Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΚυρ Σεπ 08, 2013 8:47 pm

Κακοί ή όχι ακριβώς κακοί, πάντως σίγουρα αρνητικοί χαρακτήρες, που τους συμπαθήσατε ενώ δε θα έπρεπε. Λόγω ηθοποιού, λόγω καταστάσεων, λόγω χημείας, λόγω... αύρας ή για όποιον άλλο λόγο θέλετε. Και που κατά βάθος δε θέλατε να έχουν άσχημο φινάλε ή που στεναχωρηθήκατε επειδή το είχαν. Ποιοί είναι;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΚυρ Σεπ 08, 2013 8:52 pm

Όταν διάβασα το μήνυμα αρχικά σκέφτηκα πως δε μου έρχεται κανένας αλλά μέσα σε 1 λεπτό μου ήρθαν 3-4 dunato gelio Και σίγουρα είναι κι άλλοι. Θα επανέλθω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
malu

malu


Αριθμός μηνυμάτων : 981
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2013

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΚυρ Σεπ 08, 2013 8:59 pm

Κι εγώ στην αρχή δεν πίστευα ότι θα μου έρθει κανένας στο μυαλό αλλά μου ήρθαν δύο:
1. H Lupita Ferrer στην Soledad, μόνο και μόνο επειδή η πρωταγωνίστρια ήταν τόσο... mosquita muerta.
2. Ψιλολυπόμουν τον Fernando από το Pasion de gavilanes όταν του φέρονταν τόσο άσχημα... Ε, δεν άξιζε και τόοοοοσο κακή συμπεριφορά. Ίσως γιατί μου άρεσε και σαν άνδρας. Embarassed 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://thlenouvelotrela.forumgreek.com/
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΚυρ Σεπ 08, 2013 11:01 pm

Θα απαντάω σταδιακά γιατί είναι διάφοροι και μπορεί να μου έρθουν κι άλλοι.

Θέλω να πω λίγο για την Indira της Promesa. Όσοι θέλετε να δείτε τη σειρά προσέξτε γιατί κάποια είναι φοβερά σπόιλερ. Όσοι πάλι είστε ανοιχτοί σε σπόιλερ ή δε σκοπεύετε να δείτε, ελεύθερα.

Η Indira είναι η γυναίκα του αρχηγού μιας μαφίας που εμπορεύεται ανθρώπους και σκλαβώνει. Κυρίως γυναίκες που τις αναγκάζει να γίνουν πόρνες. Συμμετέχει κι αυτή ενεργά στη μαφία, είναι δηλαδή ξεκάθαρα η βασική κακιά της σειράς. Από τη πρώτη στιγμή που εμφανίζεται όμως στη σειρά η συμπεριφορά της σε μπερδεύει. Πότε νομίζεις πως δεν είναι τόσο κακιά όσο δείχνει, άλλες πως είναι χειρότερη. Και ισχύουν και τα 2, ουσιαστικά.

Λίγα επεισόδια αφού εμφανίζεται στη σειρά, μαθαίνουμε πως ήταν κι εκείνη θύμα του εμπορείου. Και σιγά σιγά μαθαίνουμε όλη την ιστορία της. Η καλύτερή της φίλη την έφερε επίτηδες σε επαφή με ένα από τα αφεντικά της μαφίας, αυτός την έκανε να τον ερωτευτεί και την έπεισε να χωρίσει τον άντρα της και να αφήσει για ένα διάστημα και τη κόρη της για να ταξιδέψει μαζί του στην Ισπανία κι αυτός την απήγαγε. Ο άντρας της δεν ήξερε τι της συνέβη, ήξερε όμως πως τον άφησε για άλλον κι όταν κατάφερε να επικοινωνήσει της είπε πως η κόρη της πέθανε για να βγάλει το άχτι του. Το μεγάλο αφεντικό όμως είχε πάθει εμμονή μαζί της και βασίστηκε σ'αυτό για να τη κάνει να πιστέψει πως ισχύει για να μη φύγει ποτέ. Κι εκείνη αποφάσισε να γίνει γυναίκα του και να συμμετάσχει για να επιβιώσει. Όλα αυτά τα μαθαίνουμε γιατί η κολλητή της μετά εξαπάτησε και τη κόρη της και τους την έστειλε.

Νομίζω πως η ιστορία από μόνη της προκαλεί πολλά ανάμεικτα συναισθήματα. Από τη μια καταλαβαίνει κανείς πως ύστερα απ'όσα της συνέβησαν ήταν λογικό να γίνει ικανή για όλα, από την άλλη όμως δε καταλαβαίνει πως μπόρεσε να κάνει σε τόσες κοπέλες κάτι τόσο φριχτό όταν η ίδια το είχε ζήσει στο πετσί της. Και ουσιαστικά αντέδρασε μόνο για να σώσει τη κόρη της, για τις άλλες αν και προσπάθησε έμμεσα να καλυτερεύσει τις συνθήκες τους, προσπάθησε και να τις εκμεταλλευτεί προς όφελός της.

Ο χαρακτήρας είχε εξαιρετική σκιαγράφηση, πολύ καλή εξέλιξη και η ερμηνεία της Zharick Leon ήταν ανέλπιστα καλή. Και η συμπεριφορά της σου προκαλούσε γενικά ανάμεικτα συναισθήματα. Θετικά και αρνητικά. Δε τολμώ να πω πως θα ήθελα να έχει καλό τέλος γιατί μιλάμε για εμπόριο ανθρώπων, δε μιλάμε για ένα οποιοδήποτε έγκλημα. Κι αυτό ήταν κάτι που οι σεναριογράφοι το είχαν 100% υπόψιν τους όταν αποφάσισαν το τέλος της. Αν έλεγα όμως πως δε με συγκίνησε σε αρκετές φάσεις, θα έλεγα ψέματα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
kally

kally


Αριθμός μηνυμάτων : 1154
Ημερομηνία εγγραφής : 18/05/2010

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΠεμ Σεπ 12, 2013 6:28 pm

Tha sumfwnhsw apoluta gia thn Indira.. Emena me sugkinhse. Kai den hksera ti na skeftw gia ekeinh oute kai ti apopsh eprepe na exw, me mperdeue.. Kai einai polu wraio na sunantas tetoious xarakthres.

Tha prosthesw kai ton Hamilton apo thn idia seira. Arxika ton antipathousa alla katelhkse na mou aresei polu!!!! Kai den kserw an eprepe..

Allh mia periptwsh diaforetikh apo tis parapanw einai auth tou Anibal sto la viuda de la mafia. O tupos htan apo tous xeiroterous mafiozous kai to hkseres alla htan toso gohteutikos pou den se afhne na ton sixatheis!!!!

Tetoioi tupoi uparxoun.. Kanoun thn diastrofh tous meros ths gohteias tous kai peftoun polles gunaikes sta duxtia tous..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malu

malu


Αριθμός μηνυμάτων : 981
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2013

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΤετ Νοε 13, 2013 9:46 pm

Με αφορμή και τις εξελίξεις στην Avenida Brasil αλλά περισσότερο από τα σχόλια που βλέπω εδώ κι εκεί, έκανα κάποιες σκέψεις... Τελικά το βρίσκω κάπως θλιβερό να έχουν φαν (μιλάμε για φαν όχι αστεία) χαρακτήρες όπως η Μπία, η Ρουμπί, η Καρμίνια, η Αντονέλα. Καμιά σχέση τα πρόσωπα και τα σήριαλ στα οποία ανήκουν μεταξύ τους, όμως το κοινό είναι ότι πρόκειται για άτομα που συνειδητά πληγώνουν, κοροϊδεύουν, εκμεταλλεύονται ανθρώπους.  
Και μέχρι που... συγκινούνται κάποιοι επειδή μπορεί να ρίξουν δυο δάκρυα μετά από τόσο κακό που έχουν κάνει. Αυτό που ξεχνάμε τόσο εύκολα πια... bang head bang head bang head 
Μπορώ να είμαι πιο επιεικής μόνο με τύπους που μεγάλωσαν σε συνθήκες ακραίας φτώχειας γιατί κακά τα ψέματα, εκ του ασφαλούς λέμε πολλά, αν βρισκόμασταν όμως στη θέση τους δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το τι θα κάναμε.  
Ίσως δείχνω ασυνεπής σε αυτά που λέω γιατί σας έχω ζαλίσει με τον Μαξ, που καλό μια φορά δεν τον λες. H διαφορά είναι ότι δεν θα τον δικαιώσω κιόλας, δεν θα τον δω περίπου ως πρότυπο επειδή του έχω μια συμπάθεια, είναι περιθωριακός, άπληστος, έχει βλάψει κόσμο, κι αυτό δεν αλλάζει ούτε μπορεί να "ωραιοποιηθεί". Έλεγα να περιμένω να τελειώσει το σήριαλ έτσι ώστε να έχω περισσότερες πληροφορίες για το παρελθόν και την προσωπικότητά του πριν γράψω αλλά δεν πειράζει...
Λοιπόν, λόγω ερμηνείας, παρουσίας ηθοποιού (που γενικότερα μ' αρέσει, μετράει πολύ αυτό), καλογραμμένου ρόλου, και καταστάσεων τον έχω συμπονέσει αρκετά. Επιπλέον έχει ατάκες, γέλιο, και αυτά τον κάνουν ευχάριστο. Κυρίως όμως είναι πανίβλακας, αδύναμος, θύμα και αυτό τον διαφοροποιεί αρκετά. Δεν θα περίμενες ποτέ απ' αυτόν να διαλέξει τον δύσκολο δρόμο της αρετής, γιατί πέρα απ' όλα τ' άλλα δεν θα είχε την ικανότητα να τον διαβεί. Πρέπει κάποιος να τον πάρει απ' το χεράκι για να διαβεί οποιονδήποτε δρόμο. Μόνος του έχει αποδείξει πως είναι αδύνατον να πετύχει οτιδήποτε. Σε γενικές γραμμές, ενώ έχει κάνει άσχημα πράγματα, απαλλάσσεται σε έναν βαθμό από μένα, λόγω βλακείας. Και να ήθελε δεν θα μπορούσε να είναι κάτι καλύτερο, μέχρι εκεί μπορεί το παλικάρι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://thlenouvelotrela.forumgreek.com/
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΔευ Νοε 25, 2013 1:55 am

Παράθεση :
Τελικά το βρίσκω κάπως θλιβερό να έχουν φαν (μιλάμε για φαν όχι αστεία) χαρακτήρες όπως η Μπία, η Ρουμπί, η Καρμίνια, η Αντονέλα. Καμιά σχέση τα πρόσωπα και τα σήριαλ στα οποία ανήκουν μεταξύ τους, όμως το κοινό είναι ότι πρόκειται για άτομα που συνειδητά πληγώνουν, κοροϊδεύουν, εκμεταλλεύονται ανθρώπους.
Και μέχρι που... συγκινούνται κάποιοι επειδή μπορεί να ρίξουν δυο δάκρυα μετά από τόσο κακό που έχουν κάνει. Αυτό που ξεχνάμε τόσο εύκολα πια...
Όχι απλώς είναι θλιβερό, είναι μέχρι και ανησυχητικό θα έλεγα. Ο Silvio de Abreu, ο σεναριογράφος της Belissima, είχε μιλήσει τότε που παιζόταν η σειρά μέχρι και για "αντιστροφή των αξιών στην κοινωνία", βλέποντας το πολύ μεγάλο ποσοστό τηλεθεατών που ήθελαν να μείνει η Gloria Pires με τον κακό που της είχε καταστρέψει τη ζωή, μόνο και μόνο επειδή ήταν πιο ωραίος απ' τον πρωταγωνιστή. Μιλάμε για λυσσασμένη υπεράσπιση πρακτικά ενός κοινού εγκληματία έτσι;

Κι επειδή βλέπω ότι δεν έχω απαντήσει σ' αυτό το τόπικ παρότι εγώ το άνοιξα, εμένα ομολογώ ότι στην τηλεόραση τείνουν να με ελκύουν διάφοροι υπεροπτικοί τύποι που όμως έχουν μια γοητεία που σε κάνει να είσαι επιεικής μαζί τους, όπως ο Antenor του Paraiso Tropical ή ο Felipe του Guerra dos Sexos. Είναι αρνητικοί χαρακτήρες, ή χαρακτήρες με αρνητικά στοιχεία, που όμως έχουν και θετικές πλευρές. Να ταυτιστώ με κοινούς εγκληματίες όπως η Bia ή η Carminha δε μου συμβαίνει ποτέ, σε αντίθεση με αυτό που γίνεται με ένα μεγάλο μέρος του κοινού. Για μένα αν ένας χαρακτήρας ξεπεράσει κάποια συγκεκριμένα όρια πλέον με απωθεί.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malu

malu


Αριθμός μηνυμάτων : 981
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2013

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΤρι Νοε 26, 2013 9:15 am

Athina έγραψε:
Ο Silvio de Abreu, ο σεναριογράφος της Belissima, είχε μιλήσει τότε που παιζόταν η σειρά μέχρι και για "αντιστροφή των αξιών στην κοινωνία", βλέποντας το πολύ μεγάλο ποσοστό τηλεθεατών που ήθελαν να μείνει η Gloria Pires με τον κακό που της είχε καταστρέψει τη ζωή, μόνο και μόνο επειδή ήταν πιο ωραίος απ' τον πρωταγωνιστή. Μιλάμε για λυσσασμένη υπεράσπιση πρακτικά ενός κοινού εγκληματία έτσι;
Έχει δίκιο. Μυθοπλασία είναι αλλά κάτι σημαίνει να υπερασπίζεσαι ή να θαυμάζεις τέτοιους χαρακτήρες. Επειδή έχουν περάσει χρόνια είχα την εντύπωση πως ο Andres ήταν μεν κακός, αλλά όχι ψυχρός εγκληματίας δηλαδή είχε πλευρές που μπορούσαν να τον κάνουν συμπαθή (νομίζω πλησιάζει την Julia λόγω της Bia, αλλά την αγαπά). Βέβαια την Julia εγώ την ήθελα με τον Νίκο που την αγαπούσε και ήταν καλός άνθρωπος, ενώ ο άλλος την έκανε να πονά (θυμάμαι που την απατούσε με την ίδια της την κόρη, κουκλάρα η κόρη βέβαια αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία gelio ).
Και άντε, πες πως ειδικά τις νεαρότερες ηλικίες τις συγκινεί περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε η ομορφιά. Η Μπία που επίσης είχε θαυμαστές ήταν μια ηλικιωμένη γυναίκα.

Athina έγραψε:
Να ταυτιστώ με κοινούς εγκληματίες όπως η Bia ή η Carminha δε μου συμβαίνει ποτέ, σε αντίθεση με αυτό που γίνεται με ένα μεγάλο μέρος του κοινού. Για μένα αν ένας χαρακτήρας ξεπεράσει κάποια συγκεκριμένα όρια πλέον με απωθεί.
+++++++++
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://thlenouvelotrela.forumgreek.com/
Athina

Athina


Αριθμός μηνυμάτων : 1981
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΤρι Νοε 26, 2013 5:21 pm

Παράθεση :
Επειδή έχουν περάσει χρόνια είχα την εντύπωση πως ο Andres ήταν μεν κακός, αλλά όχι ψυχρός εγκληματίας δηλαδή είχε πλευρές που μπορούσαν να τον κάνουν συμπαθή (νομίζω πλησιάζει την Julia λόγω της Bia, αλλά την αγαπά)
Εγκληματίας ήταν. Εν ψυχρώ δολοφόνος όχι, αλλά εγκληματίας. Είχε κλέψει όλη την περιουσία της Julia και την είχε αφήσει στο δρόμο, την είχε κλείσει σε ένα νοσοκομείο, κάνοντάς την να πιστεύει ότι είναι άρρωστη, κι ο γιατρός εκεί της έδινε κάτι χάπια που της έριξαν την πίεση και κόντεψε να πεθάνει, είχε απαγάγει τον αδερφό της Vitoria... Το ότι είχε απατήσει τη Julia με την κόρη της ήταν το λιγότερο. Έλεγε βέβαια ότι την αγαπάει από ένα σημείο και μετά, κι ότι παγιδεύτηκε στο ίδιο του το σχέδιο, αλλά εμένα προσωπικά ποτέ δε με έπεισε. Μόνο στα ωραία λόγια έμενε, από πράξεις δεν τον είδα ποτέ να κάνει τίποτα για να τη βοηθήσει.

Παράθεση :
Η Μπία που επίσης είχε θαυμαστές ήταν μια ηλικιωμένη γυναίκα
Καλά η Bia είχε και θαυμαστές γιατί ομολογουμένως η Fernanda Montenegro ήταν θεά στο ρόλο και δε γινόταν να μη σου αρέσει... Δηλαδή κι εμένα μου άρεσε, δεν ταυτιζόμουν μαζί της, αλλά την απολάμβανα πάρα πολύ ερμηνευτικά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
malu

malu


Αριθμός μηνυμάτων : 981
Ημερομηνία εγγραφής : 09/07/2013

Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν   Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν EmptyΤρι Νοε 26, 2013 5:27 pm

Athina έγραψε:
Είχε κλέψει όλη την περιουσία της Julia και την είχε αφήσει στο δρόμο, την είχε κλείσει σε ένα νοσοκομείο, κάνοντάς την να πιστεύει ότι είναι άρρωστη, κι ο γιατρός εκεί της έδινε κάτι χάπια που της έριξαν την πίεση και κόντεψε να πεθάνει, είχε απαγάγει τον αδερφό της Vitoria...
Shocked Shocked Shocked Ωχ, δεν τα θυμόμουν όλα αυτά (τώρα κάτι μου λέει το νοσοκομείο). Και ήθελαν να μείνει η Julia μαζί του, όταν φέρθηκε στην ΙΔΙΑ τόσο αισχρά; Shocked Shocked Shocked 

Παράθεση :
Καλά η Bia είχε και θαυμαστές γιατί ομολογουμένως η Fernanda Montenegro ήταν θεά στο ρόλο και δε γινόταν να μη σου αρέσει... Δηλαδή κι εμένα μου άρεσε, δεν ταυτιζόμουν μαζί της, αλλά την απολάμβανα πάρα πολύ ερμηνευτικά.
Καλά, άλλο αυτό, σαν χαρακτήρας μιλάμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://thlenouvelotrela.forumgreek.com/
 
Αρνητικοί χαρακτήρες που σας κέρδισαν
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Χαρακτήρες που σας κέρδισαν λόγω ηθοποιού
» Top χαρακτήρες
» Χαρακτήρες σε νουβέλες
» Αγαπημένοι χαρακτήρες
» Καστ και χαρακτήρες

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Λατινοαμερικάνικες σειρές-
Μετάβαση σε: