Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Σχολιασμός επεισοδίων

Πήγαινε κάτω 
+5
kally
MariaS
dorinaki
Silv
mkostas
9 απαντήσεις
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 40 ... 79  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΠαρ Δεκ 02, 2011 11:23 pm

Είδα το πρώτο επεισόδιο σήμερα τελικά. Θα πρέπει να δω κι άλλα για να σχηματίσω άποψη για τη σειρά γενικά αλλά το πρώτο επεισόδιο δεν μου άρεσε. Το βρήκα πάρα πολύ μέτριο. Κι ξέροντας ήδη την ιστορία θα το έλεγα και απαράδεκτο.

Οι ρυθμοί ήταν αργοί. Κι εδώ φαίνεται ότι είναι από την ομάδα της Rosario Tijeras. Εξέλιξη υπήρξε ουσιαστικά μόνο στη τελευταία σκηνή. Γενικά πολλές κολομβιανές σειρές είναι έτσι στο πρώτο επεισόδιο, είναι καθαρά εισαγωγικό. Αυτό εδώ όμως δεν ήταν ούτε καν εισαγωγικό. Ακόμα και της Rosario το πρώτο επεισόδιο σου δίνει να καταλάβεις ποιο είναι το θέμα της σειράς, ποια είναι η Rosario, ποιο είναι το περιβάλλον της, ποιοι είναι ο Emilio και ο Antonio. Εδώ αν δεν ήξερα ήδη την ιστορία θα είχα ζαλιστεί. Βασικά σε κάποια σημεία ζαλίστηκα. Και ενώ ξέρω την ιστορία, έμεινα με ένα σωρό απορίες.

Η ιδέα να δείξει το περιβάλλον της κάθε οικογένειας πριν γεννηθεί η κάθε μία από τις Milagros δεν ήταν κακή. Ούτε φυσικά και να ξεκινήσει η ιστορία από τη μέρα που αυτές γεννιούνται. Αλλά ακριβώς αυτή τη μέρα επικρατούσε τρομερό χάος και στις τρεις οικογένειες χωρίς να σου ξεκαθαρίζουν τι ακριβώς συμβαίνει. Απ'τη μια εκρήξεις, απ'την άλλη απαγωγή και απόπειρες διάσωσης κι έχεις και τη μάνα της αλογομούρας να τρέχει με τη κοιλιά στο στόμα γιατί τη κυνηγάνε παραστρατιωτικές δυνάμεις.

Ένα μόνο όνομα έμαθα απ'όσα δεν ξέρω... Guadalupe. Γιατί τον φώναζε η μάνα της αλογομούρας κλαίγοντας για ώρα και μου έμεινε. Και αυτόν αν θυμάμαι καλά τον σκοτώνουν gelio gelio Αυτό από μόνο του είναι μεγάλο πλην.

Στην οικογένεια της πλούσιας Milagros επικρατεί χαμός γιατί έχουν απαγάγει τον παππού της. Ποιος, γιατί κτλπ ούτε που μας ξεκαθάρισαν. Απλά είχαν έναν μάγο να τον εντοπίσει και πήγε η αστυνομία να τον διασώσει και δεν τα κατάφερε. Στην οικογένεια της μεσαίας Milagros γίνεται χαμός γιατί ο πατέρας της πήγε σε μια διαδήλωση και τους ανατίναξαν και τους μπουζούριασε η αστυνομία. Τι διαδήλωση ήταν αυτή, γιατί οι εκρήξεις και γιατί οι συλλήψεις, δεν ξέρουμε. Και στην οικογένεια της φτωχής Milagros γίνεται χαμός γιατί οι παραστρατιωτικές δυνάμεις διώχνουν όλον το κόσμο ενός χωριού αναγκάζοντάς τον να εγκαταλείψει όλα του τα περιουσιακά στοιχεία χωρίς να ξέρουμε γιατί.

Άντε να συγχωρέσω τα δύο τελευταία γιατί προφανώς έχουν να κάνουν με την πολιτική κατάσταση της χώρας το 85 την οποία εγώ αγνοώ. Για τις παραστρατιωτικές δυνάμεις δεν θέλει και πολύ σκέψη, ακόμα και σήμερα θερίζουν... Πρόσφατα τρομοκράτησαν πολύ κόσμο και σκότωσαν άλλο τόσο. Αλλά αυτό με τις διαδηλώσεις δεν βγάζει νόημα, ούτε οι Κολομβιανοί θα έβγαλαν. Μιλάμε για Κολομβία επί Escobar, δε νομίζω να γινόντουσαν μόνο για έναν λόγο οι διαδηλώσεις. Αυτό όμως με τη πλούσια έπρεπε να το ξεκαθαρίσουν. Βασικά όλα γιατί η σειρά είναι φτιαγμένη περισσότερο για το εξωτερικό παρά για τη Κολομβία.

Όλα αυτά δεν θα έκαναν τόσο μπαμ αν ήταν καλύτερη η δομή του επεισοδίου. Τώρα όμως πετάγονταν από τη μια οικογένεια στην άλλη απότομα κι όλη την ώρα. Πάνω που σου έδιναν ένα στοιχείο για να καταλάβεις γιατί γίνεται της πουτάνας στη μια οικογένεια, πετάγεται στην άλλη.

Το χειρότερο δεν ήταν αυτό... το χειρότερο ήταν το μοντάζ. Μιλάμε για αθλιότητα χωρίς προηγούμενο. Αν εντίταρε το επεισόδιο ένας ερασιτέχνης στη πρώτη έκδοση του windows movie maker σε ένα σαράβαλο pc 10 χρονών, καλύτερη δουλειά θα έκανε. Προσπάθησαν να πρωτοτυπήσουν και έκαναν ΤΗ γελοιότητα. Μιλάμε σε 3 δευτερόλεπτα, δείχνει 4-5 φορές κοντινό στην αλογομούρα να κάθεται σε μια καρέκλα, μετά πολύ μακρινό να φαίνεται μακριά απ'το τζάμι ότι κάθεται σε καρέκλα, μετά πάλι το ίδιο κοντινό, μετά πάλι το ίδιο μακρινό κτλπ κτλπ κτλπ. Έλεος!! Αν μου έλεγε κανείς ότι απαντήθηκαν κάποιες από τις απορίες μου αλλά δεν μπόρεσα να προσέξω λόγω αυτού, θα τον πίστευα.

Το επόμενο επεισόδιο φαίνεται πιο ενδιαφέρον με βάση τη περίληψη. Ελπίζω να είναι γιατί... Sleep Sleep Sleep Sleep Όταν δεν μ'αρέσει μια κολομβιανή σειρά, βλέπω συνήθως 20 επεισόδια και μετά τη σταματάω. Αλλά είναι κάποιες που δεν μπορώ με τίποτα να φτάσω ως εκεί... κι αυτή είναι μια απ'αυτές Suspect Το Hasta que la plata nos Separe ήταν πολύ καλύτερο κι έφτασα μέχρι το τέταρτο No No
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 1:13 am

Έχεις δώσει πολλές αφορμές στη Δορίνα να σε σκοτώσει, αλλά αυτή νομίζω είναι η τελειωτική... gelio (Δεν) Ελπίζω να μην της έχεις πει πού μένεις, γιατί ήδη την φαντάζομαι με το μπαζούκας έξω από την πόρτα σου.. gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 1:39 am

Κανονικά εγώ πρέπει να σκοτώσω αυτή έτσι και συνεχίσει έτσι gelio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
dorinaki
Πορνίδιο
dorinaki


Αριθμός μηνυμάτων : 5608
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 28

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 1:26 pm

Αθλιο γελοίο υποκείμενοοοοοοοοοο angry angry
Πως τολμάς να γράφεις σεντόνι με κακα λόγια για το εργο? grrrrr
Ουστ απο δωωω ooxi Τί ήθελες δηλαδή να αρχιζει απο το πρώτο επεισόδιο με κοντινο του χάπατου? grrrrr Δειχνει μια ιστορια..μια πλοκη ooxi Και απο οτι φαίνεται οι φίλτατοι Κολομβιανοί τηλεθεατές δεν συμφωνούν καθόλου μαζι σου ooxi Και αν δεν δεις τουλαχιστον μεχρι το 15 δεν μπορείς να σχηματισεις εικόνα γιατί οι 3 κανονικες μιλαγκρος εμφανιζονται στο 8-9 ooxi

Πουυ να κολλήσουν ψείρες οι γάτες σου βλαμμένε ooxi ooxi moutza moutza apaksio
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 1:27 pm

Δεν μ'άρεσε το πρώτο επεισόδιο ρε βοδοδιεστραμμένο, τι θες; grrrrr

Ήταν πολύ μέτριο ooxi

Εσένα σ'άρεσε; tsk
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
dorinaki
Πορνίδιο
dorinaki


Αριθμός μηνυμάτων : 5608
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 28

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 1:29 pm

Άλλο εγώ..Εγω έχω την υπομονη να περιμενω καποια επεισόδια..Τα πρώτα 3 ομολογα ειναι λιγο μπερδευτικά αλλά whatever ooxi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 1:29 pm

Σου πε κανείς ότι δεν θα τα δω; poutsilv
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
dorinaki
Πορνίδιο
dorinaki


Αριθμός μηνυμάτων : 5608
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 28

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 1:33 pm

Το υπονόησες ooxi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΣαβ Δεκ 03, 2011 1:34 pm

Ε άμα με ζαλίζει για πολύ ακόμα ooxi
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
mkostas
Admin
mkostas


Αριθμός μηνυμάτων : 31917
Ημερομηνία εγγραφής : 10/04/2010
Ηλικία : 32

Σχολιασμός επεισοδίων Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχολιασμός επεισοδίων   Σχολιασμός επεισοδίων EmptyΚυρ Δεκ 04, 2011 12:21 am

Το δεύτερο επεισόδιο μου άρεσε. Ήταν απείρως καλύτερο από το πρώτο. Συνέχισε βέβαια να έχει πολύ γρήγορη εναλλαγή των σκηνών και να πάει από το ένα θέμα στο άλλο αλλά χωρίς να τα μπλέκει. Απλά σε αναγκάζει να είσαι 100% αφοσιωμένος εκεί, δεν μπορείς να χάσεις λεπτομέρεια. Κι αυτός είναι συνήθως ο σκοπός μιας σειράς. Εμένα βέβαια αυτό με ενοχλεί λίγο... θέλω να τις βλέπω πιο χαλαρά αν δεν είμαι φαν.

Μ'αρέσει ο τρόπος που χειρίζονται τον "μαγικό ρεαλισμό". Αυτό είναι ένα πολύ λεπτό σημείο σε όλες τις σειρές. Δεν μ'αρέσουν οι σειρές φαντασίας καθόλου, όχι απλά δεν ταυτίζομαι αλλά μου φαίνονται πάντα παράλογες, δεν μπορώ να τις πάρω στα σοβαρά αλλά με ενοχλεί ακόμα περισσότερο όταν αυτά πετάγονται στο άκυρο. Αλλά εδώ είναι περίπου όπως και στη Saga. Μπαίνουν εκεί που πρέπει και με τρόπο που όχι απλώς δεν με ενοχλεί αλλά με ιντριγκάρει κιόλας.

Καταρχήν κατάλαβα τι έγινε και τρέχανε σαν παρανοϊκοί. Τη μάνα της αλογομούρας (Visitacion; Τι όνομα κι αυτό) και τους συγχωριανούς της αντάρτες τους έδιωξαν. Οκ, αυτοί δε χρειάζονται λόγο gelio Και τον Tomas τον συνέλαβαν σε διαδήλωση καθηγητών. Και υποθέτω κάποιοι απ'τους διαδηλωτές ήταν καθυστερημένοι και ανατίναξαν αυτοί τα αμάξια. Τι, μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά; gelio Τώρα γιατί διαδήλωναν, δεν ξέρω gelio Ούτε και ποιος απήγαγε τον παππού της Milu.

Η πλοκή παραμένει αργή πάντως. Για σειρά 62 επεισοδίων πάντα. Αν είχε 120 θα έλεγα ότι έχει φυσιολογικό ρυθμό. Αλλά αυτή είναι εμφανές ότι ανήκει στη νέα φουρνιά μίνι σειρών που έχουν ακριβώς ίδια δομή με τις ολόκληρες και απλά τελειώνουν πιο γρήγορα. Το Καρτέλ παίζει να ήταν και η τελευταία μίνι σειρά άλλου τύπου. Κι εδώ δεν βλέπω καν να προσπαθούν να το κρύψουν αυτό όπως στο Encantador για παράδειγμα. Είναι όπως στη Rosario και στον Κάπο, απλά δεν έχει άσχετα.

Υπάρχει ένα θέμα με το κάστινγκ πάντως. Και δεν αναφέρομαι στις ερμηνείες που είναι όλες εξαιρετικές, ειδικά της Sandra Reyes. Αλλά στις ηλικίες. Είναι 1985, υποθέτω θα φτάσει μέχρι 2011 ή έστω 2010. Πόσο χρονών είναι τώρα η Aleida; 25 θα ναι, δεν μπορεί. Θα φτάσει 50; Η Sandra Reyes 50; Για να καταλάβεις Πουτσίλβ, είναι η Amparo. Η μάνα της Milu ακόμα χειρότερα, αυτή μοιάζει να χει πατήσει μόλις τα 40. Δηλαδή φαίνεται να έχουν πιο νορμάλ ηλικίες για το 85 παρά για μετά lmao lmao lmao lmao

Το χάπατο οκ, 7-8 χρόνια μεγαλύτερο από τις κοπέλες παραβγάζει μάτι ότι δεν είναι αλλά με τη μαλλούρα, τα γένια κτλπ κάτι γίνεται.

Α... και η μεγαλύτερη βελτίωση συγκριτικά με το πρώτο επεισόδιο: δεν εντίταραν το επεισόδιο με σαράβαλο movie maker!! Κι έτσι μπόρεσε να φανεί και πόσο πρωτότυπη και καλή είναι η σκηνοθεσία και να τραβήξει περισσότερη προσοχή η φωτογραφία που είναι υπέροχη. Και το HD δεν έχει απολύτως τίποτα να ζηλέψει από HD αμερικάνικων σειρών.

Πάντως, σαν παραγωγή δε μοιάζει καθόλου με αουτσάιντερ όπως ήταν. Έχουν ρίξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρήμα. ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ. Δεν το περίμενα αυτό από τη Teleset. O Rodrigo Leal, το Amor en Custodia, το El Fantasma de Gran Hotel κτλπ κτλπ μοιάζουν με παραγωγές προηγούμενης δεκαετίας. Λίγο στο Los Protegidos και στη Rosario έκανε καλή δουλειά αλλά συγκριτικά με άλλες κολομβιανές παραγωγές της ίδιας εποχής υστερούσαν. Αυτή εδώ είναι όχι απλά ακριβή αλλά και πολύ προσεγμένη. Τόσο καλή όσο και οι παραγωγές που κάνει το RCN μαζί με τη Sony, το FOX και τη Coestrellas.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://telestarsboards.forumgreek.com
 
Σχολιασμός επεισοδίων
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 79Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3 ... 40 ... 79  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Σχολιασμός επεισοδίων No 2
» Σχολιασμός επεισοδίων
» Σχολιασμός επεισοδίων
» Σχολιασμός επεισοδίων
» Σχολιασμός επεισοδίων

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Τηλεόραση :: Λατινοαμερικάνικες σειρές :: Σειρές :: Tres Milagros-
Μετάβαση σε: