Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Amadeus

Πήγαινε κάτω 
2 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

Amadeus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Amadeus   Amadeus EmptyΚυρ Οκτ 16, 2011 3:40 pm

AMADEUS
ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΕΤΑΝΙΑ


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Δράμα του Πίτερ Σάφερ
Διασκευή - Σκηνοθεσία: Δημήτρης Λιγνάδης
Μουσική: Wolfgang Amadeus Mozart
Ερμηνεύουν: Δημήτρης Λιγνάδης, Χριστόφορος Παπακαλιάτης, Δανάη Σκιάδη, Μιχάλης Γκίνος, Αντώνης Δημητροκάλης, Σπύρος Κυριαζόπουλος, Νίκος Σταυρακούδης, Γιάννης Φίλιας, Μενέλαος Χαζαράκης
Μετάφραση: Αλέξανδρος Κοέν
Σκηνικά - κοστούμια: Εύα Νάθενα


Μια ιστορία. Δύο άνθρωποι της Τέχνης, δύο κόσμοι της μουσικής. "Συμβιώνουν"επί σκηνής. Μέχρι ο Θεός να μετατρέψει τη συνύπαρξη σε σύγκρουση και τη σύγκρουση σε καταστροφή! Ποιοί ειναι αυτοί οι δύο άνθρωποι; Ποιός τελικά καταστρέφεται και-κυρίως-που και με ποιόν είναι τελικά ο Θεός;


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Silv
Στην αγκαλιά του Πιρουλίτο!
Silv


Αριθμός μηνυμάτων : 7389
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2010
Ηλικία : 34

Amadeus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Amadeus   Amadeus EmptyΚυρ Οκτ 16, 2011 3:41 pm

Την είδα χθες.. Εγώ βασικά δεν ψηνόμουν τόσο, αλλά με έσυρε μια φίλη μου.. Τελικά εμένα μου άρεσε περισσότερο από ό,τι στη φίλη μου! dunato gelio

Θα έλεγα ότι ήταν πολύ καλή παράσταση. Όχι η καλύτερη που έχω δει, αλλά πολύ ανώτερη άλλων που έχω δει. Προσεγμένη δουλειά, αξιόλογα κοστούμια και σκηνικά. Καλή σκηνοθεσία.. Το πρώτο μισό της παράστασης λίγο πιο χλιαρό.. Εγώ προσωπικά αναρωτιόμουν τι προσπαθούσε ακριβώς να σου περάσει, ποια η σκοπιμότητα της παράστασης.. Αλλά το δεύτερο μισό πολύ καλό έως πάρα πολύ καλό.. Εκεί καταλαβαίνεις και τι θέλει να σου περάσει και στο περνάει ενδεχομένως..

Ίσως πολλούς να μην τους τραβήξει τόσο (όπως στη φίλη μου) γιατί το θέμα - της ζωής του Μότσαρτ και πώς κατέληξε έτσι όπως κατέληξε, καθώς και οι μηχανορραφίες του Αντόνιο Σαλιέρι σε βάρος του Μότσαρτ - μπορεί να μην τους ενδιαφέρει και πολύ.. Εμένα προσωπικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.. Ουσιαστικά παρουσιάζεται η ιστορία από την οπτική γωνία του Αντόνιο Σαλιέρι ή αλλιώς ενός κοινού θνητού ανθρώπου με μέτρια ταλέντα που δεν μπορεί να δεχθεί πως μπροστά στο σπάνιο ταλέντο του Μότσαρτ που αγγίζει την τελειότητα οι δικές του δημιουργίες θα φαντάζουν πάντα μετριότητες.. Και ουσιαστικά απευθύνεται σε όλους εμάς τους απλούς ανθρώπους που στη ζωή μας θα μετρήσουμε χιλιάδες αποτυχίες και μπορεί να πέσουμε στην παγίδα να φθονήσουμε/μισήσουμε κλπ τον διπλανό μας που μπορεί να είναι καλύτερος από εμάς σε ο,τιδήποτε..

Ο Λιγνάδης πάρα πολύ καλός κλασικά.. Αυτός όμως που με εξέπληξε πολύ θετικά ήταν ο Παπακαλιάτης.. Γενικώς δεν τον θεωρούσα και πολύ ικανό υποκριτικά.. Δεν περίμενα ότι θα σταθεί στο ύψος του ρόλου του Μότσαρτ με τόση αξιοπρέπεια.. Μπορώ να πω ότι του πήγαινε ο ρόλος και στις πολύ δραματικές σκηνές είχε πολύ καλή ερμηνεία.
Η Σκιάδη αρκετά καλή αν και επιδέχεται αρκετές βελτιώσεις ακόμα (είπε η κριτικός θεάτρου Έλενα gelio ), έχει μέλλον.. Όλα τα υπόλοιπα παιδιά καλούλια, μπράβο για την προσπάθεια.. Smile

Φυσικά στα μεγάλα συν της παράστασης η εκπληκτική μουσική του Μότσαρτ.. Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi Ypoklisi

Προσωπικά μου άφησε πολύ ωραία αίσθηση.. Και περνάει τα μηνυματάκια της.. Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

Amadeus Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Amadeus   Amadeus EmptyΚυρ Οκτ 16, 2011 3:58 pm

Παράθεση :
από την οπτική γωνία του Αντόνιο Σαλιέρι ή αλλιώς ενός κοινού θνητού
ανθρώπου με μέτρια ταλέντα που δεν μπορεί να δεχθεί πως μπροστά στο
σπάνιο ταλέντο του Μότσαρτ που αγγίζει την τελειότητα οι δικές του
δημιουργίες θα φαντάζουν πάντα μετριότητες..

παρα πολυ ωραιο θεμα και ειδικα οταν εισαι καλλιτεχνης... Very Happy

μπα ο Παπακαλιατης ηταν καλος?Αποφασισε ν αφησει το υφος μπλαζε και να κανει κατι αξιολογο?Μπραβο του...καλλιο αργα.. Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Amadeus
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Δραστηριότητες :: Πάμε θέατρο-
Μετάβαση σε: