Telestars Boards
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 "Precious"

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα
SophiaSonia21


Αριθμός μηνυμάτων : 824
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Εδώ, εκεί, παρά πέρα...

"Precious" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: "Precious"   "Precious" EmptyΠεμ Απρ 29, 2010 12:28 am

Αδιαμφισβήτητα η ταινία της χρονιάς, είχαν αρχίσει να την συζητούν κ να της χαρίζουν διθυραμβικές κριτικές πολύ πριν έρθει στην Ελλάδα κ πριν κερδίσει όσκαρ καλύτερης διασκευασμένης ταινίας. Μία υπέρβαρη κ αναλφάβητη έφηβη ζεί με την με την μητέρα της που την υποτιμάει, την μισεί κ την κακομεταχειρίζεται κ με τον πόνο ότι έχει ένα παιδί από τον βιαστή της/πατέρα της ενώ περιμένει κ δεύτερο από εκείνον. Παρ'όλα αυτά ονειρεύεται, παλεύει κ προσπαθεί για μία καλύτερη ζωή με τη βοήθεια της δασκάλας της, της κοινωνικού λειτουργού (ΟΟΥ MY ΓΚΟΝΤ, ΙΣ ΔΙΣ ΜΑΡΑΙΑ ΚΑΡΕΥ?????????), κ των καινούριων φίλων της.


Η μικρή που ήταν υποψήφια για όσκαρ α' γυναικείου ρόλου, έκανε έντονη την παρουσία της με τον τρόπο που χειρίστηκε τον ρόλο της - ρεαλιστικός, αληθινός, βαθύς, σε απόγνωση - κ ίιιιιιισως να της άξιζε περισσότερο το όσκαρ από την Σάντρα Μπούλοκ που ναί μεν είναι η συμπάθειά μου αλλά δεν της το'χω ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ... (σημειωτεόν το Blind Side δεν το 'χω δεί ακόμα οπότε μπορεί να λέω κ χαζομάρες). Μονίκ που κέρισε το όσκαρ β΄γυναικείου ρόλου, μπορώ να πω ότι δε με τράβηξε ιδιαίτερα. Καλή, χρυσή, τσίριξε μια χαρά, σε κάποια φάση φοβήθηκα ότι θα πάθει κ έμφραγμα έτσι όπως τα΄λεγε μονοκοπανιά αλλά δε μ'εντυπωσιάσε πολύ. Σε γενικές γραμμές η ταινία είχε πολύ δράμα αλλά στο δεύτερο μέρος ειδικά κούραζε πολύ κ δεν έδειξε αυτό το κάτι που να σε κρατήσει...


To trailer


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/SophiaSonia21?feature=mhw5
Maria
Slasher
Maria


Αριθμός μηνυμάτων : 2717
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 36

"Precious" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Precious"   "Precious" EmptyΠεμ Απρ 29, 2010 8:20 pm

Πωπω ρε, πολύ καταθλιπτικό... Βέβαια από την Oprah τι να περιμένεις... Το τέλος δε μου άρεσε τόσο... SPOILER:Αφού έχεις HIV χοντρή ηλίθια, πού τα πας τα παιδιά?

Η Monique εμένα μου άρεσε. Η σκηνή που με επηρέασε περισσότερο ήταν η δικιά της στο τέλος. Η οποία ήταν ίσως και η μόνη που με επηρέασε επειδή, είπα, πολύ καταθλιπτική και συνήθως γίνομαι πολύ κυνική σε τέτοιες φάσεις και όλο κορόιδευα. Embarassed

Χαχαχαχαχα η Mariah Carey! Γιατί την ξαναπήραν σε ταινία, Θε μου? Για Mariah Carey ήταν αρκετά καλή πάντως. Στην 1η σκηνή νομίζω μου άρεσε κιόλας. Το τέλος γιατί δεν το έδωσαν στην δασκάλα? Το σκότωσε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

"Precious" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Precious"   "Precious" EmptyΠεμ Απρ 29, 2010 9:39 pm

μολις τη κατεβασα ενω παραλληλα κατεβαζω και inglorious basterds...

οταν τα δω ερχομαι για σχολιασμο.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
SophiaSonia21
ξαναμμένη γαλοπούλα
SophiaSonia21


Αριθμός μηνυμάτων : 824
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Τόπος : Εδώ, εκεί, παρά πέρα...

"Precious" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Precious"   "Precious" EmptyΠαρ Απρ 30, 2010 12:33 am

Σε περιμένουμε cheers Σε βάλαμε σε υπερενταντικά! Χαχα!


Ούτε σε μένα άρεσε ιδιαίτερα το τέλος... Βασικά αν εξαιρέσουμε το πρώτο μισό που σου έδινε πληροφορίες για τη ζωή της κοπέλας κ είχε ενδιαφέρον, το δεύτερο μισό δεν είχε σχεδόν ουδεμία εξέλιξη κ είχα βαρεθεί....


Η Mariah ήταν σχεδόν καλή! Κουφάθηκα αλλά έκανε καλή δουλειά ο σκηνοθέτις. Αν κ ακόμα αναρωτιέμαι πώς τους ήρθε να την πάρουν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/user/SophiaSonia21?feature=mhw5
Maria
Slasher
Maria


Αριθμός μηνυμάτων : 2717
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 36

"Precious" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Precious"   "Precious" EmptyΠαρ Απρ 30, 2010 12:46 am

Εγώ είχα διαβάσει ότι παίζει και είπα γάμα το, αλλά εκτός απ'την τελευταία σκηνή, δεν με ενόχλησε. Όντως, ποιος ξέρει τι τράβηξε ο σκηνοθέτης!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
katroulina
Καρακατίνα Κουβά
katroulina


Αριθμός μηνυμάτων : 46445
Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : Dreamland

"Precious" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Precious"   "Precious" EmptyΠαρ Απρ 30, 2010 11:00 am

Το ειδα χτες...

σκληρη ταινια, αλλα πολυ δυνατη..

Πρωταγωνιστρια και μανα Α-Ψ-Ο-Γ-Ε-Σ...

Ερμηνιαρα....

ειδικα η μανα στο τελος τα πηρε ολα κι εφυγε...

φοβερη δουλεια, σε βαζει στο πετσι της Αμερικανικης νοοτροπιας, φτωχιας και αμαθιας..

τουλαχιστον μετα απ αυτο χαιρεσαι για την παιδεια που εχεις αποκτησει στην Ελλαδα μεχρι να στρεψεις το βλεμμα σου στις υπολοιπες Ευρωπαικες χωρες και να απογοητευτεις παλι.. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αυριο θ ακολουθησει το Inglorious Basterds που οσμιζομαι οτι θα ναι γαματο μιας και ειναι Ταραντινο αυτος... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Τέρψη

Τέρψη


Αριθμός μηνυμάτων : 8268
Ημερομηνία εγγραφής : 26/04/2010

"Precious" Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Precious"   "Precious" EmptyΔευ Ιουν 13, 2011 8:11 pm

Το έχω δει κάμποσο καιρό τώρα, αλλά μόλις είδα ότι υπάρχει ανάλογο τόπικ.
Δεν θα πρωτοτυπήσω και θα πω πως ήταν φοβερά καταθλιπτική και στενάχωρη ταινία. Δεν την βρήκα τόσο φοβερή, μέτρια θα την χαρακτήριζα γιατί ήταν αρκετά επίπεδη. Θα μπορούσε να είναι πολύ πιο δυνατή.
Βέβαια από πλευράς ερμηνειών ήταν σουπερ. Η Mo'nique που πήρε και το όσκαρ το άξιζε και με το παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
"Precious"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» "Φωνάζει ο Κλέφτης", με τον Καπουτζιδη
» "Doubt"/ Αμφιβολία
» "Καλοκαίρι 2010"

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Telestars Boards :: Γενικά :: Cinema-
Μετάβαση σε: