησα γρήγορα, βασικά μου είχε φανεί ψιλοχαζό. Κι απ' αυτά που μου περιγράφεις δηλαδή μάλλον ήταν.

Όπως και να το αντιλαμβάνεται το βρίσκω ιδιαίτερα χαζό χαρακτηρισμό. Και ειδικά το ότι οι περισσότερες νουβέλες τους έχουν σαν τίτλο το όνομα της πρωταγωνίστριας και από δίπλα έναν χαρακτηρισμό για εκείνη, ακριβώς σαν τους τίτλους του STAR δηλαδή. Δεν θυμάμαι συγκεκριμένους διαλόγους. Αλλά θυμάμαι πως ξεκίναγαν στην αρχή του επεισοδίου, τέλειωνε το επεισόδιο και κάποιες φορές μπορεί και κάποιοι διάλογοι ακόμα να συνεχίζονταν. Απίστευτο τράβηγμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΔευ Ιουλ 12, 2010 4:59 pm

Παράθεση :
Πρέπει να είναι διαφορετικά τα ωράρια εργασίας τους εκεί.

Να σου πω δεν ξέρω πώς είναι τα ωράρια εργασίας τους. Καλά εννοείται ότι οι απογευματινές σειρές κάνουν μικρότερα νουμερα και δεν περιμένει κιόλας κανένας απ' αυτές 40άρια, αλλά αυτό που εννοώ εγώ περισσότερο είναι ότι δεν τη μειώνει μια σειρά το να παίζει νωρίς όπως μου λες ότι γίνεται στην Κολομβία. Βέβαια ΟΚ, οι καταξιωμένοι και "σταρ" σεναριογράφοι γράφουν για το νυχτερινό ωράριο. Μάλιστα όταν είναι κάποιος καινούριος ξεκινάει το απόγευμα και αν δουν ότι είναι καλός τον μεταφέρουν το βράδυ. Έτσι έγινε με τον σεναριογράφο του Da Cor που μετά έκανε το Cobras e Lagartos πάλι στις 7, αυτό είχε επιτυχία και μετά έκανε στις 9 το A Favorita που έσκισε.

Παράθεση :
Πχ στη Candela, που είχε βάλει ο ALPHA, ήταν έντονο, λίγο ενοχλητικό, αλλά όχι τόσο.

Ναι θυμάμαι στην Candela που έδειχνε κάτι ζούγκλες και τέτοια. Δεν ξέρω, δε με είχε τραβήξει καθόλου αυτή η σειρά. Ένα άλλο κολομβιανό το Tabu το θυμάσαι; Τότε μου είχε φανεί πολύ κακό. Ίσως βέβαια να ήταν και της ηλικίας κι αν το έβλεπα τώρα να μου έκανε άλλη εντύπωση. Πάντως τώρα που έχουν αλλάξει format οι κολομβιανές σειρές δεν κοιτάνε να φέρουνε καμία. Απ' ότι καταλαβαίνω είναι καλύτερες απ' ότι τη δεκαετία του '90. Για να δούμε μην μας κάνει καμία έκπληξη το φθινόπωρο ο ΑΝΤ1 με κανένα Pura Sangre.

Παράθεση :
Το el privilegio de amar και το el manantial πχ τα σκυλοβαριόμουν. Το πρώτο το έκοψα αμέσως, το δεύτερο είδα μόνο το resume του στο... γρήγορο.

Το El Privilegio de Amar κι εγώ δε μπόρεσα να το δω ποτέ, ούτε καν το resume. Δεν ξέρω, βαριόμουν. Κι αυτή η σειρά να φανταστείς έχει γράψει ιστορία στο Μεξικό, έκανε τεράστια νούμερα τηλεθέασης κι έχει πάρει πόσα βραβεία. Τι να πω... Α, ναι, υπήρχε κάτι που μ' άρεσε, ο Cesar Evora στο ρόλο του παπά Juan de La Cruz. Αχ τι ρόλοςςςςςςς enamor Απ' τις καλύτερες ερμηνείες του. Από το Manantial είχα δει το resume και μου 'χε φανεί ΟΚ αλλά αυτό μου ήταν αρκετό. Δε θα 'θελα δηλαδή να δω ολόκληρη την σειρά. Για την Estrada πάντως γενικά λένε ότι είναι μεγάλη σκύλα κι ότι έχει τράστια ιδέα για τον εαυτό της. Αν και νομίζω τώρα με τις αποτυχίες του Pasion και του Sortilegio θα πρέπει να της έπεσε λίγο η μύτη. Μέχρι και άγαλμα της έχουν κάνει στο Μεξικό livan

Παράθεση :
Και ειδικά το ότι οι περισσότερες νουβέλες τους έχουν σαν τίτλο το όνομα της πρωταγωνίστριας και από δίπλα έναν χαρακτηρισμό για εκείνη

Ναι, Luna La Heredera, Ana La Soberana κτλ. Η Niρa Amada Mia πάντως το ορίτζιναλ είναι από Βενεζουέλα, το Las Amazonas και είχε κάνει πολύ μεγάλη επιτυχία τη δεκαετία του '80. Και στη μεταφορά η Nesma άφησε τα περισσότερα στοιχεία ίδια, οι διαφορές που ξέρω ότι υπήρχαν είναι ότι εκεί ο Clemente στο τέλος μένει με την Paz (με την οικονόμο του τελοσπάντων) κι ότι δεν υπήρχε η δολοφονία του Rafael, δεν ξέρω τι παθαίνει εκεί ο άντρας της Carolina ίσως να χωρίζουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΔευ Ιουλ 12, 2010 5:48 pm

Παράθεση :
Να σου πω δεν ξέρω πώς είναι τα ωράρια εργασίας τους. Καλά εννοείται ότι οι απογευματινές σειρές κάνουν μικρότερα νουμερα και δεν περιμένει κιόλας κανένας απ' αυτές 40άρια, αλλά αυτό που εννοώ εγώ περισσότερο είναι ότι δεν τη μειώνει μια σειρά το να παίζει νωρίς όπως μου λες ότι γίνεται στην Κολομβία. Βέβαια ΟΚ, οι καταξιωμένοι και "σταρ" σεναριογράφοι γράφουν για το νυχτερινό ωράριο. Μάλιστα όταν είναι κάποιος καινούριος ξεκινάει το απόγευμα και αν δουν ότι είναι καλός τον μεταφέρουν το βράδυ. Έτσι έγινε με τον σεναριογράφο του Da Cor που μετά έκανε το Cobras e Lagartos πάλι στις 7, αυτό είχε επιτυχία και μετά έκανε στις 9 το A Favorita που έσκισε.
Αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες. Το βράδυ πάντα βλέπει περισσότερος κόσμος τηλεόραση. Απλώς στη Λατινική Αμερική επειδή κάνουν καθημερινές σειρές και όχι εβδομαδιαίες ο μόνος τρόπος να υπάρχει ποικιλία είναι να κάνουν πολλές. Δεν χωράνε όλες το βράδυ κι επειδή και το καθημερινό είναι πιο δύσκολο, είναι και πιο δύσκολο να βρεθούν πολλές ιστορίες για βράδυ και μάλλον γι'αυτό στις υπόλοιπες χώρες παίζουν νουβέλες σε όλα τα ωράρια. Γιατί και στις άλλες χώρες οι παραγωγές στις οποίες πέφτει χρήμα, βγαίνουν πάντα το βράδυ. Στη Κολομβία χωράνε γιατί η κάθε χρονιά χωρίζεται κατά κάποιο τρόπο στα 2. Γιατί οι νουβέλες έχουν 100 με 120 επεισόδια. Αλλά το RCN πάντως αυτό δεν το κρατάει. Το La Viuda de la Mafia πχ ξεκίνησε Νοέμβριο του 2004 και τέλειωσε Χριστούγεννα του 2005 γιατί έβαζε 30 λεπτά τη μέρα και προς το τέλος 20. Επειδή σπάνια δέχονται οι δημιουργοί να γυρίσουν παραπάνω επεισόδια επιβραδύνει μ'αυτόν το τρόπο πολλές νουβέλες. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που πέρασε μπροστά η Caracol το έκανε σύστημα και μόνο τώρα που την νικάει κατά κράτος το άλλαξε.

Πάντως το Pura sangre, το La Dama de Troya και το Verano en Venecia ήταν προσπάθειες επαναφοράς νουβελών σαν του 1990. Στο pura ναι μεν είχαν γυρίσματα σε ράντζο στην εξοχή κτλπ αλλά με την κουλτούρα της περιοχής και τη περιοχή γενικότερα ούτε που ασχολήθηκαν. Καλά καλά δεν έκαναν γύρισμα εκεί. Στη Dama ναι, αλλά διακριτικά και με τρόπο που και μένα μ'άρεσε. Το verano en venecia μοιάζει με μεξικάνικο και δεν το ξεκίνησα καν. Για αυτό τον λόγο πάντως προώθησαν πάρα πολύ αυτές τις σειρές. Το pura που ήταν και το πρώτο είχε σαν σλόγκαν "επιστρέφει η αληθινή κολομβιανή νουβέλα", σλόγκαν που ακούστηκε ότι ενόχλησε μέχρι και τους δημιουργούς της σειράς. Μάλιστα και τις 3 νουβέλες γι'αυτό τον λόγο τις έβαλαν στις 8 αλλά την τελευταία την έστειλαν μετά μεσάνυχτα gelio

Παράθεση :
Ναι θυμάμαι στην Candela που έδειχνε κάτι ζούγκλες και τέτοια. Δεν ξέρω, δε με είχε τραβήξει καθόλου αυτή η σειρά. Ένα άλλο κολομβιανό το Tabu το θυμάσαι; Τότε μου είχε φανεί πολύ κακό. Ίσως βέβαια να ήταν και της ηλικίας κι αν το έβλεπα τώρα να μου έκανε άλλη εντύπωση. Πάντως τώρα που έχουν αλλάξει format οι κολομβιανές σειρές δεν κοιτάνε να φέρουνε καμία. Απ' ότι καταλαβαίνω είναι καλύτερες απ' ότι τη δεκαετία του '90. Για να δούμε μην μας κάνει καμία έκπληξη το φθινόπωρο ο ΑΝΤ1 με κανένα Pura Sangre.
Στη Καντέλα μ'άρεσε η ιστορία αλλά δεν με βόλευε η ώρα. Δοκίμασα να την δω αλλά ούτε εμένα με τραβάει. Γενικότερα οι νουβέλες το 90 στη Κολομβία είχαν πολλά προβλήματα τεχνικής φύσεως. Ακόμα και σε όσες οι ιστορίες ήταν αψεγάδιαστες, όπως το porque diablos. Η εικόνα, το μοντάζ ως και ο ήχος. Αν δεν είναι ΠΟΛΥ καλή η νουβέλα, όπως το porque diablos, το perro amor και η Πακίτα δεν μπορώ να δω. Ταμπού δεν είχα δει σχεδόν καθόλου. Παίζει να ισχύει αυτό που λες γιατί η σειρά ήταν ότι λέει ο τίτλος της. Η πρωταγωνίστρια ερωτεύτηκε τον πατριό της που τη μεγάλωσε από μωρό σχεδόν, που είναι ψιλοανωμαλία, ενώ ο γκόμενος της την απατούσε με τον κολλητό της. Καμιά σχέση με ότι παιζόταν εκείνη την εποχή. Πάντως στη Κολομβία πέρασε και δεν ακούμπησε, πιο πολύ τη θυμόμαστε εμείς παρά αυτοί. Πάντως και να πάρουν, μάλλον από caracol θα πάρουν... Η Καντέλα, ο πόλεμος των Ρόδων και η Λούνα η κληρονόμος από εκεί ήταν... Ακόμα και οι 2 πρώτες που είχαν ωραίες ιστορίες, δεν... Και από τις πρόσφατες δοκίμασα τον Ροντρίγκο Λεάλ και επίσης δεν... Οι narconovelas που εκτός της Καταλίνα που είναι και η μοναδική σειρά του καναλιού που είδα, απλά δεν βλέπονται, είναι άθλιες. Άρα και να πάρουν, το ίδιο θα είναι... Από Caracol επίσης είναι ο original Λάκης γλυκούλης. Μόνο που δεν άρεσε ούτε στους φανατικούς οπαδούς του καναλιού. Βγάλανε άρθρο για την επιτυχία της σειράς στην Ελλάδα και μας κορόιδευαν.

Παράθεση :
Μέχρι και άγαλμα της έχουν κάνει στο Μεξικό

affraid affraid affraid affraid

Στη Βενεζουέλα παλιότερα πρέπει να ήταν αλλιώς. Γιατί θυμάμαι ότι η Kassandra πχ ήταν οκ σαν σειρά, άσχετα αν τη βαριόμουνα και δεν την είδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;   Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες; EmptyΤρι Ιουλ 13, 2010 8:52 pm

Παράθεση :
Επειδή σπάνια δέχονται οι δημιουργοί να γυρίσουν παραπάνω επεισόδια επιβραδύνει μ'αυτόν το τρόπο πολλές νουβέλες

Να σου πω καλύτερα. Προσωπικά προτιμάω να βλέπω λιγότερη ώρα από μια νουβέλα αλλά αυτή να παραμένει στον κανονικό αριθμό επεισοδίων της απ' το να την τραβάνε και να τη γεμίζουν με βλακείες. Ούτε στη Βραζιλία δέχονται συχνά να γράψουν πράγματα έξτρα. Στο Μεξικό πάλι την έχουν ψωμοτύρι αυτή την τακτική κι έτσι και καλό να είναι κάτι καταλήγει να γίνει υπερβολικό. Πρόσφατο παράδειγμα το Un Gancho Al Corazon, όπου έβαζαν κι άλλα κι άλλα κι άλλα ώσπου βαρέθηκα μέχρι και στο fast forward να το βλέπω. Φαντάσου.

Παράθεση :
Το pura που ήταν και το πρώτο είχε σαν σλόγκαν "επιστρέφει η αληθινή κολομβιανή νουβέλα", σλόγκαν που ακούστηκε ότι ενόχλησε μέχρι και τους δημιουργούς της σειράς.

Γιατί τους ενόχλησε; Δεν ήθελαν να ταυτίζονται με κάτι τέτοιο; Αν δε μου το 'λεγες πάντως δε θα το σκεφτόμουν ότι το Pura ήταν προσπάθεια "επαναφοράς". Δεν είχε αέρα "παλιομοδίτικης" σειράς. Ίσως γιατί όπως λες δεν ασχολήθηκαν καθόλου με την κουλτούρα της περιοχής. Να σου πω την αλήθεια κιόλας καλύτερα. Το Pura ήταν καθαρά σειρά μυστηρίου και καλά έκανε και έπεσε όλο το βάρος εκεί.

Παράθεση :
Και από τις πρόσφατες δοκίμασα τον Ροντρίγκο Λεάλ και επίσης δεν...

Ναι; Γι' αυτό έχω ακούσει ότι είναι καλό και μάλιστα ότι είχε και πολύ καλή χημεία το πρωταγωνιστικό ζευγάρι.

Παράθεση :
Από Caracol επίσης είναι ο original Λάκης γλυκούλης. Μόνο που δεν άρεσε ούτε στους φανατικούς οπαδούς του καναλιού. Βγάλανε άρθρο για την επιτυχία της σειράς στην Ελλάδα και μας κορόιδευαν.

Μπα, από Κολομβία είναι αυτή η αηδία; Δεν το ήξερα. Να σου πω καλά έκαναν και μας κορόιδευαν. Όχι για να βλέπουμε το επίπεδο της ελληνικής τηλεόρασης και τι μπούρδες πάμε και κάνουμε σουξέ. Κρίμα μόνο για τον Φιλιππίδη που δέχτηκε να παίξει και είναι μεγάλος κωμικός. Ποιός ξέρει βέβαια και τι χαζές αλλαγές θα της έκαναν της σειράς εδώ στην Ελλάδα. Στην Κολομβία ποιός έπαιζε το Λάκη; Γνωστός ηθοποιός;

Για το άγαλμα της Estrada δεν το ήξερες; Ναι καλέ, βέβαια, την εποχή της Alborada της το φτιάξανε. Αν είναι δυνατόν σε μια παραγωγό που έχει κάνει 4-5 (και 10 σου λέω εγώ) επιτυχίες να της κάνουμε άγαλμα. Η Fernanda Montenegro δηλαδή στη Βραζιλία που έχει 60 χρόνια καριέρας τι να πει. Που και στη Fernanda να μάθαινα ότι θα της κάνουν άγαλμα υπερβολικό θα το έβρισκα, απ' την στιγμή που ζει ακόμα. Για ανθρώπους που δε ζουν πια κι έχουν προσφέρει πολλά να το καταλάβω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σε ποια χώρα γίνονται οι καλύτερες νουβέλες;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Ξεκατινιάσματα σε νουβέλες
» Χώρα προέλευσης
» Οι καλύτερες τηλενουβέλες που έχουν γίνει!
» Βραζιλιάνικες νουβέλες
» Χαρακτήρες σε νουβέλες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Λατινοαμερικάνικες σειρές-
Μετάβαση σε: